آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223610
تاریخ انتشار : 4 آبان 1396 10:11
تعداد بازدید : 457

قفسه

قفسه

هرس
نام نویسنده: نسیم مرعشی
ناشر: نشرچشمه
قیمت: 16 هزار تومان
دومین رمان نسیم مرعشی تجربه ای ا ست متفاوت از رمان نخستش. اگر پاییز فصلِ آخرِ سال است روایت بلاتکلیفی و تردیدهای یک نسلِ آرمان خواه بود و سرگشتگی شان، هَرَس رازهایی را روایت می کند که سرنوشتِ پسران و مادرانی را رقم زد که در لایه های تاریخی غلیظ گم شدند. 
هَرَس روایتی ا ست برآمده از دلِ تاریخِ جنگِ طولانی ایران و عراق؛ داستان مردی که سال ها بعدِ پایانِ جنگ پیِ همسرِ گمشده اش می گردد و او را در مکانی عجیب پیدا می کند. زنی که در گذشته اش پیِ آن بوده تا پسر بزاید و برای این کار دست به رفتاری عجیب می زند که شاید نفرینِ او می شود. مرعشی با استفاده از فضاهای متعددِ روایی سرنوشتِ این خانواده را در دوره زمانیِ طولانی ای روایت می کند. قصه آدم هایی که برای گذر از خاطراتی دور یا نزدیک ناچار شده اند به بازخوانیِ آن‏ها. به همین خاطر هَرَس رمانی ا ست قصه گو با چندین روایتِ فرعی مهم که مخاطبش را در عینِ تماشای شهر به دلِ طبیعتِ مرموزِ خوزستان هم می برد. رمانی برای روایت وجدان های ناآرام.

ناتمامی 
نویسنده: زهرا عبدی
ناشر : نشرچشمه
قیمت: 22 هزار تومان
زهرا عبدی در دومین رمانش، نا تمامی، راوی یک ماجرای عجیب است. عبدی که پیش از این رمانِ روزِ حلزون را منتشر کرده و به‏نسبت بازخوردهای مثبتی گرفته است، برای نوشتن این رمان زمانی بیشتر صرف کرده است. رمانِ ناتمامی در یک فضای دانشگاهی شکل می گیرد، در تهران. محور رمان درباره ناپدید شدنِ عجیب و مرموزِ یک دختر دانشجوی جنوبی ا ست. دختری که چند روز است «غیبش» زده و دوست و هم اتاقی اش پیِ یافتنِ او دست به هر کاری می زند. عبدی فضایی مملو از شک، راز و سوءظن ساخته که با انگاره های سیاسی و تاریخی نیز گره می خورد و همچنین با گذشته قهرمانِ غایب رمان. او برای ساختنِ این فضا رو به قصه گویی می آورد، تند و بی وقفه و مدام مخاطب را با اتفاق های تازه درباره این دخترِ گمشده که سری داغ هم داشته و شوری وافر مواجه می کند. آیا او را دزدیده اند؟ خودش خودش را گم کرده؟ مُرده؟ و ده ها موقعیت دیگر که می توان نمودِ روایی آن ها را در این رمانِ جذاب به‏خوبی مشاهده کرد. زهرا عبدی در هر فصلِ خود پرده ای از این راز برمی دارد و با استفاده از فضاسازی و وارد کردنِ نام ها و آدم های تازه به ماجرای دخترِ گمشده هیجانِ دوچندانی می بخشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :