آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220958
تاریخ انتشار : 13 مهر 1396 10:11
تعداد بازدید : 913

مسعود خوانساری در نشست مجمع ایران و اروپا

مشارکت با بخش خصوصی ایران، گزینه بهینه برای اروپایی هاست

چهارمین نشست مجمع ایران و اروپا در زوریخ سوئیس با حضور هیات اقتصادی اتاق تهران برگزار شد.


اتاق تهران - هیات اقتصادی اتاق تهران به سرپرستی مسعود خوانساری رییس این اتاق و نایب رییس اتاق ایران در این نشست حضور یافت. 
مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران در این نشست گفت: برابر آخرین آماری که به تازگی از سوی کمیسیون اروپا منتشر شده، مبادلات تجاری ایران و اروپا در هفت ماهه ابتدای سال 2017 نسبت به مدت مشابه سال قبل، معادل 80 درصد رشد داشته است.
او در ادامه روی گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد؛ گزارشی که نشان می دهد ایران به طور کامل به برجام به عنوان یک سند مترقی بین المللی پایبند بوده و به تمامی تعهدات خودش، وفادار مانده است.
رییس اتاق تهران همچنین اضافه کرد: بعد از نوسان ها و تلاطمات اقتصادی چند سال قبل اقتصاد ایران که عمده آن ناشی از فشار تحریم های ناعادلانه و یک جانبه و بخشی نیز سومدیریت داخلی بود، با روی کار آمدن دولت تازه در سال 1392 (2013) ثبات و آرامش به اقتصاد بازگشت که در نتیجه آن می توان به کنترل سیاست های پولی، کاهش تورم و تک نرخی شدن آن و خروج اقتصاد از رکود تورمی پرداخت. همچنین دولت جدید توانست با برخی تعدیل ها و تغییرها، موفقیت هایی در زمینه جلب سرمایه گذاران خارجی به دست آورد که مهمترین نمود آن تدوین قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC است.
به گفته خوانساری، به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و غرب و امضای برجام، باعث شد فعالان اقتصادی خارجی به ویژه از کشورهای اروپایی در قالب هیات های تجاری متفاوت به ایران سفر کنند که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز یکی از میزبانان عمده این دیدارها بودکه می توان آثار آن را به تدریج در افزایش مراودات تجاری دید.
او ادامه داد: زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری برای مشارکت و سرمایه گذاری مشترک تا حدودی بهبود یافته، اصلاحات قابل توجهی اعمال شده واکنون دولت ایران روی اصلاح جدی نقطه ضعف اقتصاد خود یعنی نظام بانکی تمرکز کرده است. با توجه به خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) فرصت مناسبی برای اصلاح و بهبود نظام بانکی ایران در سایه مراودات بیشتر با نظام بانکی بین الملل فراهم شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :