آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220858
تاریخ انتشار : 12 مهر 1396 9:6
تعداد بازدید : 1359

در مراسم روز جهانی فضا مطرح شد:

فراخوان وزیر فاوا برای شناسایی کاربری های فضایی

مراسم روز جهانی فضا با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و الهام امین زاده دستیار رییس جمهور در حقوق شهروندی برگزار و پیش نویس قانون ملی فضا به وزارت ارتباطات تحویل داده شد.

فناوران- در این مراسم که روز گذشته به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، پیش نویس قانون ملی فضا ازسوی دستیار حقوقی رییس جمهور به وزارت ارتباطات ارایه شد. این پیش نویس با هدف قانون گذاری و سیاست گذاری در عرصه فضایی کشور و معاهدات بین المللی با همکاری سازمان فضایی ایران و دانشگاه تهران تدوین شده است. همچنین در این مراسم از کتاب «قرآن، کاینات و نجوم» رونمایی شد.

 تلاش برای اتحاد با سازمان فضایی جهانی
الهام امین زاده، دستیار رییس جمهور در حقوق شهروندی گفت: حقوق فضایی اقتدار یک کشور در عرصه منطقه ای و بین المللی را تبیین می کند و این سند جامع نظام قانونمندی برای فعالیت فضایی خواهد بود.
وی با بیان اینکه حقوق فضا در مقایسه با حقوق هوا و دریا در ایران رشد نداشته است، گفت: از این رو در 10 سال اخیر برای تدوین سند جامع قانون فضا تلاش کرده ایم و نتیجه آن مهم ترین دستاورد حقوقی کشور به عنوان قانون ملی فضا است.
دستیار رییس جمهور در حقوق شهروندی گفت: چهار اصل بنیادی حاکم بر حقوق فضا شامل آزادی بهره برداری از فعالیت های فضایی، منع تصاحب و تصرف در فضا، غیرنظامی کردن فضا و نیز پذیرش مسوولیت های بین المللی در این عرصه و ایران جزو 10 کشور اول فضایی دنیاست و بر این اساس نیازمند اتحاد در فعالیت های فضایی با سازمان های فضایی جهانی هستیم.
وزیر ارتباطات نیز در این مراسم مهم ترین ماموریت سازمان فضایی را ترویج علوم فضایی در اپلیکیشن های کاربردی جامعه دانست.
وی با بیان ثبت ۵ نقطه مداری جدید به نام ایران گفت: در حال هماهنگی برای قرار دادن ماهواره در مدار ۴۳.۵ درجه هستیم.
محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه نقاط مداری که به نام یک کشور در مدار زمین به ثبت می رسد تا دو سال قابل رزرو خواهد بود، گفت: در این نقاط با توجه به نیاز هر کشور ماهواره قرار می گیرد.
وزیر ارتباطات افزود: در دولت قبل با توجه به تحریم ایران موفق به قرار دادن ماهواره در نقاط ثبت شده به نام ایران نبودیم اما هم اکنون با هماهنگی صورت گرفته ۵ درخواست جدید را برای ثبت نقاط مداری داشته ایم. وی با بیان اینکه هم اکنون در دو حوزه صدا و تصویر و تبادل دیتا از نقاط فضایی ثبت شده متعلق به ایران با هماهنگی فرکانسی صورت گرفته استفاده می کنیم گفت: از این لحاظ مشکلی وجود ندارد و در حال هماهنگی برای ثبت و قرار دادن ماهواره در نقاط مداری جدید هستیم. در همین حال قصد داریم با تعاملات بین الملل این نقاط مداری را به اپراتورهای بین المللی برای استفاده و قرار دادن ماهواره اجاره دهیم.

تلفن های ماهواره ای مقرون به صرفه نیست
وزیر ارتباطات درباره فعالیت ماهواره های خارجی برای ارتباط رسانی تلفنی در مناطق کوهستانی و صعب العبور گفت: تاکنون گزارشی نداشتیم که در مناطق کوهستانی و صعب العبور برای برقراری ارتباطات تلفنی مردم از ارتباطات ماهواره ای و تلفن های ماهواره ای استفاده کنند. در حال حاضر تنها برخی سازمان ها مانند هلال احمر و اورژانس از تلفن های ماهواره ای در برخی نقاط استفاده می کنند که ممانعتی نیز وجود ندارد. وی گفت: این شبکه ها به صورت تجاری و با مجوز رگولاتوری در حال فعالیت هستند و با توجه به اینکه کشور نیازی به این سرویس ندارد، مقرون به صرفه نخواهد بود که بخواهیم برای ارتباطات مناطق صعب العبور از ارتباطات ماهواره ای استفاده کنیم.

 وعده سه ماهه تدوین نقشه راهبردی خدمات فضایی 
آذری جهرمی با بیان لزوم استفاده از کاربردهای فناوری فضایی در زندگی مردم و جلوگیری از هدر رفت هزینه های فضایی گفت: باید نقشه راهبردی و طرح توسعه صنعت فضایی برای کاربرد این خدمات در کشور تدوین شود. وی گفت: حدود یک ماه پیش این درخواست را به رییس سازمان فضایی داده ایم که حداکثر ظرف سه ماه پیش نویس اولیه نقشه راه توسعه فناوری فضایی در کشور تدوین و به ما ارایه شود.
وزیر ارتباطات گفت: در این برنامه جامع باید پروژه هایی که می تواند از نظر اقتصادی به صرفه باشد، مشخص شود و نیز پروژه هایی که در زندگی روزمره مردم کاربردی است، تعیین شود و متناسب آن برآورد بودجه خواهیم داشت.
وی درباره دلیل تدوین مجدد برنامه توسعه فضایی کشور با توجه به اینکه پیش از این برنامه ۱۰ ساله فضایی به تصویب رسیده است، گفت: نقشه راه توسعه صنعت فضایی یک لایه بالاتر از برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور خواهد بود و هیچ تعارضی با آن ندارد بلکه مکمل آن بوده و در لایه های کاربردی اقدامات مدنظر را استخراج می کند. در همین حال ممکن است نیاز داشته باشد که برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور را در برخی مفاد با توجه به این نقشه راه بازنگری کنیم.

 فراخوان وزیر
جهرمی با انتقاد از اینکه هم اکنون علم فضا در زندگی روزمره مردم جاری نیست و استفاده از این صنعت متناسب با استانداردهای جهانی نبوده گفت: باید به جای شعار هفته جهانی فضا که «اکتشاف جهان های جدید در فضا» است، شعار «کاربردهای جدید فضایی در ایران» را جایگزین کنیم.
وزیر ارتباطات افزود: اینکه چند ماهواره و پرتاب داشته باشیم اگرچه مهم است اما بدون هدف معنا نمی دهد و باید طوری باشد که بتوانیم کاربرد اساسی این فناوری را در کشور کشف کنیم و فقط فعالیت های پژوهشی برایمان مهم نباشد. بر این اساس نیازمند تدوین نقشه جامع فضایی کشور هستیم تا تقسیم کار مطلوب در این حوزه شکل بگیرد. امروز حوزه ها و فعالیت ها مشخص نیست و شاهد موازی کاری در عرصه فضا هستیم. وی با بیان اینکه در حوزه فناوری فضایی در دنیا حرف هایی برای گفتن داریم اما به دلیل نداشتن ماهواره عملیاتی شاهد هستیم که برخی شبکه های تلویزیونی را از ماهواره ما حذف کردند، گفت: اینکه بگوییم ماهواره چه زمانی پرتاب می شود یا چه اتفاقی می افتد که ماهواره ای پرتاب نمی شود، موضوع درستی است اما باید بیشتر پرسید که دستاوردهای علمی فضایی ما چیست؟
وزیر ارتباطات از نخبگان عرصه فضا در کشور خواست که به عنوان خرد جمعی برای وی بنویسند که کاربری های اساسی ما در حوزه فناوری فضایی و نیز هزینه و فایده این فناوری چه بوده تا بتوان بر اساس سند بالادستی و اهداف مشخص شده یک مسیر درست را برای ادامه راه فناوری فضایی در کشور انتخاب کرد.

 توانایی نخبگان ایرانی 
وزیر ارتباطات با بیان اینکه هم اکنون دانشمندان و نخبگان فضایی در کشور بدون کمک مراجع بین المللی توانمندی ساخت ماهواره های متعدد را دارند، گفت: در نمایشگاه هفته جهانی فضا شاهد هستیم که این دانشمندان و نخبگان می توانند ماهواره ای بسازند که سه سال در فضا می ماند. باید بگوییم از لحاظ دانش فنی و توانمندی ساخت مشکلی نداریم اما باید عزم جدی برای برنامه های فضایی داشته باشیم.
وی اظهار امیدواری کرد که سال آینده به جای بهره برداری و افتتاح پروژه بگوییم که چه تعداد کاربرد و ارائه خدمات در حوزه فناوری فضایی داشته ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :