آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220861
تاریخ انتشار : 12 مهر 1396 9:9
تعداد بازدید : 1000

سرایت گرانفروشی اپل به سایر گوشی‌سازان

آیفون در صنعت موبایل تورم قیمتی ایجاد کرد

صنعت موبایل از ابتدای سال جاری میلادی با شایعه تورم قیمت گوشی های جدید همراه بود تا آنکه این شایعات رنگ واقعیت به خود گرفتند و حالا قیمت جهانی گوشی با افزایش 30 درصدی همراه شده است.

فناوران - اگرچه به نظر می رسد این شایعات خودجوش بود و ربطی به اپل ندارد، اما اصولا این سیاست اپل است که همه اقداماتش را در قالب شایعات عملی می کند.
با این حال این بار با انتشار اخبار غیر رسمی قیمت گوشی کماکان در حال افزایش است و در حالی که این شایعات از گوشی های اپل نشات گرفت که گوشی های اپل هنوز وارد بازار نشده بود و این موضوع تاثیر خودش را گذاشت.
قبل از رونمایی آیفون های اپل، سامسونگ گلکسی نوت 8 را با قیمت حدود 900 دلار راهی بازار کرد و به این ترتیب گوشی پرچمدار امسال سامسونگ با افزایش قیمت چشمگیری روبه رو شد.
 این موضوع همچنین روی قیمت گوشی های گوگل تاثیر گذاشته و این دستگاه ها در حالی که امروز قرار است معرفی شوند با قیمتی بیش از هزار دلار در اختیار مشتریان قرار می گیرند.
گوشی های آیفون 8 و آیفون 8 پلاس نیز با قیمت های مشابهی راهی بازار شده اند. 
اما این موضوع روی سایر شرکت ها نیز تاثیر گذاشته و حتی شرکت های چینی مثل هوواوی که به عرضه گوشی با قیمت های اقتصادی معروف است، نیز از این موضوع مستثنی نیستند. 
بر این اساس برخی گزارش ها نشان می دهد گوشی میت 10 هوواوی نیز با قیمتی بیش از 900  یورو راهی بازار خواهد شد.  
آیفون X هم که از ماه آینده عرضه می شود، با قیمت پایه 1000 دلار در اختیار مشتریان قرار می گیرد و نسخه 256 گیگابایتی آن قیمتی بیش از 1200 دلار خواهد داشت. 
از سوی دیگر سایر کمپانی ها نیز در طول پاییز گوشی های جدیدشان را راهی بازار می کنند و این قضیه قطعات روی محصولات و قیمت گذاری آنها تاثیرگذار خواهد بود. 
البته نمی توان به این قضیه بی توجه بود که قطعات به کار برده شده در گوشي های جدید هزینه بیشتری برای سازنده در پی داشته است، اما این افزایش هزینه به اندازه ای نیست که قیمت گوشی را تا 30 درصد افزایش دهد.
با این حال انتظار می رود که این افزایش قیمت گوشی های پرچمدار، روی گوشی های میان رده و سایر گوشی ها نیز تاثیرگذار باشد، بنابراین افزایش جهانی قیمت گوشی های موبایل خیلی دور از ذهن نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :