آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223565
تاریخ انتشار : 6 آبان 1396 9:7
تعداد بازدید : 535

وقت ِ حرفه ای شدن

نقش مهم رسانه های اجتماعی در روزنامه نگاری هنوز در ایران جدی گرفته نمی شود. روزنامه نگاران ما هر چند به استفاده از رسانه های اجتماعی روی آورده اند اما رسانه ها و روزنامه نگاران برای فعالیت شان در رسانه های اجتماعی هنوز دارای قانون و چارچوب برای عملکرد حرفه ای تر نیستند. شکی نیست که رسانه های اجتماعی همانقدر که می توانند در اطلاع رسانی در جامعه موثر باشند، می توانند موجب ارتقای شغلی روزنامه نگاران نیز شوند. چون روزنامه نگاران می توانند به تبلیغ و معرفی حرفه خود در این رسانه ها بپردازند، منابع خبری جدیدی پیدا کنند، اطلاعات گسترده ای جمع آوری کنند، با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و مخاطبان جدیدی پیدا کنند. و از مخاطبان خود کمک بگیرند که گزارشات شفاف تری با اتکا به نظرات آنها تهیه کنند.

بهار ادیبان
به نظر می رسد روزنامه نگاران ما تا حدودی متوجه این مزیت ها هستند اما توجهی به خطوط قرمز ندارند و فکر می کنند تریبون آزاد است. در حالی که روزنامه نگاران نباید بر خلاف سیاست های رسانه شان در رسانه های اجتماعی فعالیت کنند. به خصوص وقتی در صفحات شان در رسانه های اجتماعی عنوان می کنند خبرنگار رسانه مشخصی هستند. چون روزنامه نگاران، نمادی از رسانه خود در رسانه های اجتماعی هستند. جهت گیری ها، پیش بینی ها و اظهار نظرها در رسانه های اجتماعی از سوی روزنامه نگاران باید با وسواس و دقت همراه باشد. 
در ایران فعالیت روزنامه نگاران و صاحبان رسانه در رسانه های اجتماعی، امری نوظهور است. شاید هنوز رسانه ها به اهمیت آنچه روزنامه نگاران شان در این رسانه ها می نویسند پی نبرده باشند و برای روزنامه نگاران نیز تناقض بین آنچه در رسانه خود می نویسند با آنچه در رسانه های اجتماعی منتشر می کنند مهم نباشد. ما در هیچ رسانه ای در کشور دستورالعمل یا قانونی برای فعالیت روزنامه نگاران در رسانه های اجتماعی نداریم.
 البته هنگامی که این رسانه ها فیلتر است، نبود راهنما، قانون و دستورالعمل امری بدیهی است. اما خوب است خودمان به عنوان یک رسانه یا یک روزنامه نگار برای فعالیت حرفه ای در رسانه های اجتماعی برنامه ریزی کنیم. برگزاری کارگاه های آموزشی برای روزنامه نگاران درباره چگونگی فعالیت در رسانه های اجتماعی که منجر به پیشرفت خود و رسانه شان شود، حمایت از روزنامه نگاران در مقابل تهدیدات و سواستفاده های احتمالی در رسانه های اجتماعی از سوی رسانه ها، حفظ بی طرفی از سوی روزنامه نگاران و روشن بودن خط و مشی یک رسانه در رسانه های اجتماعی کمک می کند کیفیت اطلاع رسانی و شغلی روزنامه نگاران و رسانه ها ارتقا پیدا کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :