آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223648
تاریخ انتشار : 7 آبان 1396 10:8
تعداد بازدید : 962

گسترش ویروس پیامکی با وعده اینترنت رایگان

با وعده پیامکی دو گیگ اینترنت رایگان، یک ویروس رایانه ای در حال نفوذ و گسترش در ایران است.


فناوران- در روزهای اخیر یک ویروس پیامکی در حال انتشار و آلوده کردن گوشی های کاربران ایرانی است که با وعده دریافت دو گیگ اینترنت رایگان کاربران را مجاب به کلیک روی یک لینک می کند. پس از نصب در گوشی کاربر به صورت خودکار شروع به ارسال پیامک با گوشی کاربر کرده و به تمام مخاطبان وی، پیامکی با همین مضمون ارسال می کند.
نحوه عملکرد این ویروس به این شکل است که ابتدا یک پیامک از شخصی که شماره شما را در مخاطبان خود ذخیره کرده، دریافت می کنید. متن پیامک مورد نظر بسیار خودمانی نگارش شده و جملات تکراری نیست اما محتوای تمام پیامک ها شبیه به هم بوده و یک لینک در آنها قرار دارد.
کاربر ممکن است این پیامک را از یکی از نزدیکان یا افراد مورد اعتماد خود دریافت کند؛ اینجاست که کاملا به لینک داخل پیامک اعتماد کرده و آن را باز می کند و به محض باز کردن ویروس به گوشی او انتقال می یابد و قربانی خود عامل انتشار ویروس 
می شود. 
نکته جالب این است که این ویروس از جملات مختلفی برای تبلیغات خود استفاده می کند. امتحان کردم دو گیگ اینترنت رایگان می دن، برو تو این کانال امتحان کردم دو گیگ اینترنت می دن، بیا تو این کانال امتحان کردم دوگیگ اینترنت هدیه می دن، سلام اینجا 2 گیگ اینترنت مجانی می دن من گرفتم برو بگیر، نمونه ای از جملاتی است که این ویروس تلاش می کند کاربران را با ان فریب 
دهد.
در صورتی که کاربر لینک داخل پیامک را باز کند، این لینک کاربر را به یک سایت ارجاع می دهد که پس از 5 ثانیه آن سایت لینک عضویت یک کانال تلگرام را برای شما باز می کند، اما عضویت در کانال تلگرامی تنها یک کلک برای گمراه کردن و انحراف ذهن کاربر است تا توسعه دهنده ویروس بدین وسیله هدف خود را که همان نصب ویروس روی گوشی شماست، عملی سازد. همزمان با باز شدن لینک عضویت در کانال مورد نظر، فایل نصب ویروس هم بر روی گوشی شما دانلود شده و اگر آن را نصب کنید، کار تمام
است.
جالب است بدانید، این ویروس پس از نصب (که در زمان بسیار کوتاهی انجام می شود) هیچگونه آیکونی در منوی گوشی شما ایجاد نخواهد کرد، به همین دلیل بیشتر کاربران اصلا متوجه نصب آن نخواهند شد.
پس از اینکه ویروس روی گوشی شما نصب شد، گوشی به حال سایلنت رفته و شروع به ارسال پیامک به تمام مخاطبان داخل موبایل شما خواهد کرد. این کار ضمن انتشار ویروس میان مخاطبان صاحب گوشی، هزینه ارسال پیامک سنگینی نیز برای گوشی قربانی به دنبال خواهد داشت.
کاربران ایرانی معمولا از آنتی ویروس روی گوشی های موبایل خود استفاده نمی کنند و به نظر می رسد مطمئن ترین راه پاک کردن ویروس ریست فکتوری یا بازگشت به حالت کارخانه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :