آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223976
تاریخ انتشار : 10 آبان 1396 10:7
تعداد بازدید : 725

هکرها، ترول‌ها و شایعه‌پراکنان

سه کابوسی که خواب 2017 را آشفته کرده

این روزها در غرب، ایام هالووین است و همه با پوشیدن لباس های عجیب و غریب همدیگر را می ترسانند. ولی در فضای وب، روزهای ترسناک از اول سال جاری میلادی آغاز شده و بعید است که به این زودی ها هم به پایان برسد.

آرین درخشان
سال گذشته را به یاد بیاورید؛ زمانی که گوشی های گلگسی نوت 7 سامسونگ توی جیب کاربران می ترکید. آن روزها این اتفاق وحشتناک محسوب می شد؛ اما در مقایسه با کابوس هایی که کاربران وب در سال 2017 با آن مواجه اند، ترکیدن گوشی در حد یک شوخی است.
البته نگران نشوید؛ اگرچه عربستان سعودی به یک روبات انسان نما شهروندی اعطا کرده، هنوز ترمیناتورها به بشر حمله نکرده اند. اما به هر حال اتفاقاتی که در وب می افتد، نشان می دهد که ما با یک سری از رویدادهای ناگوار پیوسته مواجه ایم که بسیار نگران کننده است؛ رویدادهایی مثل هک دستگاه های دولتی، حمله ترول ها  در شبکه های اجتماعی و دستکاری در انتخابات که آینده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه به سه کابوسی می پردازیم که امسال خواب دنیای وب را آشفته کرده است.

 هک های پی در پی
اگر تا کنون گمان می کردید که شرکت های بزرگ برای جلوگیری از هک اطلاعات شان گام های لازم را برداشته اند، اشتباه می کردید.
شرکت اکوییفکس (Equifax)  که موسسه اعتبارسنجی مصرف کنندگان است و اطلاعات بیش از 800 میلیون نفر از مردم و 88 کسب وکار را در سطح جهان گردآوری کرده (حالا چه با خواست مردم و چه بدون اطلاع آنها) در ماه شهریور گذشته اعلام کرد که اطلاعات 140 میلیون نفر شامل نام و آدرس و شماره تامین اجتماعی و حساب بانکی، هک شده است. بدتر اینکه مشخص شد اکوییفکس هفته ها پیش از اعلام، از هک شدن این اطلاعات خبر داشته است و تازه بعد از آن هم یک سایت بسیار ضعیف از نظر امنیتی ایجاد کرد که آن هم هک شد و اگر فکر می کنید این مخفی کاری صرفا سهل انگاری بوده و هدف سوءاستفاده پشتش نبوده، در نظر داشته باشید که دو تا از مدیران ارشد این شرکت، درست پیش از اعلام عمومی هک، سهام شان را فروخته بودند. البته ریچارد اسمیت، مدیرعامل اکوییفکس بعد از این جریان ناگهان بازنشسته شد. نگران او هم نباشید. دریافتی های او برای بازنشستگی 90 میلیون دلار بوده است!
مورد دیگر یاهو است که کلا با ضعف های امنیتی اش آبرو برای خودش نگذاشته است. سال 2016 فاش شد که حساب کاربری 500 میلیون کاربر یاهو سرقت شده است. اما ورایزون، مالک جدید یاهو، امسال پرده از یک راز سر به مهر برداشت: تعداد حساب های سرقت شده یاهو 500 میلیون نبوده؛ بلکه تمامی 3 میلیارد حساب کاربری یاهو به سرقت رفته است. یعنی اطلاعات تک تک ما که در یاهو حساب داشته ایم. ماریسا مه یر، مدیرعامل خوش بر و روی یاهو هم خیلی بی سر و صدا 23 میلیون دلار پاداشش را گرفت و بدون لو دادن این افتضاح امنیتی از این شرکت رفت.
اگر اینها برای اینکه شب از نگرانی خواب تان نبرد، کافی نیست، دیگر از چرت زدن جلوی تلویزیون هم باید بترسید؛ چون اسناد فاش شده از سازمان CIA نشان می دهد که دولت آمریکا از طریق تلویزیون هم از مردم جاسوسی می کند. آدم یاد کتاب 1984 جورج اورول می افتد نه؟

 فتح اینترنت به دست ترول ها
ترول ها یا همان اوباش اینترنتی (افرادی که با رفتار مخرب در فضای وب به دنبال جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین آمیز هستند) نیز امسال سال موفقیت آمیزی داشته اند؛ تا جایی که حتی سیاستمداران نیز توجه شان به خطر این افراد جلب شده است.
حتما در جریان هستید که کنگره آمریکا این روزها درگیر سوال و جواب از گوگل، توییتر و فیس بوک درباره این موضوع است که دولت روسیه با استفاده از سرویس های این وب سایت ها در انتخابات آمریکا دخالت کرده است. جالب اینکه جلسات کنگره با این سه شرکت با هالووین هم زمان شده است. پس ما هم باید پاکت پف فیل به دست به تماشای ادامه این نمایش ترسناک بنشینیم.
موضوع دخالت و دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری، اما باد شرکت های صنعت فناوری را خوابانده و آنها را از عرش دوباره به فرش برگردانده است. مارک زوکربرگ اکنون با سوالات متعددی مواجه است که چرا هشدارها درباره دخالت روس ها را جدی نگرفته بود. توییتر هم تازه از هفته قبل انتشار آگهی با مرجع سایت های روس را ممنوع کرده است. انگار که جهان دارد دوباره به روزهای جن سرد برمی گردد.
اما روس ها تنها مشکل این روزهای صنعت فناوری نیستند.
امسال ترول ها هم جری تر شده اند و رشد عجیب آزار واذیت های اینترنتی را شاهد هستیم و بخشی از این اوباش را در قالب حامیان دونالد ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده دیدیم. جک دورسی، مدیرعامل توییتر حتی به سوالات ساده گزارشگران درباره شیوه برخورد با آزارهای اینترنتی پاسخ نداده و اکنون فشارها بر این شبکه اجتماعی با 330 میلیون کاربر، برای تغییر سیاست هایش رو به افزایش است.

 اخبار دروغین
از ترول ها و هکرها که بگذریم، شاید اسفناک ترین بخش از اتفاقات سال 2017 میلادی، بحث درباره راست و دروغ خبرها بوده است. آش به حدی شور شده که دیگر سره را از ناسره نمی توان تشخیص داد و مردم مدام، خبرهای راست را دروغ و دروغ ها را راست می پندارند. صنعت فناوری هم زیر فشار شدیدی است که برای این معضل چاره بیندیشد  و البته وظیفه آنها هم هست.
اما امروز پس از یک سال بحث مداوم درباره این پدیده و وعده هایی که برای مقابله با دروغ ها داده شده، برنامه های کامپیوتری که اخبار را روی شبکه های اجتماعی تشخیص می دهند، همچنان ناکارآمدند و در نمونه اخیر، در مواجهه با اخبار دروغین مرتبط با تیراندازی های لاس وگاس شکست خوردند. ترول ها درباره قاتل حوادث توییت می کردند و داستان های دروغین به هم می بافتند و این دروغ ها و توییت های غیرمسوولانه روی گوگل و فیس بوک به نمایش درمی آمد.
اکنون فیس بوک و دیگران قول تغییرات اساسی می دهند و مثلا می گویند که نیروهای انسانی  بیشتری را برای نظارت بر این مسایل استخدام می کنند. آنها همچنین وعده کنترل دقیق تر بر درج تبلیغات و جلوگیری از انتشار موارد گمراه کننده را داده اند. تنها کاری که می شود کرد این است که سال ترسناک 2017 را به نحوی سر کنیم و امید داشته باشیم که 2018 اوضاع بهتر از این باشد.
منبع: Cnet.com


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :