آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220635
تاریخ انتشار : 10 مهر 1396 10:10
تعداد بازدید : 821

الگوریتمی برای جلوگیری سو استفاده از شبکه برق

محققان الگوریتمی طراحی کرده اند که با کمک آن می توان اختلال موجود در سیستم های انتقال برق را شناسایی و از سرقت آنها جلوگیری کرد.

آنا- استفاده از سیستم های هوش مصنوعی باعث جلوگیری از هدر رفت میزان بالایی از پول در حساب های شرکتی مثل گوگل شده است. به نظر می رسد استفاده از این قابلیت برای حل مشکلات متفاوت دیگری نیز کاربرد داشته باشد. در بخش صنعت، سارقانی وجود دارد که سالانه ۹۶ میلیارد دلار به شرکت ها دستبرد می زنند. در صورت استفاده از این سیستم های هوش مصنوعی که با الگوریتم ویژه ای عمل می کنند، می توان این سارقان را شناسایی کرد.
تیمی در دانشگاه لوکزامبورگ الگوریتمی طراحی کرده است که می تواند با استفاده از محاسبه داده های الکتریکی، استفاده های غیرطبیعی (و معمولا غیرقانونی) از سیستم انتقال برق را شناسایی کند. آنها این الگوریتم را بر اساس اطلاعات حاصل از 6/3 میلیون خانواده برزیلی و طی پنج سال گردآوری کرده اند. این کار با کمک کارشناسان حرفه ای و بررسی ۲۰۰ میلیون بازخوانی داده در هر ماه انجام شده است. این الگوریتم می تواند در بیش از ۶۵ درصد موارد، مشکلات سیستم برق رسانی را شناسایی کند.
طراحان این الگوریتم معتقدند که این نرم افزار بهتر از سایر ابزارهای مشابه است و قصد دارند آن را در آمریکای لاتین تجاری سازی کنند. برزیل با میزان بالای خسارات غیرفنی همچون سرقت انرژی، خطاهای صورت حساب، تقلب و موارد دیگر از دست رفتن درآمد مواجه است. در این کشور حدود ۲۲ درصد از برق تولیدی توسط سارقان دزدیده می شود.
کشورهای دیگری همچون بریتانیا نیز با این مشکل مواجهند به طوری که این موارد باعث از بین رفتن ۵۹۶ میلیون دلار در هر سال می شود. پرجمعیت ترین شهر هند، اوتار پرداش حدود ۳۱ درصد از برق تولیدی خود را در سال ۲۰۱۶ از دست داد. با جلوگیری از دزدیده شدن انرژی الکتریکی، هر سال میلیون ها دلار از منابع انرژی که صرف تولید این برق شده است نیز حفظ خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :