آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21966
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1391 10:32
تعداد بازدید : 622

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

مسامحه کنیم، مرزهای ایران مجازی کوچک می شود

رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: اگر در ترسیم مرزهای مجازی، ضعیف وارد شویم، مرزهای ایران کوچک خواهد شد.

خبرگزاری مهر- نخستین همایش محتوای ملی در فضای مجازی صبح چهارشنبه  با حضور دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی، رییس دانشگاه تهران، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جمع زیادی از پژوهشگران حوزه فناوری اطلاعات در سالن همایش‌های این سازمان برگزار شد.
مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور در این همایش گفت: از زمان تشکیل این شورا، انرژی و دقتی که مقام معظم رهبری شخصا به این موضوع تخصصی داشته‌اند، مثال‌زدنی است.وی این توجه را «نعمتی برای فضای مجازی» دانست و در خصوص سه سطح فعالیت در حوزه فضای مجازی افزود: سطح اول سطح فنی و زیرساختی و موضوع دوم امنیت و تامین آن است، اما مهم‌تر از هر دوی اینها محتواست.دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: حضرت آقا بارها و بارها تاکید فرموده‌اند که اصل، محتواست و نسبت به همه موارد دیگر اولی است و هدف از تحقق مسایل دیگر، رسیدن به محتواست و اگر به محتوای صحیح نایل نشویم، در کار خود موفق نبوده‌ایم.اخوان بهابادی گفت: ما برخلاف غربی‌ها که به دنبال توسعه هستند، به دنبال پیشرفت هستیم؛ توسعه بدون تحقق آرمان‌های انقلاب، مطلوب کشور نیست. این تفاوت اصلی ماست با نظام‌های غربی و قرار نیست حاکمیت روی این نوع توسعه انرژی بگذارد.
وی با بیان اینکه جغرافیای مجازی در دنیا در حال ترسیم است گفت: مرزهای کشورها در حوزه واقعی یا همان فضای فیزیکی قبلا ترسیم شده و این مرزها مشخص است، ولی مرزبندی‌های جدید در حوزه فضای مجازی در حال شکل‌گیری است.
رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: اگر در ترسیم مرزهای مجازی ضعیف وارد شویم، مرزهای ایران کوچک خواهد شد و همان انتقادی که به حکومت‌های چندصدساله و چندهزارساله وارد می‌شد، وارد خواهد بود؛ همین که الان می‌گوییم فلان شاه خیانت کرد و ایران را که قبل از او کشوری پهناور بود، کوچک کرد و فلان بخش‌اش را واگذار کرد.
اخوان بهابادی گفت: باید حواس‌مان باشد که در آینده درباره ایران مجازی هم همین قضاوت‌ها اتفاق خواهد افتاد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه قدرتی که افکار عمومی دارد، به هیچ وجه مسایل نظامی ندارد در عین حال گفت: متاسفانه الان شاهد هستیم که کفه ترازو در فضای مجازی به نفع ما نیست.
اخوان بهابادی افزود: ما هم محتواهای ملی داریم و هم محتواهای عمومی که البته هر دوی آنها نیاز است.
رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور افزود: انتقادی که ما به شبکه‌های اجتماعی داریم، این است که برخلاف ادعای غربی‌ها که می‌گویند هیچ‌گونه ممیزی بر این شبکه‌ها اِعمال نمی‌شود، معتقدیم این یک دروغ بزرگ است؛ این ممیزی دارد اتفاق می‌افتد، اما آنقدر هوشمندانه انجام می‌شود که در اذهان عمومی کمترین حسِ محدودسازی درباره آن وجود ندارد.
وی خطاب به حضار گفت: می‌توانید امتحان کنید؛ یک مطلب علیه اسراییل بنویسید و آن را در این شبکه‌ها آپلود کنید. ببینید چه اتفاقی می‌افتد.دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: ما در داخل کشور تا حدودی در راه‌اندازی این سرویس‌ها نقص داشته‌ایم، ولی با راه‌اندازی کنسرسیوم‌هایی مثل کنسرسیوم محتوای ملی، اینها قابل رفع است.اخوان بهابادی همچنین گفت: اکثریت مردم ایران در فضای مجازی علاقه دارند که مطالب و محتوای ایرانی ببینند. این حدس و گمان من نیست و من بر اساس اطلاعات رسمی این را می‌گویم؛ اگر ما این محتوا را برای مردم تامین کنیم، آنها به صورت اتوماتیک مراجعه خود را به خارج از کشور کم می‌کنند.
وی افزود: متاسفانه طوری حرکت شده که همین سایت‌های ایرانی را به سختی می‌توانیم متقاعد کنیم که محتوای‌شان را که ایرانی است، به داخل کشور بیاورند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در پایان از ایجاد مکانیزمی برای تسهیل در دسترسی به محتواهای ایرانی خبر داد و گفت: ما به صورت جدی به دنبال این هستیم که دسترسی به محتواهای ایرانی و اسلامی برای عموم مردم نسبت به محتواهای خارجی، راحت‌تر شود. این برنامه جدی ماست و به‌زودی آن را به مرحله اجرا خواهیم گذاشت و هزینه دسترسی به این محتواها را کاهش می‌دهیم.گفتنی است، در نخستین همایش محتوای ملی در فضای مجازی، از میان 41 مقاله و پوستر در حوزه‌های مختلف از مهندسی شبکه و نرم‌افزار گرفته تا حوزه‌های ارتباطات انسانی، فضای مجازی، رسانه و مطالعات فرهنگی که به دبیرخانه رسیده، 25 مقاله و شش پوستر انتخاب شدند و هم‌اکنون در شش پنل در حال ارایه هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :