آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222525
تاریخ انتشار : 22 مهر 1396 9:12
تعداد بازدید : 1802

در نشست مشترک فعالان فاوای ایران با نمایندگان شرکت‌های خارجی مطرح شد:

تولید نرم افزار در ایران برای شرکت های خارجی ارزان تمام می شود

صبح آخرین روز از برگزاری نمایشگاه جیتکس 2017، نشستی مشترک بین فعالان حوزه فاوای ایران اعم از مسوولان دولتی، روسای تشکل‎های ICT اتاق بازرگانی با برخی مدیران شرکت های ICT دنیا در سالن کنفرانس «العین C» مرکز تجارت جهانی دوبی ازسوی مجمع تشکل‎های فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

فخری زارع
zarefakhri@
در این نشست بهزاد سلطانی رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، مرتضی موسویان رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‎های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روح الله استیری مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رمضانعلی سبحانی فرد عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، محمدرضا طلایی رییس فدراسیون ICT اتاق بازرگانی با ایراد سخنرانی و اعلام برنامه های دولت در برقراری و گسترش ارتباطات بین المللی حوزه ICT، با دیگر فعالان صنعت ICT جهان به بحث و گفت وگو نشستند. در این نشست تعدادی از مدیران شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های ایرانی و همچنین مدیران شرکت های ICT از کشورهایی همچون ژاپن، کویت، چین، سنگاپور، هند، لبنان و برزیل حضور داشتند و  در گفت و گو با فعالان ICT ایران عنوان کردند آمادگی سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران را دارند.
 جیتکس پل ارتباطی ایران با بزرگان ICT جهان
در ابتدای این نشست، محمدرضا طلایی رییس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران اطلاعاتی درباره پاویون ایران در جیتکس 2017 ارایه کرد و گفت: کشور ایران در سه سال گذشته حضور پر رنگی در نمایشگاه جیتکس به عنوان یکی از مهم ترین نمایشگاه های منطقه در حوزه ICT داشته و امسال نیز 12 شرکت در پاویون ایران در سالن شیخ الراشد حضور داشتند و به معرفی دستاوردهای خود پرداختند.
طلایی افزود: همچنین 29 استارت آپ ایرانی نیز در بخش startup movement حضور داشتند که حضور ۱۲ استارت آپ با حمایت اتاق بازرگانی تهران، ۶ استارت آپ با حمایت اتاق بازرگانی اصفهان و ۱۰ استارت آپ با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه ای صورت  گرفت.
وی بیان کرد: با توجه به 3 هزار نیروی متخصص جوانی که سالانه از دانشگاه ها فارغ ‎التحصیل می شوند، 8هزار شرکت ایرانی فعال در حوزه فاوا و همچنین با وجود 650 شرکت دانش‎بنیان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایران می تواند صادرات و همکاری مشترک با کشورهای دیگر را توسعه دهد.
طلایی افزود: جیتکس را به عنوان پل ارتباطی فناوری اطلاعات انتخاب کرده ایم؛ چراکه می‎توان از طریق آن ارتباط خوبی با سایر کشورهای جهان برقرار کرد.
طلایی گفت: برای شرکت‎هایی که تمایل دارند در ایران سرمایه‎گذاری کنند، شرایط خوبی به وجود آمده و بخش های مختلف دولت ایران کمک می کنند که شرکت های خارجی همکار با شرکت های ایرانی، بتوانند تسهیلات دریافت کنند.
رییس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی افزود: با توجه به اینکه شرکت های فعال در ایران آماده حضور در بازارهای بین المللی شده‎اند، جیتکس فرصتی فراهم کرده تا بین شرکت های ایرانی و خارجی برای حضور پر‎رنگ تر در منطقه ارتباطی ایجاد شود.طلایی اضافه کرد: نمونه هایی در این خصوص داشتیم که شرکت‎های فرانسوی در ایران شرکت ICT به ثبت رسانده‎ و با استخدام نیروی انسانی متخصص ایرانی محصولاتی را برای بازار فرانسه تولید کرده اند.
رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار در ادامه گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیلات زیادی به شرکت های دانش بنیان ارایه می دهد و از طرفی، شرکت‎های خارجی که به عنوان شرکت دانش‎بنیان در ایران ثبت می‎شوند نیز می‎توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.
طلایی افزود: در حال حاضر حقوق یک نیروی انسانی متخصص در ایران 2 یا 3 هزار یورو است. در حالی که همین نیرو در اروپا باید بین 7 تا 8 هزار یورو حقوق دریافت کند که این نشان می دهد که تولید محصولات فناوری اطلاعات به ویژه نرم افزار و محتوا در ایران برای شرکت های خارجی مزیت دارد. 
وی گفت: امیدواریم با حضورمان در جیتکس از یک سو نشان دهیم که شرکت‎های فاوای ایران چه توانمندی هایی در تولید و صادرات محصولات خود دارند و از سوی دیگر نشان دهیم که ایران می تواند جایگاه خوب و مناسبی برای شرکت های خارجی باشد.
 اولین گام استارت آپ های ایران برای ورود به بازار جهانی
طلایی درباره حضور استارت آپ های ایرانی در نمایشگاه جیتکس گفت: از مجموع 29 استارت آپ ایرانی که در جیتکس حضور داشتند، 4 استارت آپ به مرحله نهایی و جزو 54 استارت آپ برتر راه یافتند و این سهمیه به عنوان نخستین گام برای ورود به مجامع بین المللی نشان می دهد استارت‎آپ‎های ایرانی چه پتانسیل بالایی دارند.
وی افزود: برای اینکه نشان دهیم چه بخش هایی از دولت و مجلس ایران برای حضور شرکت های ایرانی در مجامع بین المللی تلاش می کنند و همچنین چه تسهیلاتی به سرمایه گذاران خارجی ارایه داده می شود، مهمانانی را به جیتکس دعوت کرده ایم که در این جمع حضور 
دارند. 
 حمایت دولت از سرمایه گذاران خارجی
در ادامه این نشست، روح الله استیری مدیر کل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رمضانعلی سبحانی فرد، عضو کمیسیون صنایع مجلس توضیحاتی درباره گام‎های دولت ایران برای حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان و جذب سرمایه گذاران خارجی ارایه کردند.
سبحانی فرد در توضیحات خود با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی ایران توجه و حمایت ویژه از دانش‎بنیان ها را تکلیف تمام نهادها کرده است، گفت: قوانین و مقررات زیادی از لحاظ حقوقی و مالی برای حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان مصوب شده است.
وی افزود: از نظر حقوقی تمام تلاش مان را کرده‎ایم تا امور اداری برای شرکت‎های دانش بنیان تسهیل شود و از نظر مالی نیز به شرکت های دانش بنیان وام‎های بلاعوض و معافیت مالیاتی تعلق می گیرد که شرکت های خارجی برای سرمایه ‍ گذاری در ایران نیز می‎توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
سبحانی فرد اضافه کرد: نیازی نیست شرکت های خارجی حتما با شرکت های ایرانی همکاری داشته باشند تا از تسهیلات برخوردار شوند، بلکه می توانند به صورت مستقل در ایران سرمایه گذاری کنند.
بهزاد سلطانی، رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در ادامه نشست آماری از میزان تسهیلات ارایه شده به شرکت های دانش بنیان ارایه کرد.   
پس از سخنرانی مسوولان دولتی ایران، برخی از استارت‎آپ‎های ایرانی سخنرانی کردند و خواستار توجه بیشتر دولتمردان به کسب و کارهای نوین شدند. سپس مدیران شرکت هایی از هند و لبنان به سخنرانی پرداختند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :