آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222518
تاریخ انتشار : 22 مهر 1396 8:41
تعداد بازدید : 416

بازخوانی نظرات یک «مدیر»

علی شمیرانی- تعریف خبر در حرفه روزنامه نگاری بنا به تغییر اوضاع، دیدگاه ها و شرح ماموریت رسانه ها و وابستگی آنها متنوع است. برای مثال در رسانه وابسته از نظر مالی یا سازمانی به یک نهاد، آرزوها و شعارهای مدیران آن نهاد هم در صدر اخبار آن رسانه قرار می گیرد. به همین دلیل خبری که در یک رسانه تیتر نخست شده است، رسانه دیگر هیچ ارزشی برای چاپ و انتشار آن خبر حتی به شکل خلاصه و پایین یک صفحه هم در نظر نمی گیرد.

Shemirani@
به همین دلیل تعاریف خبر هم متنوع است. اما تعریف استاندارد خبر این است: «خبر شرح رویدادی است که به انجام رسیده، اما هر رویدادی لزوما ارزش خبری ندارد.»
با این تعریف باید گفت مدتی است که در حوزه ICT خبری نیست. اگرچه صفحات برخی رسانه ها پر شده از سیاهه ای که به اسم خبر به خورد مخاطبان داده می شود.
لذا همچنان در بر همان پاشنه می چرخد و هنوز تکلیف انبوه دیدارها، نشست ها، وعده ها و تفاهم نامه های فله ای قبلی در حوزه فاوا روشن نشده است، دیدارها و تفاهم نامه های جدید به امضا می رسند. 
علت روشن است، ما نه طرح جامع و نقشه راهی داریم، (که اگر هم داشتیم، هیچ نظام کنترلی برای تخطی از آن نداشتیم)، نه نهادهای قانون گذار کاری به اجرا شدن یا نشدن قوانین و مقرراتی که وضع کرده اند، دارند، نه شاهد برکناری یا برخورد با مدیری به علت عدم اجرای ماموریت های قانونی و سازمانی بوده ایم و چندین و چند علت دیگر.چنین فضایی بسترساز اتلاف منابع، امکانات و فرصت های کشور است. چنین فضایی مستعد آزمون و خطاست، چنین فضایی پوششی مناسب برای ناکارآمدترین و ضعیف ترین مدیران است تا در مناصب اجرایی قرار گرفته و زمانیکه پرسیدند چه کردی؟ یا مشتی شعار تحویل خواهد داد، یا آدرس این نهاد و آن نهاد را خواهد داد که همکاری نکردند و از این تیپ توجیهات کلیشه ای.
در نزدیک به بیست سال کار در عرصه روزنامه نگاری، تنها یکبار به خاطر دارم که فردی به خاطر عدم امکان اجرای وظایف خود استعفا داده باشد. 
سال 93 و مدت کوتاهی بعد از آغاز به کار دولت قبل بود که دکتر مصطفی کریمیان اقبال مدیرکل سابق دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در حرکتی انتقادی به سهم یک درصدی «فناوری» از بودجه وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» اعلام کرد: ... اعتراف می کنم که فناوری و نوآوری یک اولویت استراتژیک نیست و نگرانم که به یک شعار کم محتوا تبدیل شود.
او در پاسخ به دلیل استعفایش گفت: جواب ساده است چون نتوانستم وظیفه خود را انجام دهم و در چنین شرایطی بهترین کاری که یک مسوول باید انجام دهد استعفا است تا شاید فرد دیگری با نگاه متفاوت و توانایی بیشتر بتواند از پس کار برآید. درکشور ما که دست دولت در کیسه نفت است و پاسخگویی به مردم جایگاه چندانی ندارد، مسوولان حتی اگر وظیفه خود را خوب انجام دهند باید مدت کوتاهی بر مسند دولتی تکیه بزنند و اگر قادر به انجام کار نیستند باید هر چه زودتر استعفا دهند چرا که در غیر این صورت سیکل باطل عدم کارایی و هدر رفت منابع ملی ادامه پیدا می کند.” (ایسنا 29 دیماه 93)
اکنون نمی دانم آقای کریمیان اقبال در کدام گوشه از این کشور مشغول به کار است اما همان موقع در یادداشتی از این اقدام تقدیر کردم. او هم می توانست مثل خیلی از مدیران دیگر، میز و صندلی و تریبون های سخنرانی و حقوق و سفرهای فرنگ و بسیاری از مزایای شغلی خود را دو دستی چسبیده و در عوض به جای کار کشور به سایر امور شخصی و سیاسی خود برسد. نمی دانم چند نفر مثل او می شناسید اما ضرورت دیدم که باز هم از او یادی کنم.
نکته پایانی اینکه محاسبه ای سرانگشتی نشان می دهد امروز تعداد زیادی از مدیران در حوزه ICT در نهادها و وزارتخانه های مختلف دارای سمت و مسوولیت هستند. اما بدون هیچ قضاوت و ذهنیتی، چند مدیر موفق در حوزه فاوا را با ذکر دلایل و اقدامات ایشان، می توانید نام ببرید؟  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :