آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220393
تاریخ انتشار : 5 مهر 1396 7:36
تعداد بازدید : 1537

در دیدار با دبیرکل اتحادیه در کره‌جنوبی مطرح شد

وزیر ارتباطات: ITU رفع تحریم های ارتباطی ایران را پیگیری کند

محمد جواد آذری جهرمی این روزها در بوسان کره جنوبی و در نمایشگاه تلکام ITU شرکت کرده است و نخستین حضور رسمی خود را در یک اجلاس مهم بین المللی در قالب وزیر فاوای ایران تجربه می کند.

فناوران - او در این سفر در جمع وزرای ارتباطات کشورهای عضو اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) سخنرانی و پروژه آبیاری هوشمند را به عنوان یکی از دستاورهای ایران در حوزه اینترنت چیزها معرفی کرد.
آذری جهرمی سپس با دبیرکل ITU دیدار داشت و از او برای اجرای پروژه تغییر ساختار مدل تعرفه گذاری اینترنت در ایران و رفع تحریم های ارتباطی ایران کمک خواست.

 کاهش هزینه برق پمپاژ آب به کمک بخش خصوصی
وزیر ارتباطات در جمع وزرای ارتباطات کشورهای عضو اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) گفت: ما شاهدیم که توجه جهانی بر کاربردها، سرویس ها و فرصت های جدید تمرکز دارد. شکل گیری خدمات و صنایع هوشمند به موضوعات داغ و دلخواه کارآفرینان، اپراتورها و کاربران تبدیل شده است. از بسیاری جهات، آینده سیاره ما، محیط زیست ما و شیوه های زندگی ما به بهره برداری از ICT بستگی دارد تا توسعه پایدار تضمین شود.
جهرمی ادامه داد: در همین رابطه فناوری ها و مفاهیم چندگانه ای مانند اینترنت چیزها، هوش مصنوعی، داده های عظیم، شبکه های آینده و غیره به ادبیات هیجان انگیزی در زندگی روزانه ما تبدیل شده اند. امروز مایلم بر موضوعی تمرکز کنم که به ما کمک کرد کارآیی برخی از این فناوری ها و مفاهیم را در حل مسایل جدی کشورمان به نمایش گذاشته و اثر آن را بر دیگر موضوعات جدی را با شما به اشتراک بگذارم.
وی ادامه داد: کشور من مانند بسیاری از کشورهای دیگر، از خشکسالی شدید و طولانی مدت رنج می برد. ما یا باید مناطق آسیب دیده را رها کرده و در تلاشی هزینه بر و اغلب ناموفق گروه های جمعیتی را جابه جا کنیم یا راهکاری بیابیم تا بتوانیم مصرف آب را اداره کرده و اثربخشی را بهبود ببخشیم. در کشور من، بیش از 90 درصد از منابع آبی برای کشاورزی استفاده می شود. بسیاری از مردم در مناطق روستایی و دورافتاده برای گذران زندگی به کشاورزی وابسته اند و یک راهکار اثربخش بسیار ضروری است. 
وزیر ارتباطات با بیان اینکه ما مجبوریم از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای معرفی آبیاری هوشمند و خودکار استفاده کنیم گفت: اجرای اولیه این برنامه ها نشان داده است که ما می توانیم مصرف آب را تا 50 درصد کاهش دهیم. خوشحالم به اطلاع شما برسانم که از محل کاهش هزینه برق پمپاژ آب در تامین مالی این پروژه استفاده شده است. به عبارت دیگر، بخش خصوصی منابع مالی لازم و سایر ملزومات (شامل راهکارهای فنی و ابزارها) را برای این پروژه فراهم کرده و در عوض برای یک دوره دو ساله از محل صرفه جویی در قبوض برق به بخش خصوصی پرداخت صورت می گیرد. 
آذری جهرمی بیان کرد: ما با کاهش مصرف برق، مصرف سوخت را برای تولید برق کاهش دادیم و در عین حال برای مهندسان و تکنسین های جوان خود در مراحل اجرا و پشتیبانی این پروژه ها مشاغل جدید ایجاد کردیم.
وی ادامه داد: این تنها یک مثال از قدرت ICT در حل مشکلات جدی بود که جوامع ما را متاثر ساخته است. نمونه های دیگری در بخش های دیگر نیز وجود دارد که همان اثر مثبت را بر جای گذارده است. ولی در اجرای این پروژه ها و مفاهیم، باید از همان ابتدا توجه کرد که چنین پروژه هایی به مشارکت فعال نقش آفرینان و ذینفعان متعدد نیاز دارد.  اجازه دهید سخنانم را اینگونه به پایان برسانم که تجربه ما نشان داده یک رویکرد چند-ذینفعی به اندازه انتخاب فناوری ها و راهکارهای فنی و گاهی حتی بیشتر حائز اهمیت است.

 درخواست مشاوره و کمک از دبیرکل ITU
برنامه دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار با دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات بود. جایی که آذری جهرمی تحریم های اخیر اعمال شده علیه ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را پیگیری کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات همزمان با دومین روز برگزاری نمایشگاه تلکام ITU در بوسان کره جنوبی و در حاشیه نشست وزرای ارتباطات عضو اتحادیه جهانی مخابرات، آذری جهرمی، با هولین ژائو دبیر کل اتحایه جهانی مخابرات دیدار و گفت وگو کرد.
در این دیدار آذری جهرمی ضمن تقدیر از فعالیت های ژائو در طول مدت دبیرکلی و دعوت رسمی از ایشان برای بازدید از ایران جهت آشنایی با پیشرفت های حاصل شده در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان، مواردی را براساس همکاری های مشترک خاطرنشان کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با درخواست از دبیرکل ITU برای عضویت 5 دانشگاه برتر ایران در این اتحادیه، افزود: ظرفیت دانشگاهی ایران آماده  نقش آفرینی در عرصه مخابرات جهانی است.
وی همچنین با بیان برنامه ریزی کردن برای تغییر ساختار مدل تعرفه گذاری اینترنت در ایران به منظور رسیدن به حجم 2.5 برابری بازار مخابرات کشور در برنامه ششم توسعه، از دبیر کل اتحادیه جهانی درخواست کرد طی مدت یک ماه برای اعزام مشاوران خبره در این عرصه به ایران اقدام کند.
در ادامه آذری جهرمی با بیان رفتار انجمن مبانی موبایل (GSMA) در حذف عضویت اپراتورهای ایران از این انجمن در پی عدم صدور مجوزOFAC  (وزارت خزانه داری آمریکا) و نیز برخورد شرکت Apple با برنامه سازان ایرانی، خواستار پیگیری دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات در این موارد شد.
 در ادامه این دیدار هولین ژائو دبیرکل ITU، ضمن تبریک انتصاب آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، از درخواست عضویت 5 دانشگاه برتر ایران در انجمن جهانی مخابرات استقبال کرد.
وی در ادامه در زمینه همکاری در حوزه ساختار تعرفه های ارتباطی نیز افزود: ظرف یک ماه آینده کارشناسان خبره ای به منظور مشاوره در امر تغییر ساختار تعرفه سرویس ارتباطی در ایران، انتخاب و اعزام می شود.
ژائو با انتقاد از رفتار GSMA در حذف اپراتورهای ایرانی گفت: تمام تلاش خود را برای اصلاح این رفتار به کار می برم و از کانال های مناسب موضوع حذف برنامه های ایرانی از APPSTORE را نیز پیگیری
 می کنم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :