آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22429
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1391 10:2
تعداد بازدید : 715

گسترش روزافزون نفوذ فناوری‌ به دنیای آموزش

دانش آموزان ترکیه در انتظار تبلت اپل

فناوری ها نقش بسزایی در آموزش دارند؛ چنانچه براساس بیانیه سازمان ملل و بانک جهانی در سال 2005، فناوری نقش اساسی در آموزش و ریشه کن کردن بی سوادی و ارایه آموزش عمومی مقدماتی در کشورهای در حال توسعه یافته دارد. از زمانی که سازمان ملل این بیانیه را اعلام کرده تاکنون هشت سال بیشتر نمی گذرد، اما همین چند وقت پیش با رویدادهایی مواجه بودیم که نشان می دهد خود فناوری راهش را در مسیر آموزش پیدا کرده است. به طور مثال، چند وقت پیش یک کتابخانه بدون کتاب راه اندازی شد که در آن، کتابخوان ها با استفاده از ابزارهای دیجیتال شان کتاب های الکترونیکی مطالعه می کنند. علاوه بر این، مدتی است که مدارس بدون کتاب هم در دستور کار برخی دولت ها قرار گرفته است. شاید تصور چنین مدرسه ای برای افرادی که با کتاب و دفتر و تخته سیاه درس خوانده اند، بسیار دشوار باشد. اما برای کودکان و نوجوانانی که اسباب بازی های شان تبلت ها و گوشی های لمسی هستند امری طبیعی خواهد بود. شرکت های فناوری که به نوعی بازار جهانی را در دست دارند، به فکر ساخت تبلت و کامپیوتر برای مدارس هستند. البته باید گفت که OLPC یا «یک لپ تاپ برای هر کودک» نخستین پروژه ای بود که در آن، لپ تاپ های ارزان قیمت و سبک با ویژگی های خاص برای مناطق بدون امکانات مثل کمبود برق تولید می کند. از شرکت های دیگری نیز که به این عرصه وارد شده و برای این موضوع برنامه ویژه دارند، می توان به اپل و گوگل اشاره کرد که اخیرا برنامه های خاص خود را معرفی کرده اند.

 

کروم‌بوک‌های گوگل برای 2 هزار مدرسه آمریکایی
گوگل اخیرا اعلام کرده که کروم‌بوک‌هایش هم‌اکنون در دو هزار مدرسه آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که این میزان نسبت به سه ماه گذشته دو برابر شده است. کروم‌بوک‌ها لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمتی هستند که بسیاری از منتقدان آنها را آینده دنیای کامپیوترهای شخصی می‌خوانند. سه مورد از مهم‌ترین مدرسه‌هایی که به فهرست مدارس مجهز به کروم‌بوک‌های گوگل اضافه شده عبارتند از مدارس ترانسیلوانیا کانتی در کارولینای شمالی که 900 دستگاه را خریداری کرده، دبیرستان سنت توماس آکوئیناس در فلوریدا با دو هزار و 200 دستگاه و شبکه کرایه محصولات آموزشی راکت‌شیپ در منطقه بی (Bay) با 110 واحد خود را مجهز به این ابزارها کرده است. گفتنی است که بخش آموزش گوگل تاکنون فعالیت‌های بسیاری در سطح بین‌المللی داشته است. به طور مثال در کنفرانس‌هایی چون کنفرانس فناوری آموزشی فلوریدا در اورلاندو و نمایشگاه آموزش و فناوری بریتانیا شرکت کرده تا فناوری‌های آموزشی و برنامه‌های مرتبط این شرکت را به جهان معرفی کند. به هر حال با توجه به اینکه کروم‌بوک‌ها از تمامی ابزارهای جست‌وجوی گوگل گرفته تا سیستم‌عامل‌ و مرورگر گوگل استفاده می‌کند، به نظر می‌رسد که گوگل با این پروژه‌ها قصد دارد که هر چه بیشتر نسل امروزی یا بومی‌های دیجیتال را با محصولات خود آشنا کرده و مغز آنها را پرورش دهد.

برنامه‌های اپل برای مدارس ترکیه
به تازگی اخباری مبنی بر ملاقات مقامات اپل با مقامات دولتی ترکیه منتشر شده است و گفته می‌شود که این غول فناوری می‌خواهد برای 15 میلیون دانش‌آموز این کشور تبلت ارایه دهد. سایت ریاست جمهوری ترکیه تصاویری را منتشر کرده که نشان می‌دهد جان کوچ (John Couch)، معاون اپل در بخش آموزش با عبدالله گل، رییس‌جمهور ترکیه ملاقات کرده است. سایت مک‌رومرز (MacRumors) اعلام کرد که بر اساس این ملاقات، اپل می‌خواهد پروژه 5/4 میلیارد دلاری برای ارایه تبلت را در ترکیه اجرا کند. این سایت نوشت: اپل با اشتیاق زیادی این پروژه را دنبال می‌کند و می‌خواهد هر چه زودتر قراردادش را با این کشور قطعی کند، البته این مذاکرات هنوز پایان نیافته است. گفته می‌شود که بخشی از این مذاکرات در خصوص اضافه کردن صفحه کلید اختصاصی ترکی به ابزارهای مجهز به سیستم‌عامل iOS اپل است. ناگفته نماند که این ملاقات نخستین دیدار اپل و مقامات ترکیه در خصوص برنامه تبلت برای آموزش این کشور نیست. اما نتیجه این مذاکرات هنوز کاملا مثبت نبوده است. جالب است بدانید که براساس برخی منابع، مقامات ترکیه از رفتار از خود راضی اپل ناراضی هستند و معتقدند که اپل همانند شهروند درجه دوم با آنها برخورد می‌کند. همچنین عبدالله گل از اینکه محصولات جدید اپل خیلی دیر به این کشور می‌رسند، ناراضی است و از این شرکت خواسته که برای رفع این مشکل، یک اپل‌استور در ترکیه راه‌اندازی کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که جان کوچ از دادن هرگونه تعهدی در حال حاضر سر باز زده است، اما در عین حال اعلام کرده که به زودی در این خصوص با تیم کوک، مدیرعامل اپل گفت‌وگو خواهد کرد.
گفتنی است که ترکیه بیش از دو سال است که در پی یافتن شرکت تولیدکننده تبلت خوبی برای پروژه‌های آموزشی خود است و در سال 2010 بود که وعده یک تبلت برای هر دانش‌آموز را به شهروندان خود داد. در همین راستا نیز سال گذشته با چند سازنده تبلت ارزان مبتنی بر آندرویید مذاکره کرد که یکی از آنها دیتا ویند (Data Wind)،‌ سازنده هندی تبلت‌های 35 دلاری است. همچنین سال گذشته نیز با همکاری با شرکت جنرال‌موبایل و سامسونگ 12 هزار تبلت را در 52 مدرسه توزیع کرد. این کشور قصد دارد که 40 هزار مدرسه‌اش را تحت پوشش این پروژه درآورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :