آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 221349
تاریخ انتشار : 18 مهر 1396 11:6
تعداد بازدید : 893

همخوانی بخشنامه فین تک بانک مرکزی با مدل های جهانی

بانک مرکزی در تاریخ ۱۵ مهرماه ضوابط اجرایی فعالیت پرداخت یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور را منتشر کرد که درواقع با صدور این بخشنامه به فعالیت فین تک ها در کشور رسمیت بخشید.


ایبِنا - نیما امیر شکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی درباره بخشنامه بانک مرکزی درخصوص پرداخت یاران گفت: ارزیابی من درباره این بخش نامه بسیار مثبت است و این بخشنامه دررابطه با فعالیت فین تک ها و استارت آپ ها با روش های بانک های مرکزی در دنیا همخوانی دارد.
وی افزود: این بخشنامه از دو منظر به نفع فین تک های فعال در کشور خواهد بود؛ نخست اینکه در این بخشنامه نظارت بر فین تک ها به بانک ها و شرکت های پرداخت الکترونیک واگذار شده است و این روند دست فین تک ها را به منظور انتخاب گزینه های مختلف در نوع معامله و قراردادهای شان باز می گذارد. 
وی با بیان اینکه این بخش نامه درواقع به رسمیت شناختن فین تک ها از سوی بانک مرکزی است، اظهار داشت: در این بخش نامه وظیفه نظارت بر فین تک ها بر عهده بانک ها و شرکت های پرداخت گذاشته شده است؛ ازاین رو این روند بسیار متفاوت از حالتی است که نظارت بر فین تک ها بر عهده جایی مثل بانک مرکزی باشد. 
امیر شکاری ادامه داد: بانک مرکزی به دلیل جایگاه حاکمیتی که دارد به طور معمول نمی تواند به شدت مراقب مدل کسب وکار شرکت ها باشد و فعالیت فین تک ها به دلیل تنوع کسب وکاری که در آن ها وجود دارد، از این منظر بسیار حساس است. به گفته امیر شکاری هنگامی که شرکت های فین تک مستقیم با بانک ها و شرکت های پرداخت وارد تعامل شوند به این دلیل که بانک ها و شرکت های پرداخت نیز به نوعی بنگاه اقتصادی و به فکر منافع سهامداران خود هستند، این تعامل به یک بازی برد- برد برای طرفین تبدیل می شود و فضای کسب وکاری درست بین آن ها شکل می گیرد. امیر شکاری در پاسخ به این پرسش که آیا ضوابطی که برای پرداخت یارها در این بخش نامه آمده، فعالیت آن ها را محدود نمی کند، گفت: اگر این ضوابط را به نسبت شرکت های psp و بانک مقایسه کنیم، محدودکننده به نظر نمی آید و ضوابط پیچیده و سختی نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :