آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219878
تاریخ انتشار : 1 مهر 1396 9:15
تعداد بازدید : 1022

اروپا در پی دریافت مالیات بیشتر از غول های اینترنتی

اتحادیه اروپا همچنان در پی راه هایی است تا مالیات شرکت های اینترنت بنیان مانند گوگل، فیس بوک، آمازون و نتفلیکس را منصفانه تر کند. این طرح از سوی فرانسه ارایه شده و حمایت قوی آلمان، ایتالیا و اسپانیا را با خود دارد.

رویترز- اتحادیه اروپا همچنان طرح جنجال برانگیز اصلاح سیستم مالیاتی شرکت های غول آسای مبتنی بر اینترنت، نظیر گوگل، فیس بوک، آمازون و نتفلیکس را به پیش می برد. اکنون کمیسیون اروپا به دنبال راه هایی است تا بتواند از کمپانی هایی مالیات دریافت کند که ممکن است حتی هیچ دفتر یا مرکز فروشی در یک کشور اروپایی نداشته باشند، اما سود سرشاری از فروش محصولات خود به صورت آنلاین در آن کشور می برند.
کمیسیون اروپا روز پنج شنبه گذشته، ۲۱ سپتامبر، در گزارشی اعلام کرد که مالیات پرداختی شرکت های حوزه تکنولوژی به طور میانگین کمتر از نصف مبلغی است که شرکت های دیگر به عنوان مالیات می پردازند. بر اساس این گزارش، این شرکت های اینترنت بنیان در اتحادیه اروپا به طور میانگین مالیاتی با نرخ  حدود ۱۰ درصد می پردازند. در حالی که نرخ مالیات شرکت های سنتی بیش از  ۲۳ درصد است.
تاکنون مبنای محاسبه مالیات در مورد شرکت های اینترنت بنیان بر اساس سود بود. کمیسیون اروپا اکنون می خواهد این روش محاسبه را تغییر دهد تا بتواند وضعیت منصفانه تری را در پرداخت مالیات ها ایجاد کند. غول های اینترنت بنیان متهم هستند که با نشان دادن سودهای کم توانسته اند مالیات بسیار کمتری بپردازند. یک راه حل پیشنهاد شده محاسبه مالیات بر اساس حجم معاملات این شرکت هاست.
علاوه بر این کمیسیون اروپا برای تغییر شیوه اخذ مالیات از شرکت های حوزه تکنولوژی دو گزینه دیگر در نظر دارد. یکی از این گزینه ها، مقرر کردن مالیات بر تبلیغات آنلاین و دیگری، مقرر کردن مالیات استهلاک (withholding tax) برای این شرکت هاست.
تغییر در شیوه دریافت مالیات از شرکت های آمریکایی ابتدا از سوی فرانسه مطرح شد و توانست پشتیباتی ۱۰ کشور دیگر از جمله آلمان، ایتالیا و اسپانیا را نیز با خود به همراه داشته باشد. با این همه کشورهایی نظیر ایرلند و لوکزامبورگ که مقر بسیاری از این شرکت ها در اروپا هستند از مخالفان چنین تغییری هستند.
اکنون کمیسیون اروپا قصد دارد برای پیشگیری از مقاومت آن دسته از اعضای مخالف خود نظیر ایرلند و لوکزامبورگ، از قوانین و مقررات کمتر شناخته شده اتحادیه اروپا بهره ببرد. برای مثال  اتحادیه اروپا که در مورد مالیات ها با نظر همه ۲۸ عضو خود تصمیم می گیرد، ظاهرا قصد دارد در این مورد اعضا را از حق وتوی خود محروم کند.
در همین حال این احتمال می رود که در صورت تغییر در سیستم پرداخت مالیات شرکت های اینترنت بنیان، تنش به داخل اروپا محدود نماند و در روابط آمریکا با اروپا نیز بر سر این موضوع تنش به وجود آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :