آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223559
تاریخ انتشار : 6 آبان 1396 9:2
تعداد بازدید : 1059

عضو شورای عالی فضای مجازی و وزیر اسبق ارتباطات:

7200 کانال و گروه مبتذل در تلگرام فعال است

عضو شورای عالی فضای مجازی می گوید: سوال ما این است که مسوولان و متولیان با کدام قانون اجازه داده اند که این مقدار از اطلاعات شهروندان که هم می تواند منافع اقتصادی زیادی برای کشور و کسب و کارها داشته باشد و در نقطه مقابل هم می تواند ایجاد وابستگی کند، در اختیار بیگانگان قرار گیرد؟

ایسنا - رضا تقی پور درباره فیلترینگ تلگرام و تصمیم شورای عالی فضای مجازی دراین باره گفت: به کار بردن کلمه فیلترینگ برای تلگرام یک بحث انحرافی است. ما بحثی که داریم این است که هیچ کشوری در دنیا در شرایط مشابه ما پیدا نمی کنید که این حجم از اطلاعات ملی اش را که جزو سرمایه ها و دارایی های ملی است، به راحتی و بدون هیچ قرارداد مشخصی یعنی پروتکل های امنیت ملی نظیر تعهد به حفظ حریم خصوصی شهروندان و مسایلی از این دست، در اختیار بیگانگان قرار دهد.
عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: اینکه می گویم فیلترینگ انحرافی است، از اینجا شروع می شود و اصلا سوال ما این است که مسوولان و متولیان با کدام قانون اجازه داده اند که این مقدار از اطلاعات شهروندان که وقتی تجمیع و طبیعتا به مگادیتا و بیگ دیتا تبدیل می شود و این ها هم می تواند منافع اقتصادی زیادی برای کشور و کسب و کارها داشته باشد و در نقطه مقابل هم می تواند ایجاد وابستگی کند، کما اینکه کرده است، در اختیار بیگانگان قرار گیرد؟
وزیر اسبق ارتباطات با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از اطلاعاتی که موردنیاز برنامه ریزی های ملی ماست، خودمان نداریم، ادامه داد: چون بیگ دیتای آن دست ما نیست، اما صاحب تلگرام این ها را دارد و  فردا می تواند به راحتی ادعا کند که این ها را به ما می فروشد.
تقی پور در پاسخ به این پرسش که در نهایت راهی جز فیلترینگ نمی ماند، گفت: ما در اصل بحث مان این است که چرا زیرساخت های لازم را در داخل ایجاد نکرده ایم و متاسفانه هنوز هم بیدار نشده ایم و فرصت های ملی را بدون چون و چرا در اختیار خارجی ها می گذاریم. عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان متخصصان امر در بحث تولید ملی و داخلی گفت: امروز می گوییم تولید ملی و داخلی و در این بحث هم متخصص زیاد داریم که در دنیا کارهای بزرگی را دارند انجام می دهند. پس چطور ما در داخل نمی توانیم؟ پاسخ واضح است، ما اراده نکرده ایم که این زیرساخت ها را ایجاد کنیم و یکی از این زیرساخت ها همین شبکه پیام رسان داخلی است.

 واتس اپ و تلگرام دنبال اهداف خاصی هستند
وی درباره شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی چون واتس اپ و تلگرام که به صورت جهانی فعال هستند، گفت: این ها عمدتا برای اهداف خاصی است. واتس اپ چقدر فروش رفت؟ دو سال پیش وقتی بحث فروشش به فیس بوک مطرح شد، یک رقم 19 میلیارد دلاری جابه جا شد. بحث ما این است ما که این ثروت ملی را داریم، در اختیار بیگانگان قرار می دهیم؟ اگر امر وز تلگرام یک ارزشی پیدا کرده، آیا نباید این ارزش در داخل کشور تولید شود؟ بحث ما بومی سازی است. آن هم نه تلگرام. ما باید یک شبکه پیام رسان داخلی ایجاد کنیم.
عضو شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این پرسش که شورا به دنبال فیلترینگ تلگرام نیست؟ گفت: این یک چیز نا مفهومی است. بحث ما این است که چرا شبکه پیام رسان داخلی ایجاد نمی شود.
وی درباره عدم اطمینان برخی افراد به حفظ حریم شخصی در پیام رسان های داخلی، گفت: من فکر می کنم این برعکس است. الان ما عکس های خانوادگی مان را در تلگرام قرار می دهیم. شما سوال خوبی مطرح کردید؛ بخش زیادی از درآمد تلگرام از محل فروش اطلاعات است. خریدار این اطلاعات چه کسانی هستند؟ آیا اگر ما یک حرفی را بزنیم و تجمیع اطلاعات در اختیار سیا و موساد قرار بگیرد، اشکالی ندارد و ما آسیب نمی بینیم؟ از طرف دیگر شما ببینید ما عکس خانوادگی را در اینجا قرار می دهیم، آیا این نمی تواند شکستن حریم خصوصی باشد؟ درست است که او ادعا می کند این اطلاعات از ابتدا تا انتها رمزگذاری شده است و به ظاهر هم حتما از این حفاظت می کند که به اعتبارش برنخورد و کاربران کم نشوند، اما ما می دانیم که به هر حال این اطلاعات در جایی که لازم باشد، به فروش می رود و این ها واقعا نگرانی های جدی است.

 7200 کانال و گروه مبتذل در تلگرام
وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: از سوی دیگر شما نگاهی به آمارها بیندازید. ما در حال حاضر قریب به 1200 کانال و 6000 گروه ضداخلاقی و مبتذل و مستجهن در این نرم افزار داریم و این در اختیار بچه های ماست، بدون اینکه نیاز به فیلترشکن و اقدام دیگری باشد. آیا این نقض قانون و حاکمیت نیست؟ اینکه ما این همه در جامعه و محیط شهر از این رفتارها مراقبت می کنیم، اما وقتی جوان ما وارد این فضا می شود، این فضا نه تنها یک فضای رها بلکه یک محیط کاملا هدایت شده ازسوی دشمنان ملت ایران در جهت توسعه لاابالی گری و ناهنجاری های اجنماعی و مفاسد اخلاقی است که آثار و نتایج آن را در آمارهای آسیب های اجتماعی نظیر فروپاشی خانواده ها و طلاق های سرسام آور می بینیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :