آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220265
تاریخ انتشار : 4 مهر 1396 9:5
تعداد بازدید : 2211

مذاکره با 5 شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در پارک ICT

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با 5 شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در پارک علم و فناوری ICT در حال مذاکره است.

فناوران - روز گذشته معاون علم و فناوری رییس جمهور به بازدید از پارک علم و فناوری ICT پرداخت و سپس جلسه ای مشترک با معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار کرد.
امیرحسین دوایی معاون وزیر فاوا در این دیدار گفت: با 50 شرکت و بانک در ایران و شرکت های تراز اول در دنیا برای استقرار در پارک علم و فناوری ICT، در حال مذاکره هستیم. همچنین برای سرمایه گذاری در این پارک با 5 شرکت بین المللی در حال رایزنی هستیم.
وی با بیان اینکه در این پارک خدمات مبتنی بر پشتیبانی فناورانه است، گفت: این پارک در حوزه های حمل و نقل هوشمند و در بخش الکترونیکی فعالیت می کند.
دوایی ادامه داد: برای حضور شرکت های حمل ونقل بین المللی با این شرکت ها در حال مذاکره هستیم.
وی با اعلام راه اندازی خوشه های مدل اقتصادی و خوشه های فناوری کارکردی مدیریتی در این پارک گفت: در زمینه ساخت این پارک تجربیاتی در کشور وجود دارد اما در تراز جهانی نیاز به تجربیات بیشتری
داریم.
دوایی با بیان قرار گرفتن پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار پارک سلامت گفت: این دو پارک می توانند در حوزه اینترنت اشیا با هم همکاری کنند.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات ادامه داد: برنامه کلیدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این دوره، توسعه کسب و کارها است و ما به طور جدی به دنبال تقویت آن هستیم.
وی به تدوین و ابلاغ آیین نامه پیوست فناوری برای انجام مناقصات پرداخت و گفت: این پیوست با هدف حمایت از کالای با کیفیت ایرانی و توسعه فناوری در کشور تدوین و ابلاغ شده است.

 آموزش دولتی کارامد نیست
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز در جریان بازدید از پارک علم و فناوری ICT گفت: تمام فعالان عرصه فناوری و نوآوری در یک جبهه فعالیت می کنند و هماهنگی و یکپارچگی در این عرصه برای تحقیق زیست بوم نوآوری و فناوری ضروری است.
وی با بیان اینکه هجمه ناشی از اقتصاد نفتی در مقابل جریان اقتصاد مبتنی بر خلاقیت و نوآوری ایستادگی می کند، مهم ترین علت این چالش را ضعف ساختار آموزش کشور دانست و گفت: در ساختار دولتی نه تنها آموزش و پرورش کارآمدی لازم را در تربیت نیروی انسانی خلاق و نوآور نخواهد داشت بلکه اقتصاد مبتنی بر نوآوری شکل نمی گیرد به همین ترتیب دانشگاهی که با پول دولت اداره شود نتیجه و سرنوشتی مشابه با صنعت دولتی دارد که در فضای رقابتی سالم فعالیت نمی کنند و برای ادامه حیات خود همواره متکی به رانت دولت
است.
رییس بنیاد ملی نخبگان به حرکت دانشگاه ها در مسیر فاصله از اتکا به دولت برای هدایت و بهره مندی از ظرفیت بالقوه نیروی انسانی تحصیل کرده دانشگاه  پرداخت و افزود: دانشگاه باید به دنبال تعریف فضای مساعد کارآفرینی و نوآوری برای فارغ التحصیلان باشد و سهم خود را از این شرکت ها در مسیر نوآوری و حرکت روبه جلوی دانشگاه صرف کند.
ستاری ادامه داد: آموزش برای حرکت به سمت نوآوری باید در سراسر شئون در متن زندگی جامعه جریان داشته باشد و  صرفا به آموزش وپرورش یا آموزش عالی محدود نشود.

 هنر دولت، حرکت در مسیر شکل گیری استارت آپ هاست
معاون علم و فناروی رییس جمهور با یادآوری این نکته که تا پژوهشگاه های دولتی زمینه رشد شرکت های خصوصی و برون سپاری را فراهم نکنند، نمی توانند با نوآوری، مشکلات را حل کنند گفت: تجربه نشان داده است کارآمدی و نوآوری با تکیه به درآمد دولت حاصل نمی شود بلکه دولت باید با نقش هدایتگری و راهبری سیاست گذار امر پژوهش باشد. 
ستاری با بیان اینکه نوآوری از دل بخش خصوصی پدیدار می شود، هنر دولت را در سوق دادن پژوهشگاه ها، مراکز علمی و تحقیقاتی به سوی حمایت و هدایت ظرفیت نیروی انسانی تحصیل کرده، در مسیر شکل دادن کسب وکارهای فناور و استارت آپ ها دانست.
ستاری با بیان اینکه ما همگی در جبهه ای مقابل اقتصاد نفتی در حال مبارزه هستیم، گفت: با وجود اقتصاد نفتی، فرهنگ نادرستی در کشور شکل گرفته است که باید تلاش کنیم این تفکر اصلاح شود.

 مخالفت ها با توسعه ICT
معاون رییس جمهور گفت: به زودی شبکه نوآوری در کشور آغاز به کار می کند و با راه اندازی این شبکه امکان تبادل اطلاعات ایجاد می شود.
وی همچنین با بیان ضرورت توسعه ICT در کشور، گفت: توسعه این تکنولوژی در کشور بسیاری از رانت ها و فسادها را از بین می برد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان نمونه هایی از هوشمند سازی در حوزه حمل و نقل گفت: در برابر توسعه ICT مخالفت هایی وجود دارد اما توسعه این تکنولوژی فواید بسیاری برای کشور دارد و باید به طور جدی پیگیری شود.
محمدجعفر صدیق، مشاور پروژه پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات هم گفت: قرار است این پارک فناوری که اکنون با استقبال بیش از 11 شرکت آغاز به کار کرده است، تا پایان خردادماه سال جاری زمینه توسعه یکصد شرکت را فراهم کند و همچنین تا پایان چشم انداز توسعه ای در قالب 5 فاز، بین 400 تا 600 شرکت از حمایت پارک بهره مند شوند.
علاوه بر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و معاون وزیر ارتباطات، مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس، محمدجعفر صدیق مشاور پروژه پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات و محمد خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این بازدید حضور داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :