آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219877
تاریخ انتشار : 1 مهر 1396 9:14
تعداد بازدید : 1029

دروغ شبکه‌های اجتماعی باز هم موفق بود

آیفون های نیامده، سوژه شایعه سازان شدند

در حالی که عرضه آیفون از امروز در بازار جهانی آغاز می شود، چند خبرگزاری داخلی با فریب خوردن از شایعات مرسوم در شبکه های اجتماعی، قیمتی بیش از معادل ۱۰ میلیون را برای آن تعیین کردند!

ساحره چمنی
saherehchamani@
شاید ایران را بتوان یکی از عجیب ترین بازارهای دنیا دانست؛ محصولی که هنوز حتی یک نسخه آن در هیچ جای دنیا عرضه نشده است، شایعه شده که در بازار دست به دست می شود و قیمت های نجومی برای آن تعیین می شود.
آیفون ۸ و ۸ پلاس قراراست از شنبه وارد بازار جهانی شود و عرضه آيفون ۱۰ احتمالا از ماه آینده آغاز می شود. معمولا بلافاصله این گوشی و هم همزمان با بازارهای جهانی به بازار کشورمان نیز عرضه می شود؛ اما نه به شکل قانونی و قیمت واقعی، بلکه در فرم قاچاق و البته با قیمتی بسیار بالا، تقریبا چند برابر قیمت جهانی وارد بازار ایران می شود.
اگرچه هر سال قیمت گذاری های نجومی بعد از ورود آیفون به بازار ایران آغاز می شد، امسال یکی دو روز قبل از ورود آیفون، شاهد معاملات دروغین بر سر این گوشی هستیم.
این روزها بازار شایعات درباره آیفون های جدید اپل داغ تر از همیشه است. به گفته بازاریان، آیفون ۱۰ که قرار است ماه آینده وارد بازار شود، این روزها به شکل مجازی معامله و پیش خرید و فروش می شود. درحالی که اپل قیمت ۱۰۰۰ دلاری را برای این گوشی در نظر گرفته، این روزها در بازار ایران از ۱۲ تا ۲۵ میلیون پیش فروش می شود!
حتی چند خبرگزاری بی اطلاع داخلی نیز اخباری منتشر کرده اند که آیفون هم اکنون با قیمت ۱۰ میلیون تومان در بازار موجود است. 
موضوع اما از سرگرمی در شبکه های اجتماعی و برخی خبرگزاری ها هم فراتر رفت و در همین راستا رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی نیز گفت: پیگیر موضوع خرید و فروش مدل جدید گوشی های آیفون در بازار تهران که با قیمت های حدود ۱۰ میلیون تومان معامله می شوند، در سازمان حمایت از مصرف کننده است!
غلامحسین کریمی در خصوص عرضه گوشی های جدید آیفون در بازار تهران و گرانفروشی صورت گرفته در این زمینه اعلام کرده است که قیمت های ارایه شده برای این کالا، مصداق کامل سوء استفاده است و ما از مردم می خواهیم که اقدام به خرید این کالا نکنند.
وی با بیان اینکه در بازار موبایل همیشه عده ای سعی دارند از شرایط به وجود آمده سوء استفاده کنند، تاکید کرده است: خریداران چند هفته ای تحمل کنند تا کالای اصلی توسط نمایندگی های رسمی و با گارانتی در اختیارشان قرار گیرد.
کریمی با اعلام پیگیری گران فروشی صورت گرفته در خصوص فروش آیفون های جدید، می گوید: موضوع را با سازمان حمایت از مصرف کننده در میان می گذاریم و با افرادی که اقدام به فروش این گوشی ها به این رقم و دریافت سود غیرمعقول می کنند برخورد خواهیم کرد.
وی با تاکید براینکه بررسی ها نشان می دهد که این گوشی ها ۱۰۰ درصد گران تر از قیمت واقعی در بازار ایران درحال معامله است، گفته است: خریداران در صورت تمایل به خرید این کالا با این قیمت، حتما فاکتور فروش دریافت کنند و می توانند با ارایه فاکتور فروش، اعتراض و شکایت خود را از گران فروشی صورت گرفته از طریق اتحادیه دستگاه های مخابراتی اعلام کنند.
رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی افزوده است: درصورتیکه این تخلف ثابت شود و میزان ضرر تایید شود، موضوع حتی به سازمان تعزیرات حکومتی نیز ارایه خواهد شد.
کریمی با بیان اینکه هم اکنون ۲۰ شرکت از سازمان حمایت از مصرف کننده مجوز واردات گوشی های اپل را گرفته اند، می گوید: این شرکت ها ملزم به ارایه گارانتی رسمی به خریداران هستند و گوشی های جدید آیفون که از روز پنج شنبه وارد بازار شده، به هیچ عنوان از سوی این شرکت ها وارد نشده است.
وی تاکید کرده است: هر گونه شکایت در این زمینه از طریق اتحادیه دستگاه های مخابراتی قابل رسیدگی است.
در حالی که این گوشی در بازار تهران عرضه نشده، خبرگزاری مهر اعلام کرده است که از ۵ شنبه و همزمان با عرضه جهانی گوشی های جدید آیفون، این مدل ها به بازار ایران هم رسیده است و یکی از مدل های این گوشی حدود ۱۰ میلیون تومان قیمت داده می شود. این درحالی است که در بازارهای جهانی این مدل حدود ۹۹۹ دلار قیمت دارد.
از سوی دیگر این اخبار در حالی در فضای مجازی دست به دست می شود که قرار است از امروز محصولات جدید اپل به شکل جهانی وارد بازار شود البته مدلی که در چین تولید می شود، احتمالا از عصر شنبه وارد بازار کشورمان می شود و مدلی که در آمریکا تولید می شود از روز دوشنبه به بازار می رسد؛ اگرچه مثل همیشه باید منتظر عرضه این گوشی ها با قیمت بسیار بالایی باشیم تا زمانی که این گوشی ها از سوی واردکنندگان رسمی وارد بازار شود.
تمام این شایعات و وعده های برخورد با تخلفات در قیمت گذاری محصولات جدید اپل در حالی مطرح می شود که نهادهای مسوول روی بالغ بر 90 درصد واردات غیرقانونی گوشی های موبایل به کشور هیچ تسلطی ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :