آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218964
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 10:43
تعداد بازدید : 1263

روش محاسبه ارزش دارایی های نامشهود فاوا تدوین شد

وزارت ارتباطات - امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری این وزارتخانه در کارگاه آموزشی «فرصت ها، تهدیدها و چالش های سرمایه گذاری خارجی» در حوزه فناوری اطلاعات، با بیان طراحی پیوست فناوری برای قراردادهای منعقده در این حوزه، گفت: این پیوست در قالب جدولی شفاف، ساده و هدفمند با همکاری مشارکت کننده در فرآیند مناقصه تدوین می شود و تعهدات مشخصی را علاوه بر تعهدات فنی قرارداد ایجاد می کند. وی یکی از تعهدات این پیوست را تهیه تجهیزات مورد نیاز از داخل کشور برای شرکت های سرمایه گذار بیان کرد و افزود: در صورت نبود کالا مشارکت کننده در فرآینده مناقصه موظف است برای ایجاد زنجیره تولید محصول فوق برای تولید در داخل کشور برنامه ای را ارایه کند که در این حوزه نظام های صنفی نقش موثری دارند. دوایی با بیان اینکه ایجاد شهرک بین المللی ICT نیاز به جذب سرمایه گذاری خارجی دارد، گفت: آمارها نشان می دهد که هر یک میلیون دلار افزایش GDP ناشی از فعالیت های ICT، بین 6 تا 22 شغل ایجاد می کند که در کشورهای پیشرفته این عدد 6 و در کشورهای خاورمیانه 22 است. وی افزود: اگر برنامه داریم که 100 هزار شغل در این حوزه در یک سال ایجاد کنیم به این معنی است که در سال باید 4.5 میلیارد دلار ارزش در یک سال در حوزه ICT به وسیله تولید محصول، سرویس یا ارایه خدمت ایجاد شود. وی به دارایی های نامشهودی که در حوزه ICT وارد کشور می شود، پرداخت و گفت: فرصت های ICT به قدری جهانی و مستقل از محیط است که شرکت های بزرگ قبل از اینکه ما بخواهیم بسته سرمایه گذاری تدوین کنیم، تشخیص می دهند که به کجا ورود کنند و در کشوری مانند ایران محاسبه می کنند که با این میزان جمعیت در این کشور بازار وجود دارد. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با بیان اینکه 85 درصد دارایی ها در دنیا نامشهود است، گفت: حتی یک خط تلفن در ایران یا پروانه بهره برداری دارایی نامشهود به حساب می آید ولی درنهایت به یک دارایی مشهود ارتباطی دارد اما در دنیا دارایی نامشهود واقعا از ابتدا تا انتها کاملا نامشهود است. وی گفت: پیشنهادی را برای ارزش گذاری در این حوزه به وزیر ارتباطات ارایه کردیم که ارزش گذاری در این حوزه به میزان اعتماد مردم به سرویس یا پیام رسان مدنظر باشد به طور مثال ارزش تلگرام به پلات فرم یا سرورهای آن نیست؛ بلکه به میزان استفاده کنندگان از آن است که تعیین می کند به چه میزان ارزش دارد.

وزارت ارتباطات - امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری این وزارتخانه در کارگاه آموزشی «فرصت ها، تهدیدها و چالش های سرمایه گذاری خارجی» در حوزه فناوری اطلاعات، با بیان طراحی پیوست فناوری برای قراردادهای منعقده در این حوزه، گفت: این پیوست در قالب جدولی شفاف، ساده و هدفمند با همکاری مشارکت کننده در فرآیند مناقصه تدوین می شود و تعهدات مشخصی را علاوه بر تعهدات فنی قرارداد ایجاد می کند.
وی یکی از تعهدات این پیوست را تهیه تجهیزات مورد نیاز از داخل کشور برای شرکت های سرمایه گذار بیان کرد و افزود: در صورت نبود کالا مشارکت کننده در فرآینده مناقصه موظف است برای ایجاد زنجیره تولید محصول فوق برای تولید در داخل کشور برنامه ای را ارایه کند که در این حوزه نظام های صنفی نقش موثری دارند.
دوایی با بیان اینکه ایجاد شهرک بین المللی ICT نیاز به جذب سرمایه گذاری خارجی دارد، گفت: آمارها نشان می دهد که هر یک میلیون دلار افزایش GDP ناشی از فعالیت های ICT، بین 6 تا 22 شغل ایجاد می کند که در کشورهای پیشرفته این عدد 6 و در کشورهای خاورمیانه 22 است. وی افزود: اگر برنامه داریم که 100 هزار شغل در این حوزه در یک سال ایجاد کنیم به این معنی است که در سال باید 4.5 میلیارد دلار ارزش در یک سال در حوزه ICT به وسیله تولید محصول، سرویس یا ارایه خدمت ایجاد شود.
وی به دارایی های نامشهودی که در حوزه ICT وارد کشور می شود، پرداخت و گفت: فرصت های ICT به قدری جهانی و مستقل از محیط است که شرکت های بزرگ قبل از اینکه ما بخواهیم بسته سرمایه گذاری تدوین کنیم، تشخیص می دهند که به کجا ورود کنند و در کشوری مانند ایران محاسبه می کنند که با این میزان جمعیت در این کشور بازار وجود دارد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با بیان اینکه 85 درصد دارایی ها در دنیا نامشهود است، گفت: حتی یک خط تلفن در ایران یا پروانه بهره برداری دارایی نامشهود به حساب می آید ولی درنهایت به یک دارایی مشهود ارتباطی دارد اما در دنیا دارایی نامشهود واقعا از ابتدا تا انتها کاملا نامشهود است. وی گفت: پیشنهادی را برای ارزش گذاری در این حوزه به وزیر ارتباطات ارایه کردیم که ارزش گذاری در این حوزه به میزان اعتماد مردم به سرویس یا پیام رسان مدنظر باشد به طور مثال ارزش تلگرام به پلات فرم یا سرورهای آن نیست؛ بلکه به میزان استفاده کنندگان از آن است که تعیین می کند به چه میزان ارزش دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :