آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223592
تاریخ انتشار : 6 آبان 1396 9:22
تعداد بازدید : 653

کشف حفره امنیتی در لوازم خانگی هوشمند ال جی

لوازم خانگی هوشمند هر روز وظایف بیشتری را از روی دوش صاحبخانه برمی دارند. اما همزمان می توان از نقاط ضعف آنها برای سرکشی به خلوت افراد هم سوءاستفاده کرد؛ مشکلی که اخیرا یکی از شرکت های بزرگ لوازم الکترونیکی با آن دست به گریبان بوده است.

فناوران- کارشناسان شرکت امنیت سایبری «چک پوینت» حفره ای امنیتی در اپلیکیشن «SmartThinQ» یافته و از طریق آن موفق شده اند به ابر رایانه شرکت ال جی نفوذ کنند. میلیون ها کاربر در سراسر جهان با استفاده از این اپلیکیشن لوازم خانگی خود را از راه دور کنترل می کنند.
هکرها با نفوذ به ابر رایانه ای ال جی اطلاعات دیگر کاربران را به دست آورده و از طریق آن کنترل لوازم خانگی آنها را از دور به دست گرفته اند. آنها موفق شده اند عملکرد جاروبرقی روباتیک را دستکاری کنند، به اطلاعات یخچال ها و ماشین های رختشویی دسترسی پیدا کنند و کنترل کولرهای گازی را به دست بگیرند. شرکت ال جی اعلام کرده است که با به روزرسانی اپلیکیشن حفره یادشده را بسته است و از مشتریان خود خواسته تازه ترین نسخه اپلیکیشن را روی دستگاه های خود سوار کنند.
جاروبرقی روباتیک «HomBot» ساخت شرکت ال جی که با همین نرم افزار کنترل می شود، دوربینی دارد که صاحبخانه با استفاده از آن وضعیت محل را روی گوشی همراه خود می بیند. هکرها موفق شده اند با نفوذ به نرم افزار کنترل این جاروبرقی، تصاویر زنده از محل ببینند. هکرها با استفاده از نقاط ضعف امنیتی لوازم و دستگاه های هوشمند می توانند به شبکه اینترنتی محلی نفوذ کنند. در این صورت امکان نفوذ به دستگا های دیگر، شنود از طریق دستیارهای شخصی یا نقض حریم خصوصی هم فراهم می شود.
این در حالی است که به تازگی نیز کارشناسان رایانه های دانشگاه کاتولیک لوون در بلژیک یک حفره امنیتی در شبکه WPA2 یا Wi-Fi Protected Access 2 پیدا کردند. WPA2 ساختاری امنیتی است که برای ایمن کردن شبکه و جلوگیری از هک شدن در سراسر جهان از آن استفاده می شود. 
حفره امنیتی که کارشناسان بلژیکی پیدا کرده اند، Krack  نام دارد و به هکر اجازه می دهد ترافیک اینترنتی دستگاه کاربر و شبکه بی سیم محلی را رصد کند. متی ون هوف از دانشگاه لوون به خبرگزاری فرانسه گفته است که با این حفره می توان اطلاعات کارت های اعتباری، رمزهای اینترنتی، پیام های چت، ایمیل و عکس هایی را که در شبکه WPA2 رد و بدل می شود، رصد کرد. کارشناسان سرویس امنیت رایانه ای وزارت امنیت میهن در آمریکا هشدار داده اند که هکرها می توانند از طریق این حفره امنیتی وارد دستگاه کاربر (تلفن هوشمند یا رایانه) شوند و کنترل سیستم آن را در اختیار گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :