آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222417
تاریخ انتشار : 19 مهر 1396 11:41
تعداد بازدید : 1938

منبع جدید درآمد کسبه بازار کامپیوتر

سود اجاره ویترین و انبار از فروش نوت بوک بیشتر است

کاهش حجم تقاضا و سطح معامله در بازار کامپیوتر که بسیاری آن را به گرانی دلار نسبت می دهند، به ایجاد شغل های جدیدی در بازارهای کامپیوتر منجر شده است.


مریم عسگری
بررسی های بازاری مشخص کرده است که در حال حاضر که حاشیه سود کسبه بازار کامپیوتر کاهش یافته است و برخی به دلیل کاهش نقدینگی با انبارهای خالی مواجه شده اند، برای تامین هزینه های خود به اجاره انبار به سایر همکاران شان روی آورده اند. 
به گفته برخی منابع آگاه، در حال حاضر انبار ارزش زیادی برای کسبه دارد و برخی از واحدهای تجاری و فروشگاهی که دارای 2 تا 3 انباری هستند، از لحاظ قیمت ارزش بسیار بیشتری دارند تا سایر واحدها. 
در هر حال اجاره انبار به واردکنندگانی که هنوز توان واردات کالا را دارند و همچنین آن دسته از افرادی که برای نگهداری قطعات تعمیری یا انجام اموری چون تعمیرات و خدمات پس از فروش نیاز به محلی جمع و جور و کوچک دارند، در بازارهای کامپیوتر مرسوم شده است.
گفته می شود برخی از کسبه بابت اجاره این انبارها قرارداد ماهانه و برخی قرارداد سالانه منعقد می کنند که اجاره برخی از این انبارها بسته به مساحت و موقعیت آن متفاوت است.
درباره قیمت اجاره اطلاعات دقیقی به دست نیاوردیم، زیرا قیمت گذاری کاملا سلیقه ای است و ممکن است شخصی انباری با مساحت 6 متر را در طبقات منفی مراکز خرید و فروش کامپیوتر به ازای متری 500 هزار تومان در ماه اجاره دهد و ممکن است همین انباری ازسوی مالک دیگر به ازای متری 300 هزار تومان یا 800 هزار تومان اجاره داده 
شود.
این اتفاق درباره ویترین برخی از فروشگاه ها نیز رخ داده است. 
به گفته منابع آگاه در مراکز خرید و فروش کامپیوتر، البته اجاره ویترین پیش از بروز نوسانات نرخ دلار نیز مرسوم بود و برخی از برندهای ویترین برخی از فروشگاه ها را که نما و موقعیت خوبی داشت، اجاره می کردند؛ اما حالا برخی از فروشگاه ها برای تامین هزینه ها ویترین خود را به برندها و حتی همکارانشان اجاره می دهند. حتی برخی از کسبه قفسه های فروشگاه خود را به همکاران اجاره می دهند. 
از اینها گذشته برخی از فعالان بازار بابت نصب پوستر برخی از برندها روزانه از برخی از شرکت ها مبالغی را دریافت می کنند.
آنچه مسلم است اینکه شرایط نامساعد بازارهای کامپیوتر کسبه را ناچار کرده است برای تامین هزینه های خود انبار یا حتی ویترین و قفسه های فروشگاه خود را اجاره دهند. کارشناسان می گویند: بروز چنین اتفاقی در بازارهای کامپیوتر می تواند به خوبی گویای وضعیت نامساعد بازار باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :