آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218976
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 10:59
تعداد بازدید : 578

ارز اواخر سال جاری تک نرخی می شود

معاون بین الملل بانک مرکزی زمان اجرای برنامه یکسان سازی نرخ ارز را اواخر امسال اعلام کرد و گفت: توقف فروش ارز مسافرتی در جهت اجرای یکسان سازی ارزی است.

تسنیم - غلامعلی کامیاب در پاسخ به این سوال که آیا توقف فروش ارز مسافرتی بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی و تهیه این ارز با نرخ بازار آزاد توسط مسافران می تواند مقدمه ای برای اجرای یکسان سازی نرخ ارز توسط این بانک باشد، افزود: توقف فروش ارز مسافرتی در جهت اجرای یکسان سازی ارزی است.
معاون بین الملل بانک مرکزی درباره زمان اجرای برنامه یکسان سازی نرخ ارز گفت: گرچه هنوز زمانی برای اجرای برنامه تک نرخی کردن ارز توسط بانک مرکزی به صورت مشخص تعیین نشده است اما فعلا برنامه ریزی ها، اجرای آن را برای پایان سال جاری پیش بینی کرده است.
 وی با بیان اینکه شرایط لازم برای اجرای برنامه یکسان سازی ارزی از جمله آماده سازی کامل کارگزاری ها و ارتباطات بین المللی در این راستا حاصل نشده است و باید این موارد قبل از برنامه تک نرخی کردن ارز انجام شود، افزود: با وجود اینکه حذف ارز مسافرتی در جهت تک نرخی کردن نرخ ارز است؛ اما نمی توان آن را مقدمه ای برای اجرای برنامه دانست. 
کامیاب ادامه داد: با وجود اینکه کارهای زیادی برای آغاز اجرای یکسان سازی نرخ ارز انجام شده اما اقدامات دیگری نیز ادامه دارد که توقف فروش ارز مسافرتی یکی از سیاست های اتخاذ شده در راه آغاز شده است.
بر اساس اعلام بانک مرکزی فروش ارز مسافرتی از روز گذشته (بیستم شهریور ماه) متوقف و مسافران می توانند ارز را با نرخ بازار آزاد تهیه کنند. همچنین با اصلاح مقررات ارزی ناظر بر ارز مسافرتی، بانک ها می توانند ضمن تسهیل فرآیندهای مرتبط با فروش ارز مسافرتی اعم از سیاحتی و زیارتی، از بیستم شهریور ماه سال جاری به فروش این ارز به نرخ بازار (آزاد) در مقابل ارایه گذرنامه، بلیت و ویزای کشور مقصد (درباره کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) اقدام کنند.  تاکنون مسافران ایرانی که بیش از دوازده سال سن داشتند و از راه های هوایی، زمینی، ریلی و دریایی از کشور خارج می شدند، می توانستند برای یک بار در طول سال حداکثر 300 دلار آمریکا یا معادل آن را با ارایه گذرنامه، بلیط مسافرت، ویزای کشور مقصد (در خصوص کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا دارند) و تعهد کتبی مسافر مبنی بر خرید ارز مسافرتی فقط از یک منبع، با نرخ مبادله ای تهیه کنند.
 بانک مرکزی در عین حال اعلام کرده است که در سال جاری با هدف رفاه حال شرکت کنندگان در گردهمایی بزرگ اربعین حسینی همانند سال های گذشته، ارز مسافرتی به میزان حداکثر 200 دلار آمریکا به نرخ مبادله ای با ارایه گذرنامه و بلیت مسافرت برای زائران این موسم را از طریق بانک های ملی ایران، ملت و سامان تامین می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :