آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223530
تاریخ انتشار : 4 آبان 1396 1:15
تعداد بازدید : 816

ترخیص مرسولات پستی از گمرک تسهیل می شود

گمرک و شرکت پست برای تسهیل امور گمرکی در حوزه پست تفاهمنامه همکاری امضا کردند و به این ترتیب تعداد سازمان های همکار در پنجره واحد تجارت فرامرزی به 29 مورد رسید.

گمرک - این تفاهمنامه روز چهارشنبه به امضای فرود عسگری معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک و حسین مهری مدیر پست رسید.
این تفاهمنامه بر اساس موافقت نامه های سازمان جهانی گمرک و اتحادیه پستی جهانی به استناد قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو درباره ساده سازی و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی و قانون الحاق دولت ایران به کنوانسیون پستی جهانی به امضا رسیده است. هدف از انعقاد این تفاهمنامه افزایش همکاری های دو طرفه به منظور تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی مربوط به مرسولات پستی است که طرفین با رعایت سرعت، امنیت و کارایی؛ اصلاح و بهبود فرآیند عملیات ترخیص گمرکی را با استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و تبادل اطلاعات الکترونیکی مورد تاکید قرار می دهند.
موضوع تفاهمنامه گمرک ایران و شرکت پست در بخش صادرات یا ارسال مراسلات پستی به منظور انجام نظارت ها و کنترل های لازم، اطلاعات اقلام صدوری و اشخاص صادرکننده پس از این از طرف پست با گمرک به صورت الکترونیکی مبادله می شود. همچنین گمرک با استفاده از ظرفیت مفاد ماده 84 قانون امور گمرکی نسبت به اعطای نیابت گمرکی در پذیرش مرسولات به خارج از کشور اقدام می کند.
در بخش واردات یا ورود مراسلات پستی نیز برای نظارت و کنترل کالای ورودی، دسترسی به داده های الکترونیکی برای طرفین فراهم می شود. علاوه بر این در اجرای ماده 39 آئین نامه قانون مقررات صادرات و واردات و بند 11 ماده 5 قانون اساسنامه شرکت پست می بایست نسبت به ارایه فهرست شرکت های خرید اینترنتی از سوی پست به گمرک به طور مستمر اقدام شود. همچنین به منظور کاهش میزان ترانزیت به سایر استان ها و ایجاد وحدت رویه در انجام تشریفات گمرکی و تسریع در ترخیص مرسولات پستی، تشریفات ترخیص همه مرسولات در گمرک امانات پستی تهران صورت می گیرد و شرکت پست تمهیدات لازم را در این خصوص فراهم خواهد آورد. 
بر این اساس امضای تفاهمنامه بین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت امور گمرکی گمرک ایران و همچنین انعقاد تفاهمنامه بین سازمان استاندارد و گمرک در خصوص مرسولات پستی به عنوان «مصرف شخصی» تا زمان اعتبار ساری و جاری است و تشخیص مصرف شخصی مراسلات پستی با گمرک خواهد بود .تفاهمنامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک و شرکت پست منجر به روان سازی و تسهیلات در فرآیند ترخیص و انتقال مرسولات پستی به گیرندگان و در عین حال نظارت های قانونی می شود و با به اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات کدگذاری شده شناسایی و بررسی محموله های پستی و همچنین گیرندگان این محموله ها به شکل سیستماتیک انجام می شود.
علاوه بر همه سازمان های همجوار مجوز دهنده به منظور ترخیص که شامل 22 سازمان می شود، سایر سازمان های نظارتی و مرتبط در حوزه تجارت خارجی نظیر نیروی انتطامی، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمان اموال تملیکی، سازمان امور مالیاتی، ازمان تعزیرات حکومتی و در اقدام اخیر نیز شرکت پست ایران روی پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام به تبادل اطلاعات می کنند. پنجره واحد تجارت فرامرزی در سال 93 برای ایجاد هماهنگی در رویه های تجاری کشور به بهره برداری رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :