آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223564
تاریخ انتشار : 6 آبان 1396 9:6
تعداد بازدید : 364

هشدار اتحادیه فناوران رایانه به بهانه‌جوهای بازار

گران فروش ها مجازات می شوند

در هفته های اخیر انتشار اخباری در رابطه با جمع آوری هارددیسک های تقلبی یا مرجوعی از بازار کامپیوتر موجب بروز برخی از اتفاق ها در بازار شد.

مریم عسگری
رشد قیمت به بهانه کاهش موجودی یکی از این اتفاق هاست. بررسی های بازاری مشخص کرده است که در هفته های گذشته و در پی اعلام جمع آوری بیش از یک هزار دستگاه هارددیسک غیراورجینال و تقلبی از سطح بازار، قیمت هارد حدود 5 تا 10 درصد گران شده است.
برخی از فعالان بازار علت رشد قیمت را گرانی دلار، برخی کاهش وجودی و گروهی هم اخذ تاییدیه درباره اورجینال بودن کالا از اتحادیه را دلیل این افزایش قیمت عنوان کردند.
این درحالی است که رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه در گفت و گو با فناوران اعلام کرده است، کسبه به هیچ وجه مجاز به افزایش قیمت کالاها به دلیل کاهش موجودی یا دریافت تاییدیه فروش از اتحادیه نیستند؛ زیرا اجرای این طرح هیچ هزینه ای برای کسبه بازار نداشته است و از سویی تعداد هارددیسک های جمع آوری شده از بازار هم در مقایسه با هاردهای موجود در بازار در حدی نیست که موجب کاهش موجودی در بازار شود.
وی با بیان این موضوع که بر روند قیمت گذاری روی هارددیسک ها کنترل و نظارت دارند، می گوید: با متخلفان برخورد می شود. زیرا این طرح برای جلوگیری از ضایع شدن حق مصرف کنندگان به مرحله اجرا درآمده است و اگر قرار باشد حالا فعالان بازار با گران فروشی حق مصرف کننده را پایمال کنند، اتحادیه در این زمینه هم اقدام خواهد 
کرد.
البته میرمهدی افزایش قیمت را به دلیل بروز نوسانات نرخ دلار آزاد مجاز دانست و گفت: مسلم است که تغییرات نرخ دلار آزاد و درهم روی قیمت کالاها تاثیر می گذارد؛ اما این افزایش قیمت هم باید در حد معقول و منطقی باشد.
با این حال از گوشه و کنار اخباری مبنی بر رشد قیمت هارددیسک به گوش می رسد. بررسی های بازاری گویای این امر است که هارددیسک های SSD با رشد بیشتر قیمت ( حدود 10 تا 15 درصد) مواجه شده اند که رییس اتحادیه فناوران رایانه در این باره می گوید: ممکن است دلیل گرانی بیشتر این هاردها قیمت بالاتر آنها در مواجهه با گرانی دلار باشد، اما اگر کسبه به دلیل کاهش موجودی و جمع آوری هارددیسک از بازار قیمت ها را فزایش داده اند، باید بگوییم که هیچ هارددیسک SSD در میان هاردهای جمع آوری شده از بازار نبود و تمام هاردهای غیراوریجینال و تقلبی را نمونه های HDD شامل می شوند.
وی از خریداران درخواست کرد در صورت بروز هر مشکلی در بازار کامپیوتر و همچنین مشاهده سوء استفاده فروشندگان از شرایط به وجود آمده مراتب را به اتحادیه گزارش دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :