آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223904
تاریخ انتشار : 9 آبان 1396 11:34
تعداد بازدید : 496

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

۶۰ کالا به فهرست توافق نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه اضافه می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با هدف ۳۰ میلیارد دلاری تجارت با ترکیه فاصله داریم، گفت: ۶۰ کالای دیگر به فهرست کالاهای توافق نامه تجارت ترجیحی ایران با ترکیه در راستای توسعه روابط تجاری اضافه می شود.

شاتا - محمد شریعتمداری گفت: روابط اقتصادی ایران و ترکیه بدون نفت حدود 6 میلیارد دلار و با احتساب نفت 12.7 میلیارد دلار روابط اقتصادی با ترکیه داشته ایم که در مقایسه با سال قبل میلادی روند افزایشی داشته است، اما با هدف 30 میلیارد دلار فاصله دارد که برای تحقق این هدف، مذاکرات تعرفه ترجیحی بین دو کشور را ادامه می دهیم.
وی افزود: علاوه بر کالاهایی که در گذشته وجود داشت، 60 کالای دیگر به فهرست کالاهای ترجیحی پس از اتمام مذاکرات اضافه خواهد شد که زمینه همکاری ترکیه را بیش از این خواهد کرد.
شریعتمداری اضافه کرد: دو ملت ایران و ترکیه در طول تاریخ در کنار هم بوده اند و مشترکات دینی و قومی، ما را بیش از گذشته به هم پیوند می دهد که امیدواریم در کنار روابط سیاسی، روابط اجتماعی و اقتصادی دو کشور نیز توسعه یابد.
وی افزود: روابط سیاسی صنعتی و اجتماعی دو ملت به ویژه در سال های اخیر روند رو به رشدی را سپری کرده و اراده رهبران دو کشور بر توسعه روابط تهران– آنکارا است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در واکنش به اظهارات رییس جمهوری آمریکا درباره ایران و برجام، گفت: ترامپ اروپایی ها را از توسعه روابط با ایران ترسانده است. به گفته وی ترامپ نه تنها اروپا بلکه کشورهای دیگر دنیا را نیز از توسعه روابط با ایران ترسانده است، اما از کاری که ترامپ کرده است، هیچ گونه نگرانی نداریم.
شریعتمداری افزود: ما در روند یک مذاکره کاملا برابر و برد-برد با حضور آمریکا و رقبای تجاری اروپایی به توافق نامه ارزشمندی (برجام) دست یافتیم.
وی گفت: ما به هیچ وجه ناقض برجام نیستیم و در چارچوب توافقنامه امضا شده توسعه همکاری ها را با تمام کشورها به ویژه کشورهای دوست و همسایه خواهیم داشت و ترکیه در دوران تحریم نیز بهترین شریک تجاری ایران بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :