آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220723
تاریخ انتشار : 11 مهر 1396 10:12
تعداد بازدید : 1133

رییس سازمان فضایی:

قرارداد پرتاب 5 ماهواره ایرانی منعقد شد

رییس سازمان فضایی ایران آخرین وضعیت پروژه های ماهواره ای تعریف شده در کشور را تشریح کرد و گفت: ماهواره «دوستی» در نوبت پرتاب است.

مهر - محسن بهرامی در نشست خبری در آستانه هفته جهانی فضا گفت: هم اکنون پنج ماهواره دانشگاهی «دوستی»، «امیرکبیر»، «ناهید ۱»، «ظفر» و «پارس ۱» در دستور کار است و قراردادهای پرتاب آنها منعقد شده است.
رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه طراحی و ساخت ماهواره «دوستی» متعلق به دانشگاه شریف به اتمام رسیده است، گفت: این ماهواره در نوبت پرتاب و مذاکرات برای پرتاب آن در حال انجام است. ماهواره «امیرکبیر» نیز در مرحله نهایی شدن مدل پروازی بوده و نمونه مهندسی آن به اتمام رسیده است که پیش بینی می کنیم ظرف ۶ ماه آینده به اتمام برسد.
بهرامی گفت: مدل پروازی ماهواره «ناهید» نیز در حال نهایی شدن است و ماهواره «ظفر» دانشگاه علم و صنعت تا پایان سال به جمع بندی برای طراحی مدل جزیی می رسد.
وی ادامه داد: طراحی مفهومی ماهواره «پارس ۱» آغاز شده که قرار است این ماهواره ازسویی کنسرسیومی از دانشگاه های مختلف طراحی و ساخته شود.

 تصمیم گیری درباره مصباح تا پایان سال
رییس سازمان فضایی ایران درباره آخرین وضعیت ماهواره بلوکه شده «مصباح» که هم اکنون در کشور ایتالیا قرار دارد، گفت: مذاکرات برای بازپس گیری و یا پرتاب این ماهواره همچنان ادامه دارد و امیدواریم تا پایان امسال به یک تصمیم نهایی درباره «مصباح» برسیم.
وی با بیان اینکه ما دوست داریم ماهواره مصباح پرتاب شود، گفت: اما موضوع این است که این ماهواره از سال ۸۵ و پس از طراحی و ساخت، درگیر مشکلات بین المللی شد و هم اکنون پروژه های دیگری نیز با این ماموریت و دستاورد وجود دارند که برای تصمیم گیری درباره پرتاب یا بازگشت آن به ایران، کار ساده ای در دست نداریم و تعیین تکلیف این پروژه نیازمند زمان بیشتر و هزینه است.

 همکاری با چین در ساخت ماهواره دانشجویی
رییس سازمان فضایی ایران، به اجرای دو پروژه ماهواره دانشجویی و ماهواره کوچک و حضور ایران به عنوان تیم مدیریتی در این پروژه ها پرداخت و گفت: این پروژه ها با همکاری سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) تعریف شده است و مسوولیت بخشی از این پروژه را به دانشگاه های امیرکبیر و خواجه نصیر محول کردیم و با دانشگاه بیهانگ چین قرارداد همکاری بستیم.
وی درباره اجرایی شدن دوره دوم ساخت ماهواره مکعب ایرانی گفت: از آنجایی که سری نخست اجرای این پروژه با موفقیت به اتمام رسید، قرار است بهمن ماه امسال و در روز فناوری فضایی، ساخت ماهواره مکعب ایرانی را داشته باشیم. بر این اساس ماموریت پروژه ماهواره مکعبی را به دانشگاه کاشان واگذار کردیم تا هر سال بتوانیم یک تاسواره تعریف کرده و داشته باشیم.
بهرامی همچنین با بیان راه اندازی شبکه رصدگران در کشور گفت: با وجود تلسکوپ های فعلی در کشور درصدد افزایش سطح استفاده و ارتقای کاربری تلسکوپ ها در کشور هستیم و قصد داریم با ایجاد یک شبکه از تلسکوپ ها، ضریب کارکرد آنها را افزایش دهیم. این پروژه از تلسکوپ ماهدشت آغاز می شود.
رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ماهواره ۵۰۰ گرمی در مرکز ماهدشت در حال بهره برداری است گفت: این مرکز می تواند به کمک پروژه های تحقیقاتی بیاید که قرارداد آن در حال انجام است.
معاون وزیر ارتباطات گفت: یک کنسرسیوم دانشگاهی دانش بنیان برای ساخت و راه اندازی پروژه های ماهواره ای در نظر گرفتیم که به صورت توزیع کار میان دانشگاه های شریف، امیرکبیر، علم و صنعت و خواجه نصیر الدین خواهد بود.
وی گفت: پروژه های ماهواره ای در دانشگاه ها، پروژه هایی تحقیقاتی و توسعه ای است که نباید به آن نام پروژه دانشجویی داد؛ چرا که این پروژه ها قابلیت اجرایی و عملیاتی شدن دارند.
بهرامی ادامه داد: بر این اساس پروژه ماهواره سنجش از دور پارس ۱ را با هدف ارتقای فناوری و داشتن یک ماهواره بومی سنجش از دور را از طریق این کنسرسیوم دنبال می کنیم و تاکنون نیز مشابه و قرارداد همکاری با هیچ شرکت خارجی نداشته ایم.
بهرامی گفت: پیش بینی می کنیم تا دو ماه آینده تقسیم کار پروژه ماهواره ای پارس ۱ به وسیله این کنسرسیوم دانشگاهی انجام شود و مسوولیت هر بخش به یک دانشگاه واگذار شود.
 ممنوع المصاحبه شدن مجریان پروژه اعزام موجود زنده به فضا
رییس سازمان فضایی ایران در واکنش به اخباری مبنی بر ارسال انسان و موجود زنده به فضا گفت: موضوع فرستادن انسان به فضا کار یک هفته ای نیست و کار یک پژوهشگاه یا سازمان فضایی به تنهایی نخواهد بود؛ بلکه باید برای این پروژه تقسیم کار گسترده صورت گیرد.
وی افزود: ما نیازمند سیاست گذاری گسترده در این باره هستیم و نباید به موضوع اعزام موجود زنده به فضا جنبه هیجانی و تبلیغاتی دهیم؛ چرا که توقع ایجاد کردن، صدمه زا است.
معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: برای جلوگیری از هر گونه هیجان و تبلیغات صدمه زا به مجریان پروژه ها نامه زده ایم که بدون هماهنگی با سازمان فضایی ایران درباره هیچ پروژه ای اطلاع رسانی نکنند.
بهرامی با بیان رصد بحران های زیست محیطی با استفاده از ماهواره های سنجش از دور و همکاری با سازمان مدیریت بحران، سازمان محیط زیست و وزارت کشاورزی برای استفاده از تصاویر ماهواره ای گفت: سامانه پایش ماهواره زمین هم اکنون در مرکز فضایی ماهدشت فعال است و به طور مرتب موضوعاتی مانند آتش سوزی، گرد و غبار و سایر بحران های زیست محیطی را در اختیار این سازمان ها قرار می دهد.
رییس سازمان فضایی ایران گفت: از سوی دیگر، موضوع خرید ماهواره های مخابراتی و سنجشی از خارج کشور را در دستور کار داریم تا بتوانیم پهنای باند مورد نیاز را از طریق ماهواره های مخابراتی و نیز تامین اطلاعات سنجشی را از طریق ماهواره سنجش از دور داشته باشیم.

 رفع نیاز ماهواره مخابراتی ایران با عرب ست
معاون وزیر ارتباطات افزود: هم اکنون تامین ماهواره مخابراتی با ماهواره عرب ست تا سال ۲۰۳۰ صورت می گیرد و تامین فرکانس و نقطه مداری ماهواره مخابراتی برای داشتن یک ماهواره کاملا ایرانی در مدار را نیز آغاز کرده ایم و مذاکرات مفصلی داشته و توافقنامه اولیه را امضا کرده ایم.
وی گفت: هم اکنون ماهواره مشترک ایران با عرب ست به عنوان «بدر ۵» تامین پهنای باند مخابراتی ایران را عهده دار است و ماهواره «بدر ۷» به عنوان پشتیبان در این مدار قرار دارد و تا ۱۴ سال آینده، خدمات ماهواره ای ارایه خواهد کرد اما برای پس از آن در برنامه داریم که ماهواره مخابراتی تماما ایرانی، تدر اختیار ایران و مدیریت کشورمان در مدار قرار گیرد.
بهرامی افزود: هم اکنون قرارداد پرتاب ماهواره های داخلی با پرتاب کننده های داخلی منعقد شده است و در صورتیکه ساخت ماهواره ها به اتمام برسد، پرتاب آن با پرتاب گرهای داخلی قابل انجام خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :