آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220880
تاریخ انتشار : 12 مهر 1396 9:30
تعداد بازدید : 1695

شارژ گوشی با گریه ممکن شد!

محققان ایرلندی شیوه ای ابداع کردند که می توان از اشک چشم برق تولید کرد.

تسنیم - تحقیقات دانشمندان نشان داده که نوعی پروتئین به نام لیسوزیوم (Lysozyme) که در اشک چشم انسان موجود است با تحت فشار قرار گرفتن می تواند برق تولید کند.
بر اساس گزارش sciencedaily، کریستال های لیسوزیوم علاوه بر اشک چشم در بزاق و سفیده تخم مرغ پرندگان و شیر پستانداران نیز به وفور یافت می شود.
طبق این گزارش، علاوه بر لیسوزیوم می توان برق را از طریق کوارتز (quartz) نیز به دست آورد و این قابلیت این امکان را به ما می دهد که از کوارتز برای تولید ارتعاش دهنده های برق (resonators) مورد استفاده در دستگاه های تلفن همراه و برخی سیستم های حسگر استفاده کرد.
به گفته این محققان، میزان جریان الکتریکی که هنگام تحت فشار قرار گرفتن کریستال های لیسوزیوم ایجاد می شود با میزان جریان الکتریکی تولید شده از کوارتز تحت فشار قرار گرفته برابری می کند.
نتیجه این تحقیق نشان می دهد که می توان با استفاده از جریان الکتریکی به دست آمده از لیسوزیوم موجود در اشک چشم یک تلفن همراه را به راحتی شارژ کرد.
جزییات این تحقیق که ازسوی دانشمندان دانشگاه لیمِریک ایرلند (University of Limerick) صورت گرفته، در مجله Applied Physics Letters منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :