آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224065
تاریخ انتشار : 11 آبان 1396 9:35
تعداد بازدید : 1036

نوموفوبیا چیست

Nomophobia که مخفف عبارت No Mobilephone Phobia است، نام پیشنهادی است که برای ترس ناشی از جدایی از تلفن همراه استفاده می شود.

حسین نادرخانی
هر چند که در این زمینه همچنان مباحثی روانشناختی مطرح است که ویژگی های آن بیش از ترس مرضی (فوبیا) با اختلال اضطراب شباهت دارد.
به هر حال این اختلال بعد از فراگیر شدن تلفن های همراه و همچنین شبکه های اجتماعی رواج یافت و اولین بار موسسه تحقیقاتی YOUGOV  در سال 2011 در انگلستان این اختلال را تعریف کرد.
تحقیقات نشان می دهد یک فرد عادی در روز 100 بار گوشی خود را چک می کند در حالی که افراد مبتلا به نوموفوبیا حدود 900 بار در شبانه روز گوشی خود را چک می کند.

  آیا شما علائم نوموفوبیا را دارید؟
نشانه های متعددی برای نوموفوبیک بودن (ابتلا به اختلال نوموفوبیا) ذکر شده است. برای مثال خشم، تغییر در تنفس، لرزیدن، تعریق، سراسیمگی، از دست دادن حس جهت یابی و تپش قلب به عنوان نشانه های فیزیولوژیکی و مواردی همچون افسردگی، اضطراب، هراس، احساس وابستگی، عزت نفس پایین و حس تنهایی از نشانه های احساسی این اختلال روانی عنوان می شود.
اما اگر می خواهید به سادگی بفهمید که این اختلال در شما هم بروز کرده یا نه، موارد زیر را در نظر بگیرید:
آیا نسبت به خاموش شدن موبایل یا گم کردن یا عدم آنتن دهی تلفن همراه خود نگران می شوید؟
 آیا مرتبا به صفحه موبایل خود نگاه می کنید که هیچ تماس، پیام و هیچ چیز را از روی گوشی خود از دست ندهید؟
آیا برای ازبین بردن حس ناراحتی، غم و اندوه از تلفن همراه خود استفاده مکرر می کنید؟

پاسخ به این سوالات نشان می دهد که شما چقدر به تلفن همراه خود وابستگی دارید.

 چند درصد مردم دنیا دچار نوموفوبیا هستند؟
مطالعات در بریتانیا نشان می دهد که 66 درصد مردان و 70 درصد از زنان دچار نوموفوبیا هستند. بر اساس این مطالعات 76  درصد  از افرادی که به نوموفوبیا گرفتارند بین18 تا 24 سال سن دارند و 40 درصد افراد دارای دو تلفن همراه یا بیشتر هستند.
همچنین80 درصد  از مردم به اشتباه فکر می کنند که گوشی آنها در جیب شان می لرزد و 30 درصد نیز به اشتباه فکر می کنند که گوشی آنها در جیب زنگ می زند.
در این خصوص دانشمندان دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه Sungkyunkwan سئول نیز تحقیقاتی انجام داده و از کاربران نظرسنجی کرده اند. این بررسی ها نشان داد که افراد معتقدند که گوشی های هوشمند به نوعی منبع اطلاعاتی برای آنهاست که بدون آن چیزی کم دارند.
محققان بر این باورند که اضطراب جدایی از گوشی های هوشمند در آینده جدی تر خواهد شد و از آنجا که فناوری های موبایل مدام در حال پیشرفت است، این وابستگی هر روز بیشتر و بیشتر می شود.
به گفته این محققان، توسعه گوشی های هوشمند به شکل اجتناب ناپذیری باعث افزایش دلبستگی کاربران می شود، زیرا فناوری و خدمات مربوط به آن قابلیت شخصی سازی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :