آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220719
تاریخ انتشار : 11 مهر 1396 10:10
تعداد بازدید : 1091

پیشنهادهای مرکز پژوهش های مجلس برای اشتغال زایی در حوزه فاوا

الزامات سیاستگذاری بخش اشتغال در فناوری اطلاعات و ارتباط و سیاست های منابع انسانی ایران و تعدادی از کشورهای منتخب در این زمینه توسط مرکزپژوهش های مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

فناوران - دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین این مرکز با بیان این که فناوری اطلاعات و ارتباطات، شغل های سنتی (به ویژه مشاغل افراد با درآمد و تحصیلات پایین) را مورد تهدید قرار می دهد، افزود: به طور متوسط در کشورهای OECD، صنعت فناوری اطلاعات 85/2 درصد از کل اشتغال را شامل می شود. همچنین در اتحادیه اروپا حدود 4 درصد از کل نیروی کار را متخصصین فناوری اطلاعات تشکیل می دهند. با توجه به تعداد بسیارزیاد فارغ التحصیلان رشته های ریاضی، مهندسی، فناوری و علوم در کشور، میزان اشتغال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند از 78/0 (186 هزار نفر) کل اشتغال تا دو برابر افزایش یابد. در این گزارش پس از بررسی محرک های افزایش اشتغال در بخش فاوا، پیش بینی های رابطه میان پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و میزان کل اشتغال و اثر آن بر طبقات مختلف درآمدی و تحصیلاتی مورد بررسی قرار گرفته و آمار اشتغال فاوا از نظر میزان سهم نیروی کارفناوری اطلاعات و ارتباطات از کل اشتغال و میزان اشتغال در صنایع مرتبط با فاوابررسی شده و سپس میزان استعدادهای برنامه نویسی ایران با کشورهای حوزه سند چشم انداز مورد مقایسه قرار گرفته است. در ادامه سیاست های منابع انسانی دوره های کارآموزی کدنویسی اتحادیه بین المللی مخابرات، حمایت از کارآفرینی نوجوانان در استرالیا، قوانین روادید جذب نیروی کار بین المللی ایالات متحده آ مریکا، کار منعطف در بریتانیا و برنامه جامع مدیریت استعدادهای کانادابررسی و به قوانین معطل مانده و اجرا نشده و خلاهای قانونی موجود در ایران پرداخته شده است. 
مرکزپژوهش های همچنین پیشنهادکرده که در کوتاه مدت اجرای ماده (17) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مصوب 27/11/1380 از وزارت ارتباطات مطالبه شود و در بلندمدت اصلاح مواد (120) تا (129) قانون کار و بازنگری در مصوبات قبلی پیرامون دورکاری با تاکید بر کار منعطف و در نهایت تدوین برنامه جامع سیاست های منابع انسانی ترویج کارآفرینی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اولویت پیگیری قوانین اجرا نشده و رفع خلاء های قانونی در دستور کار قرار گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :