آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218959
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 10:39
تعداد بازدید : 1122

واکنش وزیر ارتباطات به تحریم اپلیکیشن‌ها

باید مثل کره جنوبی از گوگل و اپل مستقل شویم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی رفتار اخیر گوگل مبنی بر حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه پلی استور اعلام کرد، همانطور که کره جنوبی حرکت هایی را برای عدم وابستگی مطلق به گوگل و آندرویید آغاز کرده است که ما نیز این رویه را در دستور کار قرار داده ایم.

فناوران- محمد جواد آذری جهرمی درباره اقدام اخیر شرکت اپل در حذف برخی اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور و ایجاد اختلال در فعالیت کسب وکارهای نوپای ایرانی گفت: از دشمن جز دشمنی نباید چیزی انتظار داشته باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه واقعیت این است که تحریم های جدیدی علیه ایران در این حوزه وضع نشده است، گفت: دولت جدید آمریکا علاقه مند است در تفاهماتی که صورت گرفته است، خلل ایجاد کند هرچند که دولت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران بهانه ای دست آنها نداده است.
وی معتقد است که ایران مدیریت عاقلانه ای در این فضا داشته است، با این حال آنها تلاش دارند به نوعی منویات درونیشان را که محدودیت هایی برای انجامش دارند، به نمایش بگذارند.
آذری جهرمی درباره رفتار اخیر برخی کمپانی های امریکایی مبنی بر تحریم اپ های ایرانی تصریح کرد: رفتار دولتمردان آمریکا، نگرانی هایی را برای شرکت های آمریکایی به وجود آورده است؛ آنها قوانینی را وضع کرده اند تا در صورتی که تعاملات مالی در برنامه ها وجود داشته باشد، تحت بازرسی های وزارت خزانه داری آمریکا قرار گیرند و بر این اساس شرکت های آمریکایی اقدام به بازنگری و ایجاد محدودیت هایی در این حوزه کرده اند.
وی معتقد است چون تحریم جدیدی از سوی کنگره آمریکا و دستور اجرایی ویژه ای در این حوزه علیه کشور ما صادر نشده است، نمی توانیم بگوییم تحریمی منظور شده است.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه رفتار دولت جدید آمریکا ایجاد نگرانی در شرکت های آمریکایی کرده است، گفت: این شرکت ها برای برخی فعالیت هایشان نیازمند اخذ مجوز از وزارت خزانه داری هستند و وزارت مذکور هم برای فعالیت برخی اپ ها مجوز صادر کرده و برخی هم مجوز فعالیت نداده که نیازمند است «پیگیری حقوقی» در این زمینه صورت گیرد تا مشکلاتی که برای برنامه های ایرانی به وجود آمده رفع شود.
آذری جهرمی با بیان اینکه با دو دسته مشکلات مواجه هستیم، گفت: یک دسته از مشکلات به حوزه فعالیت های شرکت گوگل باز می گردد که به نوعی همواره دنبال ایجاد انحصارات ذاتی است که در زمینه مارکت های آندروییدی، درون کشور بی نیاز از خدمات بیرونی هستیم و مشکلات مشابه را که در ارتباط با اپل اتفاق افتاد در ارتباط با آندرویید نخواهیم داشت اما طبیعتا اگر دنبال بازار بین المللی باشیم، ممکن است در این زمینه با محدودیت هایی مواجه شویم.
وزیر ICT درباره اینکه آیا سرانجام ماجرای ایجاد شده در ارتباط با برنامه های IOS حل شدنی است، گفت: در این زمینه باید به دو نکته بپردازم؛ نخست اینکه چنین اقدامی زنگ هشداری بود که باید جدی گرفته شود و تلاش کنیم استراتژی برای حوزه موبایل و کسب وکارهای نوپا درون کشور داشته باشیم.
وی افزود: فرض را بر این بگذارید که این مساله حل شود که البته تمام تلاش ما هم بر این اساس است اما نکته دوم اینکه نظام هایی در دنیا مثل کره جنوبی وجود دارد که حرکت هایی را برای عدم وابستگی مطلق به گوگل و آندرویید آغاز کرده اند که ما نیز این رویه را در دستور کار خود قرار داده ایم.
آذری جهرمی گفت: این تصمیم بسیار استراتژیک است و نمی شود یک شبه برای آن تصمیم گیری کرد بلکه باید با بررسی و مطالعه تمام جوانب موضوع همچنین بررسی الگوهای توسعه ای، فکر کلیدی برای این حوزه داشته باشیم.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه تمام تلاش آمریکا و شرکت های آن در راستای ایجاد نارضایتی و اختلال در زندگی مردم است، گفت: ما نباید خودمان داخل کشور تصمیماتی اتخاذ کنیم که ایجاد نارضایتی کند و زندگی مردم را با اختلال مواجه سازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :