آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220765
تاریخ انتشار : 11 مهر 1396 11:10
تعداد بازدید : 843

فین تک ها جای بانکداری خرد را می گیرند

یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه در آینده ای نزدیک بانکداری خرد به سمت فین تک ها هدایت خواهد شد، گفت: اجرای استاندارد PSD2 در ایران به شدت احساس می شود.

ایبنا - مهدی عبادی درباره اخبار جدید فین تک ها در دنیا گفت: به نظرم مهم ترین خبری که در روزهای اخیر در حوزه فین تک ها وجود دارد، خبر استاندارد  PSD2 است که در اروپا در حال تصویب است.
وی ادامه داد: استاندارد PSD2 باعث خواهد شد تا سرعت شرکت های فین تک در ارایه خدمات نوآورانه بسیار افزایش یابد و سنگ های پیش پای آنها نیز برداشته شود.
مدیر واحد پرداخت الکترونیک تسکا درباره این استاندارد توضیح داد: ارایه API تا به امروز یک اختیار از سوی بانک بوده است به شکلی که در صورت موافقت بانک این سرویس در اختیار مشتری قرار می گرفت.
عبادی افزود: اما با ورود قوانین PSD2 ارایه این گونه خدمات از سوی بانک به یک اجبار تبدیل خواهد شد. یعنی اگر مشتری یک بانک قصد دریافت صورت حساب خود را روی یک API دارد یا در نظر دارد تا صورت حساب خود را در اختیار یک شرکت حسابداری قرار دهد، بانک موظف است این سرویس را در اختیار مشتری قرار دهد و اگر بانک این خدمت را ارایه ندهد مشتری می تواند از بانک شکایت کند.
وی گفت: من امیدوارم با توجه به اقدامات هوشمندانه و همچنین پیروی از مدل های روز دنیا در ایران، استاندارد PSD2 نیز منجر به این شود که بانک مرکزی ایران هم، چنین قوانینی را در ایران وضع کند.
وی ادامه داد: در صورتیکه این موضوع اجرایی شود، شرایط به نفع فین تک ها تغییر خواهد کرد و شاید کندی بانک ها نیز بهبود یابد و افق های زیادی را روشن کند.
این کارشناس آینده فین تک ها را روشن ارزیابی کرد و افزود: معتقدم  برخی سرویس های بانکی مانند پرداخت تسهیلات، بانکداری شخصی، نقل و انتقال پول و سرویس هایی مشابه، طی چند سال آینده از اختیار بانک ها خارج شده و این خدمات از طریق فین تک ها انجام خواهد شد زیرا بانک ها به دلیل نوع ساختاری که دارند امکان ارایه خدمات و سرویس های مدرن را ندارند.
عبادی گفت: از طرفی به دلیل اینکه حیات فین تک ها به مشتری وابسته است و با دغدغه های آن ها به خوبی آشنا هستند، به طور حتم برای حفظ مشتری این خدمات را به شکل بهتری به آنها ارایه خواهند کرد.
وی گفت: به عنوان مثال در حال حاضر یکی از فین تک ها در دنیا به متقاضیان تنها در عرض چند ثانیه تسهیلات پرداخت می کند در صورتیکه در مدرن ترین بانک های دنیا هم پرداخت تسهیلات به زمان نیاز دارد.
عبادی با بیان اینکه تنها یک درصد از نقل و انتقال مالی در دنیا به وسیله فین تک ها انجام می شود، گفت: این میزان از نظر ریالی یا دلاری ارزش زیادی ندارد اما از نظر تاثیرگذاری اجتماعی و تعداد نفراتی که این خدمات را از فین تک ها دریافت می کنند بسیار بالا است و توانسته حوزه های خرد را تحت تاثیر قرار دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :