آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220299
تاریخ انتشار : 4 مهر 1396 10:7
تعداد بازدید : 956

انتقال مبلغ چک با نرم‌افزارهای موبایلی

امکان وصول چک بدون حضور در شعبه فراهم شد

نائب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه یکی از طرح‎هایی که بانک مرکزی آن را دنبال می‎کند، انتقال مبلغ چک روز به حساب از طریق نرم افزارهای موبایلی است، گفت: بانک مرکزی در ادامه ساماندهی وضعیت صدور چک در کشور با ایجاد چند طرح الکترونیکی افزایش ارزش چک در کشور را دنبال کرد. در این طرح ها امکان دسترسی به وضعیت حساب صادرکننده چک و شناسایی سابقه او در سامانه الکترونیکی وجود دارد.

اتاق بازرگانی تهران- حسین سلیمی  افزود: در طرح دیگری که بانک مرکزی آن را دنبال می کند، مبلغ چک روز قابل انتقال به حساب از طریق نرم افزارهای موبایل است.
عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه خاطرنشان کرد: چک های برگشتی از نظر مبلغ و تعداد در ده سال اخیر، به ویژه سه سال گذشته سالانه ۲۰ درصد رشد کرده است. با توجه به این آمار قابل توجه بانک مرکزی مترصد فرصت بود تا شرایط صدور دسته چک را ساماندهی کند و ارزش چک را به آن بازگرداند.
 نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با بیان اینکه در یک سال گذشته بیش از همیشه درباره صدور دسته چک سخت گیری به عمل آمد، اظهار داشت: پیش از این یک نفر می توانست از ۱۰ شعبه یک بانک دسته چک دریافت کند و چک های مدت دار صادر کند و اگر یکی از این چک ها برگشت می خورد، امکان جلوگیری از صدور چک های دیگر به واسطه آن شخص وجود نداشت.
وی افزود: در یک سال گذشته بانک ها برای ساماندهی وضعیت چک در کشور به تعداد محدود و مشخصی از فعالان بازرگانی و تجاری دسته چک واگذار و سخت گیرانه امکان دسترسی به صاحب دسته چک را کنترل می کردند؛ دسته چکی که مشتری بانک برای دریافت آن درخواست داده بود، به محلی می رفت که به عنوان آدرس متقاضی درج شده بود تا اعتبار محل دسترسی به او کنترل شود درحالی که پیش از این آدرس های نامعتبر به مشکل بزرگ برخورد با صادرکنندگان چک بی محل تبدیل شده بود.
عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه گفت: چک مدت دار در قانون تجارت ما هیچ معنی ندارد  و در اصل چک به معنی روز است؛ در رویه های جدید صدور چک، زمانی که چک صادر شود امکان واریز مبلغ آن با استفاده از کدهای تعبیه شده در چک وجود دارد و نکته دیگر اینکه دریافت کننده چک هیچ نیازی به مراجعه به شعب بانک برای وصول آن ندارد و می تواند لاشه چک را به عنوان مدرک نزد خود نگه دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :