آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222420
تاریخ انتشار : 19 مهر 1396 11:47
تعداد بازدید : 1681

جعفری دولت‌آبادی: مواظب باشید فعالیت‌های‌تان محمل ناامنی و ارتکاب جرم نشود

هشدار جدی دادستان به اسنپ

دوازدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران در موضوع تحقیقات مقدماتی با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی و دوایر نظارت دادسرای تهران و دادیاران تحقیق سه ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران برگزار شد.

سایت دادسرای عمومی و انقلاب تهران - دادستان تهران ضمن تبریک و گرامی داشت هفته ناجا در بخشی از سخنان خود گفت: تعداد آرایشگاه های غیرمجاز بیش از واحدهای دارای مجوز است و بدین ترتیب پلیس فرصتی برای نظارت بر آرایشگاه های دارای مجوز ندارد؛ ضمن این که طبق آمار اعلامی 224 آرایشگاه غیرمجاز در فضای مجازی، فعالیت تبلیغی دارد و اقدام به آموزش آرایشگری غیرمجاز می کند.
دادستان تهران در بیان اقدامات پلیس در این زمینه، اظهار داشت: حسب گزارش تا کنون 350 آرایشگاه زنانه فاقد مجوز پلمپ شده و از جمله اقدامات غیرقانونی این واحدهای صنفی، برگزاری تورهای آموزشی به خارج از کشور است؛ به این ترتیب که به ویژه در ماه های محرم و صفر، زنان آرایشگر را در قالب تورهای آموزشی بدون مجوز  به برخی کشورهای همسایه و منطقه برده و دوره های آموزش آرایشگری برگزار می کنند و این اقدامات مجرمانه در فضای مجازی و حتی در برخی سایت های داخلی تبلیغ می شود.
جعفری دولت آبادی خاطر نشان کرد: فیلم برداری به نحو پنهانی و غیرمجاز از زنان مراجعه کننده به آرایشگاه ها و انتشار آن در فضای مجازی، جرم محسوب می شود.
وی تاکید کرد: ارایه خدمات زیبایی مانند سولاریوم در برخی کلینیک های پزشکی بود که دادستان تهران از سرپرستان نواحی خواست در این موضوعات ورود کنند و با همکاری پلیس در شناسایی و تعطیلی مراکز غیرمجاز و هم چنین آرایشگاه های مجازی که فعالیت های مجرمانه دارند، اقدام کنند.

 تعقیب قضایی راننده اسنپ مبنی بر تعرض جنسی
جعفری دولت آبادی در بیان مصداق دیگری از جرایم اجتماعی و ارتباط آن با خدمت رسانی به مردم، به پرونده ای که طی چند روز اخیر در دادسرای جنایی تهران مفتوح شده پرداخت و گفت: موضوع این پرونده شکایت زنی از یک راننده اسنپ دائر بر تعرض جنسی است.
در این پرونده خانمی 31 ساله که به تازگی عمل جراحی کرده و دوره نقاهت را می گذرانده، به دادسرای جنایی اعلام می کند که از طریق نرم افزار اسنپ درخواست خودرو کرده بود تا وی را از شرق تهران به فرودگاه برساند و شرکت اسنپ مردی 30 ساله را به عنوان راننده معرفی کرده بود که متاسفانه راننده، شاکیه را به تپه های یکی از مناطق تهران برده و به وی تعرض کرده است.
دادستان تهران در خصوص اقدامات دادستانی در رسیدگی به این پرونده اظهار داشت: مقرر شد سرپرست دادسرای جنایی مدیر اسنپ را احضار کند چرا که آژانس ها مجوز دارند و تحت نظارت اتحادیه مربوطه هستند، اما در خصوص اسنپ چنین نظارتی وجود ندارد.
جعفری دولت آبادی با بیان یک نمونه آگهی تبلیغاتی که در صفحه 15 روزنامه شرق در تاریخ چهارشنبه دوازدهم مهر ماه سال جاری چاپ شده و در مصاحبه با فردی به عنوان مدیر ارشد بازاریابی اسنپ، مطالب غیرواقعی ادعا شده، اظهار داشت: نامبرده در مطلبی تحت عنوان «ناکجا میری»، اظهار داشته است «اسنپ رانندگان را غافلگیر نمی کند هلی کوپتری که فرد را به دل طبیعت می برد، او را به یک وعده غذای گرم میهمان می کند و با اجرای زنده موسیقی از سوی یک گروه معروف داخلی خودرو، تنها اتفاقاتی نیستند که در کمپین «ناکجا میری» رقم خورده است و برنامه های غافلگیر کننده این کمپین در آینده رو به فزونی خواهد بود و مخاطبان اسنپ هیجان بیشتری را تجربه خواهند کرد....»
دادستان تهران از دستگاه های ذی ربط خواست مجوز مربوط به فعالیت اسنپ در حوزه حمل و نقل را بررسی و در مورد مستندات و مدارک فعالیت آن توضیح دهند. وی افزود: اسنپ می تواند یک ابتکار در دنیای حمل و نقل باشد و حسب اعلام مدیر اسنپ، این تشکیلات دارای 150 هزار راننده صرفاً در بخش حمل و نقل شهری است.

 هشدار دادستان تهران به مدیر اسنپ
دادستان تهران با هشدار به مدیر اسنپ اعلام کرد: قرار نبود با این گونه تبلیغات فریبنده مردم را اغوا کنید، شما چگونه با هلی کوپتر مردم را به دل طبیعت می برید و موسیقی زنده پخش می کنید؟ لذا به مدیر اسنپ هشدار داده می شود تا مواظب باشد که فعالیت های این شرکت، محملی برای ایجاد ناامنی و ارتکاب جرایم نشود. قرار بر این بود که به مردم خدمت ارایه شود نه این که راننده اسنپ، زنی را به تپه ها ببرد و به او تجاوز کند و آن گاه با تبلیغات فریبنده و غیرواقعی اسنپ را بزرگ جلوه دهید.

 مبارزه با فساد و فحشا در فضای مجازی
دادستان تهران در خصوص پرونده مربوط به سایت «تاینی موویز»، با رد ادعاهای مطرح شده در برخی رسانه ها مبنی بر این که فیلم های بارگذاری شده در این سایت از نوع مستهجن نبوده و هدف از مفتوح شدن این پرونده قضایی، کنار گذاشتن این سایت و ایجاد انحصار در ارایه فیلم برای سایر رقبا بوده است، اظهار داشت: به رغم تحقیقات مفصلی که از سوی بازپرس از متهمان به عمل آمده بود، در راستای اطمینان از اقدامات ضابطین و صحت مستندات اتهامی، متهم ردیف اول که فردی 25 ساله و ساکن نیشابور بوده و ماهانه بیش از 100 میلیون تومان درآمد دارد احضار شد و اظهاراتش استماع شد. متهم با اعلام این که در ابتدای فعالیت که 4 تا 5 هزار کاربر داشته، تا حدی بر محتوای سایت نظارت داشته، اما پس از افزایش کاربران، چنین کنترلی را اعمال نکرده؛ و اقرار کرده است که با اجاره سرورهای مجازی در کشورهای غربی از جمله کانادا و با استخدام دوبلورها، بیش از 18 هزار فیلم هالیوودی با محتوای مبتذل و مستهجن را دانلود کرده و در اختیار کاربران قرار داده است.
جعفری دولت آبادی با بیان قانون جرایم رایانه ای که انتشار فیلم های مبتذل و مستهجن را جرم دانسته است، در پاسخ به ادعاهای مطروح از سوی عده ای مبنی بر این که محتوای این فیلم ها مستهجن نبوده، با نشان دادن اظهارات متهم که به امضای وی رسیده بود، اظهار داشت: متهم مذکور، به لحاظ تسلط به کامپیوتر درخواست تایپ اظهارات خود را کرد و تمامی این مطالب توسط وی تایپ شده است. وی اقرار کرده است که از کاربران عضو 4 هزار تومان دریافت می کرده است. جالب است که متهم به اقدامات مجرمانه اش اقرار دارد و حال اربابانش مدعی خلاف آن هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :