آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220397
تاریخ انتشار : 5 مهر 1396 7:41
تعداد بازدید : 2267

اتهام: ارایه خدمت به داعش و جرایم سازمان یافته

اعلام جرم دادستان تهران علیه مدیر تلگرام

دادستان تهران گفت: علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه امور بین الملل دادسرای تهران ارجاع شده است.

میزان - یازدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع نقش فن آوری اطلاعات در تسریع رسیدگی های قضایی، روز یکشنبه با حضور معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه، معاونان دادستان، سرپرستان نواحی و رؤسای دوایر نظارت دادسرای تهران و قضات دادسراهای جرایم رایانه ای و نیابت، به ریاست عباس جعفری دولت آبادی برگزار شد.

 صدور حکم اعدام برای سرکرده باند فساد
جعفری دولت آبادی در خصوص چند پرونده مهم دادسرای تهران طی هفته اخیر اطلاع رسانی کرد که از جمله محاکمه اعضای یک باند فساد به سرکردگی مردی 74 ساله بود که با برگزاری مراسم مختلط و به صورت نیمه عریان، استفاده از مواد مخدر، مشروبات الکلی، تهیه عکس و فیلم از زنان و دختران، نسبت به آزار و اذیت جنسی و ارتباط نامشروع با زنان اقدام می کردند.
وی در خصوص وضعیت این پرونده اظهار داشت: سرکرده این باند فساد به اعدام محکوم شده و پرونده به لحاظ فرجام خواهی به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

 دستگیری اعضای باند فساد در فضای مجازی
دادستان تهران در خصوص ارجاع پرونده با موضوع فعالیت باند فساد و فحشا با استفاده از فضای مجازی اظهار داشت: متهمان این پرونده که هم اکنون شش نفر از آن ها بازداشت شده اند، فیلم های مبتذل و مستهجن را تهیه و دوبله کرده و در فضای مجازی به فروش می رساندند. تارنمای مورد استفاده باند مذکور به عنوان بزرگ ترین مرجع دانلود فیلم ها و سریال های هالیوودی فعالیت غیر مجاز می کرد و ظرف سه سال گذشته 18 هزار فیلم و سریال خارجی را پس از دوبله پخش کرده اند که بسیاری از آن ها مبتذل و مستهجن بوده است و از این طریق وجوه نامشروع تسهیل کرده اند.

 ضابطان در کنترل فضای مجازی از بعد اخلاقی فعال شوند
جعفری دولت آبادی از ضابطان مربوط به حوزه فضای مجازی خواست در کنترل این فضا از بعد اخلاقی فعال شوند و افزود: اکنون برخی خانواده ها از دسترسی فرزندان به فضای مجازی و تهدیدهای اخلاقی موجود در این فضا اظهار نگرانی می کنند. لذا کنترل فضای مجازی توسط پلیس این نگرانی را کاهش خواهد داد.

 اعلام جرم علیه مدیر شبکه تلگرام
دادستان تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه امور بین الملل دادسرای تهران ارجاع شده است.
جعفری دولت آبادی افزود: این که شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی می داند، مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود. به موجب این اعلام جرم، شبکه تلگرام علاوه بر ارایه خدمات به گروه های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه های مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج کرده و تسهیل کرده است.

  نقش ابلاغ الکترونیکی در رسیدگی های قضایی
در این جلسه، همچنین شهریاری معاون رئیس قوه قضاییه با اعلام میانگین ابلاغ الکترونیکی در دادسرای تهران به میزان 25 درصد، اظهار داشت: قانون آیین دادرسی کیفری جدید حرکت قوه قضاییه به سمت الکترونیکی شدن را مورد نظر داشته و صدور آیین نامه های متعددی از سوی دستگاه قضایی در اجرایی شدن ماده 655 این قانون، قابل توجه است که بر اساس آن، ابلاغ، نوشته، امضاء، و هر اقدام مشابه در پرونده ها باید به صورت الکترونیکی باشد.
وی با بیان پیشینه یک ساله راه اندازی ابلاغ الکترونیکی، میانگین کشوری استفاده از این روش را 50 درصد اعلام کرد و اظهار داشت: از مهر ماه سال گذشته تا کنون بیش از 40 میلیون احضاریه در سامانه سمپ صادر شده که یازده میلیون از آن به نحو الکترونیکی ابلاغ شده است.
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری با اعلام هدف گذاری معاونت فن آوری قوه قضاییه در خصوص دادسرای تهران، از معاونان این دادسرا خواست آن معاونت را در اجرایی کردن اهداف خود یاری کنند به نحوی که آمار 25 درصدی ابلاغ های الکترونیکی در سال جاری حداقل به 50 درصد برسد.
وی افزود: آمارها نشان می دهد که اجرای این طرح موفقیت آمیز بوده و موجب شده از تجدید اوقات ها پرونده ها جلوگیری شود.
وی ادامه داد: عملکرد استان ها در ابلاغ الکترونیک قابل قبول است و فقط 3 استان زیر 20 درصد ابلاغ الکترونیکی داشتند که با پیگیری هایی که صورت گرفت، آمار این سه استان به نحو مطلوبی افزایش یافته است.
رئیس مرکز آمار و فن آوری قوه قضاییه افزود: به عنوان مثال، استان سیستان و بلوچستان بالای 40 درصد از ابلاغ هایش به صورت الکترونیکی است که این کار، کمک به مردم و دستگاه قضایی است.
معاون رئیس قوه قضاییه در مورد عدم توفیق کامل ارایه خدمات الکترونیک قضایی در حوزه کیفری و دادسراها، به برخی موانع موجود در اجرایی شدن این هدف پرداخت و گفت: آن چه موجب شده این معاونت در پرونده های با موضوع چک پرداخت نشدنی متوقف شود، مشکلات اجرایی در ارتباط با حوزه های انتظامی است؛ چرا که مطابق قانون، کلانتری ها باید اطلاعات پرونده ها را در سامانه قوه قضاییه درج کنند؛ حال آن که در عمل عکس این حالت رخ می دهد. به عنوان مثال، در مورد صدور گواهی سوء پیشینه که جزو اختیارات دادسرا است، حوزه انتظامی باید با ورود به سامانه الکترونیکی دادسرا، اطلاعات خود را وارد کند؛ اما در حال حاضر این دادسرا است که با ورود به سامانه ناجا اطلاعات را وارد می کند.
وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری های دادستانی تهران، مرکز آمار و فن آوری قوه قضاییه بتواند در حوزه کیفری ورود بیشتری کند.
در ادامه این جلسه، معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران، مشکلات موجود در استفاده از سامانه الکترونیکی مدیریت پرونده ها را طرح کرده و پیشنهادهایی در جهت اصلاح سامانه ارایه دادند.
دادستان تهران در پایان این جلسه، توفیق بیشتر دادسرای تهران در استفاده از سامانه سمپ را، مستلزم رفع کمبود امکانات سخت افزاری در دادسرا دانست و به همین منظور سه نفر از معاونان خود را به عنوان نماینده دادسرا برای پیگیری مشکلات، معرفی کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :