آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218961
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 10:41
تعداد بازدید : 1106

سازمان سیا با هوش مصنوعی بهتر جاسوسی می کند

سازمان سیا بعد از اینکه با طراحی یک ابزار جاسوسی، صداقت شرکای اطلاعاتی اش را راستی آزمایی کرد، این بار در حال توسعه هوش مصنوعی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. فناوری جدید سیا قرار است برای استخراج اطلاعات از شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.


Futurism - این سازمان جاسوسی برای تکمیل بسیاری از پرونده های خود و توسعه تحقیقات نیاز به اطلاعات اضافی دیگری دارد و تصور می کند از روی شبکه های اجتماعی می تواند اطلاعات مورد نیاز را گردآوری کند. این سازمان از زمان تاسیسش یعنی سال ۱۹۴۷ تاکنون مشغول جمع آوری اطلاعات است و در ابتدا این کار را شرکت اینتل به صورت دستی انجام می داد. با رشد فناوری و ورود ابزارهای جدید، سازمان سیا نیز به تدریج از فناوری های مدرن تری برای جمع آوری اطلاعات تحقیقاتی خود استفاده کرده است تا به امروز شاید مدرن ترین سیستم های اطلاعاتی را داشته باشد، اما این سیستم ها در مقایسه با هوش مصنوعی بسیار ضعیف هستند.
براساس اطلاعات فاش شده توسط داون میریکس، معاون بخش توسعه فناوری سیا، این سازمان هم اکنون 137 پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی در برنامه کاری خود دارد. بخش بزرگی از این پروژه ها و سرمایه گذاری ها حاصل همکاری و تلاش مشترک میان اعضای سازمان با شرکت های فناوری دره سیلیکون آمریکا است. اما قابلیت های در حال توسعه و نوظهور هوش مصنوعی نه تنها سیا را در جمع آوری داده کمک می کند، بلکه ظرفیت بیشتری را برای این شرکت برای کنکاش در شبکه های اجتماعی فراهم خواهد آورد. برنامه های هوش مصنوعی می توانند محتوای منتشر شده کاربران را به صورت آنلاین رصد کند و البته درصد بسیاری از این اطلاعات را از شبکه های اجتماعی جمع می کند. 
گفتنی است که سازمان سیا هم اکنون هم می تواند اطلاعات مورد نیازش را از روی شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و نظایر آنها جمع آوری کند، ولی به گفته جوزف گارتین، رییس دانشگاه کنت وابسته به سیا، قرار است که با کمک هوش مصنوعی حجم و سرعت جمع آوری اطلاعات مربوط به شبکه های اجتماعی چندین برابر شود. کریس هرست، مدیر عملکرد شرکت استابیلیتاس، در نشست اطلاعات به اهمیت این نوع اطلاعات پرداخت و گفت: رفتار انسان داده است و هوش مصنوعی یک مدل داده است. 
قدرت هوش مصنوعی در مقابل سیستم های کنونی جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات بسیار عظیم و گسترده است. برای اینکه درک صحیحی از تفاوت سیستم های کنونی با برنامه های هوش مصنوعی داشته باشید، کافی است نگاهی به سخنرانی رابرت کاردیلو، مدیر آژانس بین المللی اطلاعات جغرافیایی در ماه ژوئن بیندازیم که گفت: اگر بخواهیم به صورت دستی تصاویر ماهواره ای تجاری را رصد و بررسی کنیم، نیاز به هشت میلیون تحلیلگر تصویر در ۲۰ سال آینده داریم، ولی با برنامه های هوش مصنوعی می توان بیش از ۷۵ درصد این کار را به طور خودکار انجام داد.
در حال حاضر میان بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و روسیه رقابت شدیدی برای استفاده از هوش مصنوعی در زمینه های مختلف از جمله فناوری های استخراج، جمع آوری، ذخیره سازی، مرتب سازی، تجزیه و تحلیل اطلاعات وجود دارد، چون سریع تر از هر انسان و سیستمی هستند. این در حالی است که چند روز پیش ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه اعلام کرد که حکمران مطلق جهان در آینده هوش مصنوعی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :