آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220404
تاریخ انتشار : 5 مهر 1396 7:52
تعداد بازدید : 1292

مایکروسافت و فیس بوک 6500 کیلومتر زیر دریا کابل گذاری کردند

نخستین کابل زیر دریایی جنوب آتلانتیک در سال 1858 پیاده شد. اولین ارتباط میان آمریکا و بریتانیای کبیر به واسطه ماشین های تلگراف ممکن شد و در 16 اوت همان سال، نخستین ارتباط میان جیمز بوچانان، رییس جمهور آمریکا و ملکه ویکتوریای بریتانیا با کمک این رسانه جدید برقرار شد. البته چند ماه بعد این ارتباط باز هم قطع شد، اما با این حال این موضوع به عنوان نقطه عطف تاریخی در این زمینه ثبت شد. هم اکنون 159 سال از این ماجرا گذشته است و مایکروسافت و فیس بوک و همچنین شرکت مخابراتی «تلکسیوس» با کمک هم 6500 کیلومتر کابل را در اعماق 5000 متری اقیانوس اطلس کار گذاشتند و با این کار، ساحل ویرجینیای آمریکا را به بیلبائوی اسپانیا متصل کردند.

فناوران- این کابل که «Marea» (به معنی موج در زبان اسپانیایی) نام دارد، قادر است داده ها را با سرعت 160 ترابیت در ثانیه انتقال دهد که به گفته مایکروسافت، با استفاده از این کابل، کاربران منطقه می توانند به طور همزمان 71 میلیون ویدیو با کیفیت HD را تماشا یا دانلود کنند. 
بیش از پنج کیلومتر از کابل مریا، زیر آب در مکان هایی با موانع سخت مانند آتشفشان های زیرین، مناطق زلزله و صخره های مرجانی قرار دارد. با این حال، این کابل در مسیر جنوبی قرار گرفته است که هم اکنون سیستم های کابلی زیر دریایی در آنجا قرار دارد تا بیشتر بتوان روی ایمن بودن آنها مطمئن بود. 
لازم به ذکر است که مریا از هشت جفت کابل فیبر نوری تشکیل شده است که با یک روکش مسی پوشیده شده اند و در برخی نقاط به ویژه نزدیکی سواحل که احتمال برخورد با کشتی ها وجود دارد، در زیر بستر اقیانوس دفن شده است. 
گفتنی است مایکروسافت و فیس بوک دیتاسنترهای بزرگی در ویرجینیا دارند و با توجه به احداث کابل 6600 کیلومتری جدید، می توانند محصولات و خدمات خود را مانند سرویس های آزور و ایکس باکس لایو برای مایکروسافت و اینستاگرام و واتس آپ برای فیس بوک را با کیفیت و سرعت بهتری در اختیار کاربران اروپایی قرار دهند.
روند تولید زیرساخت های لازم مریا از اوت امسال شروع شده و به تازگی به پایان رسیده است. 
این پروژه به مایکروسافت کمک خواهد کرد تا با کمترین تاخیر اتصالی در اختیار مشتریان خود بگذارد و زیرساخت های جهانی اینترنت و نیز سیستم ابری خود را ارتقا دهد. پروژه مریا گامی بلند برای ایجاد نسل بعدی زیرساخت های اینترنتی به شمار می رود.
هدف اصلی پروژه مورد اشاره این است که مایکروسافت و فیس بوک بتوانند با گسترش شبکه و دیتاسنترهای خود، اطلاعات را با سرعت بیشتر و به کمک تجهیزاتی بهتر به دست مردم اقصی نقاط جهان برسانند. این دو کمپانی حالا عملیات های پردازش ابری بسیاری در دست دارند که مریا می تواند آنها را تا حد شگرفی بهبود بخشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :