آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218948
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 10:24
تعداد بازدید : 1218

خودکشی دو جوان ایرانی در چالش نهنگ آبی دروغ است

پلیس فتا: برخی اطلاع رسانی ها و هجمه های رسانه ای درباره نهنگ آبی، سبب هراس خانواده ها شده است رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا در خصوص چالش آنلاین نهنگ آبی (نهنگ سفید) گفت: بیشتر اخبار این چالش مربوط به اوایل سال و فرودین ماه است که حتی برخی از اخبار آن در رسانه های فارسی زبان هم منتشر شده، اما اینکه چرا بعد از گذشت 4 تا 5 ماه به یکباره این حجم از اخبار در شبکه های اجتماعی بازتاب داشته است، همان ترفندهای هوکس خبری است که ناشی از شیطنت برخی از کاربران است.

فناوران - سرهنگ دوم علی نیک نفس ادامه داد: با توجه به اینکه این چالش روسی درسال 2013 رواج یافت و اولین قربانی آن در سال 2015 اقدام به خودکشی کرد، باید گفت چالش نهنگ آبی این روزها کاربران زیادی ندارد .
سرهنگ نیک نفس گفت: این هجمه رسانه ای در خصوص چالش نهنگ آبی در شبکه های اجتماعی که این روزها در بین کاربران ایرانی به راه افتاده است بیش از آنکه به واقعیت ها بپردازد دامنه شایعات را توسعه داده و باعث ایجاد هراس در جامعه و خانواده ها شده است.
وی با بیان اینکه این چالش  شامل 50 مرحله یا 50 ماموریت است که در هر روز باید یک ماموریت به انجام رسیده و در انتهای هر مرحله عکس سلفی از پایان مرحله برای هم چالش ارسال شود، گفت: کشیدن تصویر نهنگ روی دست، خودزنی، تماشای فیلم های ترسناک، عکس سلفی در سازه های بلند و مرتفع، کشیدن تصاویر و اعداد مختلف روی دست و .... از جمله مراحل این چالش است که کاربر بعد از انجام هر چالش باید مستندات موجود را برای طرف مقابل (هم چالش خود) ارسال کند.
نیک نفس یادآور شد: مهم ترین ترفند در این چالش کسب اطلاعات شخصی و محرمانه از کاربران در طول چالش است که در روند چالش از فرد گرفته می شود و با دانستن این موضوعات در مراحل بعدی چالش، خواسته ها متفاوت می شود که کاربر بر اثر فشار یا محو شدن در چالش مجبور به انجام می شود و در پایان درخواست نمایش خودکشی چالش نهایی است.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: خوشبختانه این چالش در ایران قربانی نداشته و برخی از تصاویر و فیلم هایی که در این زمینه وجود دارد و به این چالش در ایران منتسب شده است، صحت ندارد. این تصاویر مربوط به کشورهای دیگر یا اقدامات دیگری است که به این چالش مرتبط نبوده و به عمد به کاربران ایرانی نسبت داده شده است.
وی افزود: هر چند این چالش هنوز در میان کاربران ایرانی رواج نیافته است، اما تب و تاب خاص این روزها در زمینه چالش نهنگ آبی در جامعه به راه افتاده که دقت در رصدها و مراقبت ها به ویژه از سوی والدین را می طلبد تا این چالش در ایران به وجود نیاید. به جرات می توان گفت خانواده ها در این میان مهم ترین نقش و وظیفه را بر عهده دارند و نقش نظارتی خانواده ها بر فعالیت آنلاین فرزندان از مهم ترین اقدامات والدین در این باره بوده که بسیار حائز اهمیت است.

 توصیه پلیس به والدین
سرگرد مهدی شکیب، رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری و کارشناس ارشد روانشناسی نیز درباره انتشار اخبار چالش نهنگ آبی گفت: چالش نهنگ آبی یا به زبان دیگر چالش اینترنتی نهنگ آبی با تکیه بر اهداف هدف مند طراحان و گردانندگان این چالش و سوءاستفاده از کودکان و نوجوانان طراحی شده و با توجه به نقطه ضعف کودکان و نوجوانان و احساس تنهایی و ترس و عدم اعتماد به نفس  و اعتماد به والدین، آنان را ترغیب به شروع و ادامه این چالش می کنند.
شکیب در توصیه به والدین محترم گفت: والدین گرامی باید درباره نحوه ارتباط فرزندان خود با دیگران حساس و دقیق باشند و به عنوان بهترین حامی همراه فرزندان در فضای مجازی باشند.
وی ادامه داد: قدرت نه گفتن قابلیتی است که در بسیاری از مواقع انسان ها را از گرفتاری های گوناگون و سوء استفاده های احتمالی نجات می دهد، بنابراین باید والدین نه گفتن را به فرزندان خود بیاموزند. فرزندان باید بدانند بهترین راهنما برای آنها والدینشان هستند و در این گونه موارد با راهنمایی و هدایت والدین خود در فضای مجازی فعالیت کنند.
شکیب گفت: والدین باید از ابتدا مهارت های مهم زندگی را به فرزندان بیاموزند (مهارت هایی از قبیل حل مساله، مهارت نه گفتن، نظم داشتن، مهارت دوستیابی و...) و با روالی معین  و منطقی، انتظارات خود را از فرزندان بیان نمایند و حد و حدود و خطوط قرمز را به آنان گوشزد کنند. این مقام مسوول ادامه داد: والدین باید به کودک خود آموزش دهند چنین مواردی را با مسوولان مدرسه یا پدر و مادر خویش در میان بگذارند و از آنان راهنمایی بگیرند.
شکیب ادامه داد: اگر با فرزند خود مرتب صحبت کنید و همیشه به او یادآور شوید که پشتیبان همیشگی او هستید، کودک هم یاد می گیرد مسایل و مشکلات خود را با شما در میان بگذارد و از شما کمک بگیرد.

  اورژانس هم تکذیب کرد
در خبری دیگر رییس اورژانس اجتماعی کشور، انتشار کلیپ هایی مبنی بر خودکشی دو جوان ایرانی به دلیل بازی در چالش «نهنگ آبی» را تکذیب کرد و گفت: تا به حال هیچ خودکشی از طریق بازی مذکور در ایران رخ نداده است؛ هرکسی می تواند کلیپ های مختلف خودکشی را که دلایلی جز این بازی دارند، به دست آورده و با نگارش زیرنویسی به روی آن علت را شرکت در چالش نهنگ آبی عنوان کند، اما این ادعاها کاملا بی پایه و اساس است.
حسین اسدبیگی چالش نهنگ آبی و انتشار اخباری مبنی بر خودکشی دو جوان ایرانی به دلیل شرکت در این بازی را تکذیب کرد و به ایسنا گفت: با وجود آنکه در گروه ها و کانال های فضای مجازی ادعا شده است که در ایران هم جوانانی به واسطه شرکت در یک بازی کامپیوتری دست به خودکشی زده اند اما این شایعات را کاملا بی اساس می دانیم.
وی با بیان اینکه اقدام به خودکشی در افراد پیچیده تر از آن است که از طریق بازی به آن دست بزنند، گفت: در دنیا نیز تعداد افرادی که از طریق این بازی اقدام به خودکشی کرده اند در مقایسه با حدود یک میلیون نفری که هر ساله از طریق خودکشی فوت می کنند، بسیار ناچیز و کمتر از 30 نفر گزارش شده است در حالی که معتقدم انتشار اخبار و کلیپ های مربوط به این بازی بیشتر باعث گرایش نوجوانان و جوانان به آن خواهد شد. 
رییس اورژانس اجتماعی کشور افزود: از تمامی کاربران اینترنت، می خواهیم که با انتشار اخبار کلیپ های مربوط به این چالش به تبلیغات غیرمستقیم آن دامن نزنند. زیرا در فضای مجازی به راحتی نمی توان اطلاع رسانی را مدیریت کرده و سره را از ناسره تشخیص داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :