آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222425
تاریخ انتشار : 19 مهر 1396 11:55
تعداد بازدید : 1099

وزیر ارتباطات: پیگیر تولید گوشی موبایل در کشور هستیم

وزیر ارتباطات در جلسه ای که به منظور تعیین تکلیف ساماندهی طرح رجیستری (شناسه دار کردن) گوشی های موبایل تشکیل شده بود، گفت: درصددیم از تولید داخل حمایت کنیم و از برندهایی که سهم زیادی از بازار ایران دارند، می خواهیم برای تولید داخل همکاری کنند.

سـاحـره چـمـنی
saherehchamani@
محمدجواد آذری جهرمی گفت: کارگروهی با مسوولیت وزیر ارتباطات تشکیل شده است و موضوع ثبت و درج مشخصات فنی تلفن های همراه در یک پروسه زمانی مناسب اطلاع رسانی خواهد شد و مشکلاتی که بر سر راه آن است، سازماندهی و رهبری خواهد شد.
وی افزود: سازمان های ذیربط ازجمله صنعت و معدن و تجارت، گمرک و رگولاتوری همکاری کاملی با وزارت ارتباطات خواهند داشت و درصددیم شرایط مناسب برای تولید داخلی به وجود بیاید و به تدریج اجرای طرح را روی برندهایی که بیشترین سهم بازار را دارند، اعمال کنیم.
جهرمی با بیان اینکه در جلسه ای که به منظور اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل تشکیل شد، به زیرساخت های فنی پرداخته شد گفت: با تلاش وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررارت، وزارت بازرگانی و گمرک و همکاری وزارت ارتباطات سیستم ها و زیرساخت های فنی آماده بهره برداری است و همانطور که قول داده شده بود، تا پایان مهرماه به لحاظ فنی آماده است. به گفته وی، نیاز بازار 6 میلیون دستگاه تبلت است که با مدل قیمت گذاری مناسب قصد داریم این نیاز را از طریق تولید داخل مرتفع کنیم و درصددیم کل تولید به بخش داخلی اختصاص پیدا کند. 
وی ادامه داد: قرار است با تولیدکنندگان گوشی های تلفن همراه که سهمی در بازار ایران دارند، برنامه مدونی وجود داشته باشد. وزارت ارتباطات نیز به نیابت از دولت، گمرک و وزارت بازرگانی با یک ادبیات واحد با آنها وارد مذاکره شود.
جهرمی گفت: بسته های تشویقی برای این شرکت ها در نظر گرفته شده که در داخل کشور تولیدشان را راه اندازی کنند و بتوانند صادرات داشته باشند.
وی به سفر اخیر خود به کره جنوبی پرداخت و گفت: با شرکت سامسونگ مذاکراتی در این زمینه صورت گرفت و در همین راستا با سایر تولیدکنندگان که سهمی از بازار دارند، مذاکره خواهیم کرد.
جهرمی افزود: مردم نباید دچار سردرگمی بشوند، بنابراین باید اطلاع رسانی شود که طرح به چه شکلی اجرایی می شود، مکانیزم نحوه اتصال سیستم های بانکی، گمرگ، وزارت بازرگانی و اپراتورهای موبایل بررسی شده و ایرادات طرح رسیدگی می شود.
وزیر ارتباطات افزود: با وجود بازار 6 میلیارد دلاری گوشی در کشور و براساس آمارهای موجود، در بدترین حالت 5 درصد گوشی ها از مبادی رسمی و در خوشبینانه ترین حالت 20 درصد واردات رسمی داریم که هر دوی این آمار وضعیت بسیار نامناسب کشور در عرصه قاچاق گوشی را نشان می دهد و بازار مستعد در حوزه تولید گوشی و ایجاد اشتغال در کشور را نشان می دهد. وی افزود: با توجه به آمارهای ارایه شده، لازم بود اقدامات مناسبی در این زمینه انجام شود؛  بنابراین چارچوب پله ای تعریف شد که بر اساس آن فاز مانیتورینگ از اواخر مهرماه آغاز به کار می کند و زیر بار می رود.
جهرمی اعلام کرد: در همان ماه ابتدایی روی یکی دو برندی که گوشی خود را به شکل غیرقانونی وارد بازار کشور می کنند و در ازای آن خدمت و سرویسی به کاربر ارایه نمی دهند، اعمال سیاست می کنیم و جلوی قاچاق این گوشی ها را از ماه اول خواهیم گرفت تا گوشی به صورت قاچاق وارد بازار کشور نشود. 
به گفته وی، این شرکت ها سرویس مناسب را به مردم ارایه نمی دهند و حقوق مردم را لحاظ نمی کنند. از سوی دیگر حقوق گمرک کشور را پرداخت نمی کنند، بنابراین در آغاز اجرای طرح، ابتدا به این موضوع رسیدگی خواهد شد.
وزیر ارتباطات گفت: کمیته مدیریت پروژه با همکاری وزارت ارتباطات، گمرک، وزارت بازرگانی، وزارت صنعت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت اطلاعات تشکیل خواهد شد و به این ترتیب برای ادامه روند و نحوه گسترش تصمیم گیری می کنیم و در تلاشیم ظرف مدت معینی بتوانیم کل برندهای تلفن همراه را تحت پوشش این شبکه قرار دهیم و در راستای سیاست مقاومتی این موضوع را پوشش دهیم.
وی درباره اختلاف قیمتی که بین گوشی های رجیستر شده و غیرقانونی وجود دارد نیز گفت: تلاش ما این است که مردم در این راستا متضرر نشوند و قیمت گوشی افزایش پیدا نکند.
جهرمی درباره گوشی هایی که در دست مردم است، گفت: گوشی هایی که تا این لحظه فعال شده اند، هیچ مشکلی نخواهند داشت و قاچاق شناخته نمی شوند.
وی همچنین اعلام کرد: برای گوشی هایی که مسافری یا تکی وارد کشور می شوند، گمرک از طریق سامانه هایی خدمات را ارایه می دهد که عوارض گمرکی را پرداخت کنند تا با مشکلی مواجه نشوند و برای مسافرانی که وارد کشور می شوند نیز تدابیری در سیستم اندیشیده شده که آنها نیز مشکلی نداشته باشند.
وی همچنین درباره راه های دور زدن این طرح گفت: افرادی که گوشی را از طریق مبادی غیرقانونی وارد بازار کشور می کنند، ممکن است به دنبال راهی برای دور زدن طرح باشند؛ اما ما همه تلاش مان را می کنیم که این اتفاق نیفتد. 

در حاشیه نشست خبری طرح رجیستری
 خبرنگاران دو ساعت پشت درهای بسته منتظر بودند تا جلسه ای که به منظور اجرای رجیستری گوشی های موبایل برگزار شده به اتمام رسیده و سپس به خبرنگاران اطلاع رسانی شود.
 وزیر در فرصتی محدود به ارایه اظهارات خود پرداخت و در آخر بدون پاسخ گویی به سوالات برخی خبرنگاران جلسه را ترک کرد.
 فضایی که برای خبرنگاران در نظرگرفته شده بود، بسیار محدود بود به طوری که همه افراد هنگام سخنرانی وزیر سرپا و در شرایط نامناسبی قرار داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :