آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220288
تاریخ انتشار : 4 مهر 1396 9:57
تعداد بازدید : 983

جزئیات ارائه آموزش واحدهای پذیرنده در طرح کارورزی

ارائه آموزش های تخصصی به کارورزان طبق دستورالعمل سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور باید به تأیید دستگاه های اجرایی مرتبط رسیده و پس از آن آموزش ها طبق استانداردهای روز ارائه شود، همچنین عقد قرارداد آموزشی با کارورزان الزامی است.

طبق دستورالعمل نحوه صدور مجوز آموزش کارورزی که در قالب طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در حال انجام است، دستگاه های اجرایی، موظف به فراخوان برای شناسایی واحدهای متقاضی تحت پوشش خود، ارزیابی صلاحیت آنها بر اساس شرایط عمومی و تخصصی و نهایتاً معرفی واجدین شرایط به همراه مستندات لازم به ادارات کل و مراکز سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور هستند.
بر اساس این گزارش ارزیابی صلاحیت های عمومی و تخصصی واحدهای متقاضی بر اساس یکسری از شاخص ها صورت می پذیرد که داشتن مجوز معتبر فعالیت اقتصادی از دستگاه اجرایی شامل پروانه بهره برداری و یا پروانه فعالیت صنفی، فعال بودن که شاخص آن ارائه لیست بیمه تأمین اجتماعی تأیید شده آخرین ماه درخواست صدور مجوز و برخورداری از صلاحیت اخلاقی و اهلیت لازم به تشخیص دستگاه اجرایی مرتبط از جمله آنان است.
در این فرایند واحدهای پذیرنده باید از کادر متخصص و ماهر برخوردار بوده و از شرایط و امکانات حفاظت، ایمنی، بهداشت مناسب و استاندارد برخوردار باشند. بنابراین پس از معرفی واحدهای متقاضی واجد شرایط از سوی دستگاه های اجرایی، ادارات کل موظف هستند ضمن کنترل مستندات ارسالی توسط واحد متقاضی، بر اساس مجموعه اطلاعات دریافتی نسبت به ارزیابی صلاحیت آموزشی آنها در هریک از فرصت های آموزشی درخواست شده اقدام کند.
طبق این دستورالعمل آموزشی در 6 مقطع باید مدارک تحصیلی با سابقه کار مطابقت داده شود به عنوان مثال با توجه به فرصت های آموزشی مدارک تحصیلی نیز متفاوت خواهد بود.
بنابراین داشتن حداقل مدرک تحصیلی فوق لیسانس باضافه حداقل یک سال سابقه کار مفید و مرتبط ازجمله این شرایط است و در صورت داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس باید حداقل دو سال سابقه کار مفید و مرتبط ارائه شود.
در ادامه اگر حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم باشد باید حداقل سه سال کار مفید و مرتبط و در صورت داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم داشتن 4 سال سابقه کار مفید و مرتبط الزامی است.
همچنین برای سایر واحدهای پذیرنده دارای مدرک تحصیلی پایین تر از دیپلم داشتن حداقل 5 سال سابقه کار مفید و مرتبط لازم اعلام شده است.
به گزارش فارس، پس از صدور مجوز آموزش کارورزی ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها دارای وظایفی هستند که پایش و نظارت بر اجرای دوره های آموزش کارورزی بر اساس اطلاعات دریافتی از دامنه اختصاصی طرح کارورزی در ارتباط با کارورزان جذب شده و در کنار آن برنامه ریزی و اجرای دوره های آمادگی شغلی برای کارورزان متقاضی ازجمله آنان است.
همچنین واحدهای پذیرنده باید قرارداد آموزشی با کارورزان امضا کنند و پس از آن شروع به دوره کارورزی را در سامانه اختصاصی طرح کارورزی اعلام کنند و پس از آن یک نسخه از استاندارد آموزشی مرتبط با فرصت آموزشی موردنظر را به متصدی فرصت آموزشی یادشده و یک نسخه دیگر را به کارورز ارائه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :