آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220298
تاریخ انتشار : 4 مهر 1396 10:4
تعداد بازدید : 1651

بیمه نامه شخص ثالث باید کد یکتا داشته باشد

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی در خصوص آغاز صدور کد ‘یکتا’ برای بیمه نامه های شخص ثالث از ابتدای مهر ماه گفت: نداشتن این کد، یعنی اطلاعات بیمه نامه مزبور در بیمه مرکزی به ثبت نرسیده است و این نهاد آن را تایید نمی کند.

ایرنا - قاسم نعمتی گفت: بیمه مرکزی با راه‎اندازی سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) در تلاش است تا اطلاعات مربوط به بیمه نامه های صادره در شرکت‎های بیمه را جمع‎آوری و بر پایه آن، نظارت خود را بر صنعت بیمه تسری دهد.
وی افزود: از ابتدای مهر ماه شرکت‎های بیمه ملزم شده اند اطلاعات مربوط به هر بیمه نامه شخص ثالث را در زمان صدور در سامانه سنهاب وارد کرده و پس از تایید صحت اطلاعات و دریافت کد یکتا، بیمه نامه صادره را به بیمه گذار تسلیم کنند.
وی هدف از این کار را اجرای طرح کدینگ یکسان در صنعت بیمه برشمرد و گفت: در گام های بعدی می توان از طریق همین سامانه اجرای آیین نامه ها و مقررات مختلف در شرکت های بیمه را پیگیری کرد و پایبندی آنها را به مقررات سنجید.
نعمتی گفت: در مرحله فعلی، مباحث کیفی و کمی صدور بیمه نامه و استاندارد کردن اطلاعات در صنعت بیمه در سامانه سنهاب پیگیری می‎شود تا شرکت‎های بیمه اطلاعات را در چارچوبی که بیمه مرکزی می خواهد، ارایه کنند در غیر این صورت کد یکتا به آنها تعلق نمی‎گیرد. وی هدف های این کار را رصد رعایت حقوق بیمه‎گذاران به صورت آنلاین از سوی بیمه مرکزی عنوان کرد و گفت: فرآیند دریافت اطلاعات از شرکت‎های بیمه و صدور کد برای بیمه نامه‎ها تاثیر چندانی در زمان صدور بیمه نداشته است. وی گفت: در روز ابتدایی این طرح بالغ بر 77 هزار بیمه نامه با کد یکتا صادر شد و تنها 50 بیمه نامه فاقد این کد بود که خطاها و اشکالات به مرور زمان در حال رفع است به شکلی که در روز دوم، تعداد بیمه نامه های صادره فاقد کد یکتا به هفت مورد کاهش یافت. به گفته نعمتی کد یکتا در واقع یک شماره سریال حداقل 11 رقمی است که بیمه گذار شخص ثالث باید در هنگام تمدید یا صدور بیمه نامه خود آن را از نمایندگی شرکت بیمه مطالبه کند. وی گفت: اگر بیمه نامه ای فاقد این کد باشد، یعنی اینکه اطلاعات آن در سایت بیمه مرکزی اطلاعات آن وجود ندارد و این نهاد، بیمه نامه فوق را تایید نمی کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :