آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22027
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1391 10:34
تعداد بازدید : 735

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

متقاضیان VPN اعلام نیاز کنند

دبیر شورای عالی فضای مجازی از ارایه خدمات قانونی VPN در کشور خبر داد و گفت: براساس این طرح، اشخاصی که در داخل کشور نیاز به دریافت خدمات قانونی VPN دارند، می توانند تقاضای خود را اعلام کرده و برای دریافت این خدمات ثبت نام کنند.

خبرگزاری مهر- دکتر مهدی اخوان بهابادی با بیان اینکه مقدمات کار برای ارایه خدمات قانونی VPN در کشور دیده شده است، گفت: امیدواریم این طرح به زودی عملیاتی شود.
وی گفت: بر این اساس قرار است برای اشخاصی که در داخل کشور نیاز به دریافت خدمات قانونی VPN دارند نقطه تماسی معرفی شود تا این کاربران بتوانند تقاضای خود را به مراجع ذی‌صلاح ارسال کرده و برای دریافت این خدمات ثبت‌نام کنند؛ پس از این مرحله از ثبت‌نام، کاربران می‌توانند به صورت قانونی در داخل کشور از خدمات VPN استفاده کنند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر فعالیت‌هایی که تحت عنوان VPN فروشی در کشور اتفاق می‌افتد قانونی نیست، گفت: برخی از کاربران اینترنت نیاز دارند که از پروتکل‌های رمز شده برای تماس‌های‌شان استفاده کنند که در حال حاضر برای پاسخ به این نیاز مجبور به استفاده از خدمات VPN به صورت غیرقانونی در کشور می‌شوند.
وی با اشاره به خلا استقاده قانونی از شبکه‌های اختصاصی VPN در کشور گفت: دنبال آن هستیم که پاسخی برای این نیازها در کشور فراهم کنیم و بر این اساس خدمات قانونی VPN ارایه خواهد شد.
دکتر اخوان گفت: برای مثال بانک‌ها، سیستم‌ها و موسسات مالی و اعتباری نیاز دارند که از پروتکل‌های رمز استفاده کنند و بسیاری از نهادهای دیگر نیز نیاز به استفاده از این پروتکل را دارند که در این زمینه قانونی نیاز است که در کشور اجرایی شود.به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی متاسفانه در حال حاضر از VPN که در آن از پروتکل‌های رمز استفاده شده برای هدف اصلی تخصصی آن استفاده نمی‌شود و بعضا برای دورزدن فیلترینگ و عبور از سامانه فیلترینگ کشور استفاده می‌شود.دکتر اخوان اصل وجود فیلترینگ داخل کشور را ضروری و حتمی برشمرد و گفت: اگرچه انتقاداتی به این موضوع در اجرا وجود دارد اما اصل وجود فیلترینگ برای کشور لازم است و نمی‌توانیم اجازه دهیم که به هر نوع محتوایی مضر برای فرهنگ کشور بدون هیچ محدودیتی دسترسی وجود داشته باشد؛ هر کشوری از کیان خود صیانت می‌کند و این هم یکی از حوزه‌هاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :