آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223886
تاریخ انتشار : 9 آبان 1396 11:0
تعداد بازدید : 737

تشخیص سرطان با هوش مصنوعی

محققان ژاپنی یک سیستم جدید آندوسکوپی ساختند که با استفاده از هوش مصنوعی قادر است به طور خودکار تومورهای روده ای را تشخیص بدهد.

ایرنا- این سیستم جدید از تصویر آندوسکوپی یک تومور که پس از به کارگیری حالت NBI یا رنگ آمیزی آن با استفاده از ترکیب شیمیایی متیلن بلو به دست آمده و به میزان 500 برابر بزرگنمایی شده است، برای تحلیل حدود 300 ویژگی اصلی پلیپ استفاده می کند. این سیستم ویژگی های هر پلیپ را با 30 هزار تصویر آندوسکوپی دیگر که برای آموزش ماشین استفاده شده اند، مقایسه کرده و در زمانی کمتر از یک ثانیه، آسیب شناسی ضایعه را انجام می دهد. بر اساس مطالعات اولیه استفاده از این سیستم برای طبقه بندی پلیپ های روده ای امکان پذیر است. 
محققان از سیستم هوش مصنوعی برای پیش بینی آسیب شناسی هریک از پلیپ ها استفاده کردند و نتایج به دست آمده با گزارش حاصل از آزمایش نمونه تومورها مقایسه شد. 
در این تحقیقات مجموعا 306 پلیپ با استفاده از هوش مصنوعی به صورت آنی بررسی و مشخص شد هنگام شناسایی تومورها، حساسیت این سیستم 94 درصد، تشخیص آن 74 درصد، دقت آن 86 درصد و ارزش مثبت و منفی پیش بینی آن به ترتیب 79 درصد و 93 درصد است.  نقطه عطف این فناوری جدید امکان نمونه برداری اپتیکی آنی از پلیپ های روده ای در زمان انجام آندوسکوپی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :