آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222461
تاریخ انتشار : 20 مهر 1396 1:34
تعداد بازدید : 1437

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد:

تکلیف تولی گری استارت آپ ها باید روشن شود

موقعیت استارت آپ های ایرانی نشان دهنده برتری بین المللی توانمندی های ایران است و باید مراقب باشیم فعالان حوزه استارت آپ دچار سرخوردگی نشوند.

فناوران- مرتضی موسویان، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد که روز سه شنبه گذشته از غرفه اتاق تهران جیتکس 2017 بازدید می کرد، راه یافتن سه استارت آپ ایرانی و نیز استارت آپ مورد حمایت اتاق تهران به مرحله نهایی دریافت جایزه سوپر نوا را نشانه سرآمدی توانمندی جوانان ایران نسبت به بسیاری از کشورها دانست و گفت: وجود این ظرفیت ها در کشور، ضرورت سرمایه گذاری جدی تر در حوزه کسب وکارهای مبتنی بر فناوری را دو چندان می کند.
موسویان با اشاره به حضور گسترده استارت آپ های ایرانی در جیتکس 2017 گفت: با اخباری که کسب کرده ام، ظاهرا چند استارت آپ ایرانی موفق شده اند نظر مساعد سرمایه گذاران خارجی را جلب کنند. این بدان معناست که حرکت در مسیر کسب وکارهای نوین آغاز شده است. اما باید توجه داشت که در ادامه این مسیر، جوانان فعال در حوزه کسب وکارهای نوین بدون پشتوانه نمانند. تا مبادا با سرخوردگی مواجه شوند. باید به توانایی ّها و حساسیت های این جوانان نخبه توجه بیشتری نشان داد. او گفت: دولت کره جنوبی وزارتخانه ای به نام کسب وکارهای کوچک ایجاد کرده است. یعنی این کشور، اهمیت این کسب وکارها را درک کرده و برای آن یک وزارتخانه مستقل تاسیس کرده است. در ایران نیز در ابتدا باید تکلیف استارت آپ ها با متولیان متعدد روشن شود و یک نهاد پاسخگوی کسب وکارهای نوین و فناورانه باشد.
او با بیان اینکه تعداد استارت آپ ها در حال گسترش است، گفت: دولت باید فرایند صدور مجوز این کسب و کارها را تسهیل کند که البته اقداماتی در این راستا در حال انجام است. در حال حاضر مقررات در این بخش تا حدود زیادی ساده سازی شده و فرد می تواند ظرف مدت کوتاهی مجوز فعالیت دریافت کند. ضمن این که به محض دریافت مجوز، پشتیبانی آموزشی برای این فرد آغاز می شود. موسویان افزود: تعدادی از خانه های دیجیتال و مجتمع های فرهنگی دیجیتال، در سال جاری به شتاب دهنده تغییر وضعیت می دهند. اکنون یک شتاب دهنده در زنجان ایجاد شده و حداقل 7 شتاب دهنده دیگر در 7 استان تا پایان سال راه اندازی می شود. در عین حال در تلاش هستیم که در سال 1397 این تعداد شتاب دهنده را به 32 شتاب دهنده افزایش دهیم.
او گفت: این استارت آپ ها با عضویت در این مراکز شتاب دهنده، چنانچه مذاکرات شان با سرمایه گذاران به مرحله انعقاد قرارداد برسد، مشاوره حقوقی نیز به آنها ارائه می شود و همچنین مکانی با همه امکانات از جمله اینترنت رایگان نیز در اختیار آنها قرار می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :