آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218955
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 10:32
تعداد بازدید : 1229

رییس پژوهشگاه هوافضا:

ارسال روبات یا حیوان به فضا در دستور کار است

رییس پژوهشگاه هوافضا با اعلام ادامه مطالعات برای اعزام انسان به فضا گفت: ممکن است قبل از اعزام نهایی انسان، اعزام روبات همراه با محموله زیستی به فضا را امتحان کنیم.

مهر- فتح الله امی درباره آخرین وضعیت پروژه اعزام موجود زنده به فضا که پیش از این گفته شده بود متوقف شده است، اعلام کرد: کار اعزام میمون به فضا به اتمام رسیده است و هم اکنون در پژوهشگاه هوافضا در حال مطالعه روی پروژه اعزام انسان به فضا هستیم.
وی با  بیان اینکه فعلا این پروژه در حد مطالعه پیش رفته است، اضافه کرد: مقدمات برای اعزام انسان به فضا در حال انجام است و قرار است این پروژه در دو مرحله به صورت اعزام زیرمداری و مداری صورت گیرد.
امی با بیان اینکه زمان عملیاتی شدن پروژه اعزام انسان به فضا ارتباط مستقیم با وضعیت اعتبارات دارد، گفت: ما در حد اعتباراتی که به این پژوهشگاه اختصاص یافته، کار مطالعاتی پروژه را انجام خواهیم دهیم.
رییس پژوهشگاه هوافضا ادامه داد: پروژه اعزام انسان به مدار زمین باید تا سال ۱۴۰۴ انجام شود و قبل از آن پروژه اعزام انسان به زیرمدار زمین را خواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سوال که قبل از اعزام انسان، اعزام موجود زنده دیگری به فضا در برنامه است یا خیر، گفت: ممکن است این اتفاق نیز بیفتد. از آنجایی که ارتفاع ارسال محموله زیستی به فضا تغییر می کند باید برای مسیر تعیین شده اعزام انسان به فضا، آزمایش های مختلفی صورت گیرد و حداقل نیاز است که ۶ بار بدون انسان، محموله زیستی امتحان شود. امی گفت: در این صورت ممکن است از روبات یا موجود زنده دیگری استفاده کرده و آن را قبل از اعزام انسان به فضا بفرستیم. در صورتیکه نتایج این اعزام با موفقیت همراه بود در آن زمان بعد از تست های لازم، اعزام انسان به فضا صورت می گیرد.
براساس این گزارش اعزام موجود زنده به فضا، در سند جامع هوافضا مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده شد تا یکی از اندازه گیری های کمی اهداف مدنظر فناوری فضایی کشور در سال ۱۴۰۴ باشد. پیش از این معاون سازمان فضایی ایران با بیان توقف این پروژه گفته بود: طبق برآوردها قراردادن انسان در مدار زمین، ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار طی ۱۵ سال هزینه نیاز دارد. به همین دلیل با وجود اینکه چنین بودجه ای به این پروژه نمی تواند اختصاص یابد، شکل و شمایل این پروژه تغییر یافت و  اهداف آن به دستاوردهای تکنولوژیکی تبدیل شد، به این معنی که به جای اینکه انسان در مدار قرار گیرد، محموله های دیگری همزمان با پرتاب ماهواره ها در مدار زمین تست کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :