آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220262
تاریخ انتشار : 4 مهر 1396 9:1
تعداد بازدید : 1786

ارتقای همکاری های نصر تهران با سازمان ایزو

دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات دفتر تهران گفت: سطح مشارکت کمیته فرعی 7 (مهندسی سامانه ها و نرم افزار)، کمیته فرعی 27 (فنون امنیت اطلاعات) و کمیته فرعی 40 (مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات)، از ناظر (O) به مشارکت کننده (P) پس از پیگیری های لازم با سازمان ملی استاندارد ایران، ارتقا یافت.

فناوران - علی آذرکار افزود: این سطح مشارکت از زمان شکل گیری و تشکیل ساختار اولیه کمیته فنی فناوری اطلاعات در سال 1388 تا کنون (به جز مقطع کوتاهی)، در وضعیت O بوده که بر اثر فعالیت های انجام شده طی سال گذشته، پیگیر ی ها و اصرار هیات رییسه مبنی بر حضور فعال تر در فعالیت های کمیته های فرعی، سطح مشارکت سه کمیته مذکور به P ارتقا یافت. این ارتقا هفته گذشته به طور رسمی از سوی سازمان ایزو پذیرفته و به سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شد.
وی اضافه کرد: در ساختار ISO/IEC JTC1، اعضای مشارکت کننده نقش اثرگذاری در فرآیند تدوین استانداردها (از زمان ارایه پیشنهاد اولیه برای تدوین استاندارد تا زمان بازنگری آن در مقاطع چهار ساله) داشته و تعهداتی را متقبل می شوند. این اعضا دارای حق رای بوده و بنابراین آرای آن ها در تصویب یا رد یک استاندارد مهم و موثر است. 
به گفته او، موضوع مهم تر این است که اعضای مشارکت کننده می توانند خبرگانی را برای مشارکت در تیم تدوین استانداردها معرفی کنند. این فرصتی است که متخصصان داخلی می توانند از آن هم برای معرفی توان داخلی و هم برای انتقال دانش خبرگان خارجی بهره ببرند.
علی آذرکار اعلام کرد: سطح مشارکت تنها کمیته فعال دیگر، یعنی کمیته فرعی 39 (پایداری برای فناوری اطلاعات و از طریق آن) نیز در آینده نزدیک از ناظر به مشارکت کننده ارتقا پیدا خواهد کرد.  
آذرکار افزود: با توجه به فراخوان اعلامی، افراد و سازمان هایی برای تشکیل سایر کمیته های فرعی نیز با کمیته فنی فناوری اطلاعات در حال پیگیری هستند. در حال حاضر، تشکیل کمیته فرعی 29 (کدینگ اطلاعات صوتی، تصویری، چندرسانه ای و ابررسانه ای) از سوی هیات رییسه مصوب شده و پیگیری های لازم برای سامان دهی دبیرخانه متناظر در دست انجام است. پیشنهاد تشکیل کمیته فرعی 28 (تجهیزات اداری) نیز به دبیرخانه کمیته اصلی رسیده است که باید در هیات رییسه طرح و درباره آن تصمیم گیری شود. 
دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران از تمامی نهادها و سازمان هایی که به طور تخصصی در حوزه های معینی از فناوری اطلاعات فعالیت می کنند، درخواست کرد برای فعال سازی کمیته های فرعی مرتبط با حوزه تخصصی خود اقدام کنند. از آنجا که دبیرخانه کمیته های فرعی، نقش مهمی در سازمان دهی متخصصان و خبرگان و هدایت فعالیت های آنها دارد، لازم است از زیرساخت های لازم برای این منظور برخوردار باشد. بخش قابل توجهی از مسوولیت های دبیرخانه متوجه «دبیر کمیته فرعی» است و دبیر عهده دار گردآوری نظرات متخصصان در خصوص اسناد ارسالی از کمیته اصلی
(ISO/IEC JTC1)، اصلاح، جمع بندی و انعکاس آن ها به کمیته اصلی (از طریق مجاری مشخص شده) است.
نهادها و سازمان های فعال و علاقه مند برای پذیرش مسوولیت های دبیرخانه ای کمیته های فرعی، می توانند درخواست های خود را به آدرس jtc1@tehrannsr.org  ارسال کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :