آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22364
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1391 10:55
تعداد بازدید : 484

رییس اتاق ایران خواستار شد :

کمک به خانوار از کانال تولید باشد

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، با بیان اینکه به جای ارایه کمک نقدی به خانوارها باید، این کمک به تولید صورت گیرد تا امکان تمدید قرارداد کارگران همچنان وجود داشته باشد،گفت: باید پیام امید و رونق اقتصادی سال آینده را نیز به صاحبان بنگاه های تولید داد.

خبرگزاری مهر- محمد نهاوندیان در خصوص طرح‌های افزایش سطح قدرت خرید خانوارها که از سوی دولت و مجلس در حال پیگیری است، گفت: در واقع زمانی که اقدامات مقطعی این‌گونه در دستور کار قرار می‌گیرد نشانه این است که سیاست‌های قبلی در ایجاد تعادل و توازن لازم برای خانوارها به خصوص گروه‌های کم‌بضاعت، نتوانسته نتیجه مطلوب را حاصل کند.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: در شرایط فعلی، سطح عمومی قیمت‌ها و رشد شتابان نرخ تورم، مسوولان را ناگزیر کرده است که اقدامات جبرانی را به طور کوتاه مدت در دستور کار قرار دهند.
وی گفت: معنای دیگر این سخن این است که اگر ما به موقع در برنامه‌های میان‌مدت خود و نیز در ایجاد اشتغال و گسترش تولید، برنامه‌ریزی و عمل کرده بودیم و می‌توانستیم شاخص‌های کلان اقتصاد را از جمله تورم مدیریت کنیم، در واقع از وقوع چنین اقداماتی پیشگیری
می‌شد.
به گفته نهاوندیان، بنابراین هم‌زمان با تصمیم‌گیری در مورد اقدامات کوتاه‌مدت، باید یک بازنگری در سیاست‌های بلندمدت و میان‌مدت صورت داده و تولید فرصت شغلی کنیم؛ نتیجه‌ای که باید گرفت این است که در اولویت‌دهی به تولید، باید اقدام جدی‌تری را صورت دهیم.
وی افزود: این اقدام جدی هم در تخصیص منابع بودجه‌ای و اعتباری صادق است و هم در شرایط سرمایه‌گذاری و بهبود محیط کسب و کار صدق می‌کند، ضمن اینکه در رابطه با فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز به نوعی صادق است؛ بنابراین باید دغدغه اصلی این باشد که چگونه این منابع یارانه‌ای را تخصیص دهیم که مشوق تولید باشد و از طریق افزایش بهره‌وری تولید بتوان اقشار بیشتری را منتفع کنیم.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: توصیه‌ای که در شکل اجرا وجود دارد این است که ما هرگونه کمکی که می‌خواهیم به مردم داشته باشیم، باید سعی کنیم از مسیر فرآیند تولید انجام دهیم؛ یعنی اگر می‌خواهیم به کارگران رسیدگی شود، این رسیدگی را از طریق کارگاه‌های تولیدی و ایجاد گشایش در کار مدیریت بنگاه‌های تولیدی انجام دهیم.
وی افزود: در این شرایط، بنگاه تولیدی امکان می‌یابد که کارگر بیشتری استخدام کند و حداقل این است که در پایان سال، کارگران موجود را بیکار نکند و قرارداد آنها را تمدید کند.
نهاوندیان گفت: یکی از دغدغه‌هایی که باید خیلی بر روی آن حساس بود این است که پایان سال نزدیک است و قراردادهای یک‌ساله به پایان می‌رسد و اگر مدیران واحدهای تولیدی این احساس را داشته باشند که کارشان دخل و خرج نمی‌کند؛ این نگرانی وجود دارد که شاید برخی از کارگران را حفظ نکنند.
وی افزود: در این شرایط حتما باید علایمی را به تولید بدهیم که سال آینده وضع بهتر می‌شود و نوسانات کمتر خواهد شد و فشار جدیدی به واحدهای تولیدی وارد نخواهد
آمد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :