آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224343
تاریخ انتشار : 15 آبان 1396 10:33
تعداد بازدید : 519

نکاتی درباره سند خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان

علی اصلان شهلا- تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان و انتشار سند حمایتی درباره آن اقدام ارزشمندی است که می تواند زمینه فعالیت سالم و امن کودکان سرزمین مان در فضای مجازی را فراهم کند.

Alishahla13@
قاعدتا درباره سند منتشر شده اهالی فن باید نظر دهند با این حال از نگاه یک روزنامه نگار نکاتی به نظر می رسد که در ادامه می آید:
1- تردید در استفاده جدی از نظرات کارشناسان: چه در زمان انتشار اسناد پشتیبان سند توسعه خدمت فضای مجازی کودک و نوجوان چه اکنون که اصل سند منتشر شده است، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی کار از فعالان این حوزه خواسته است نظرات اصلاحی خود را ارسال کنند. حتی دو روز پس از انتشار اسناد پشتیبان در سوم آبان ماه، اعلام شد که بخشی از این اسناد با توجه به آرا و نظرات دریافت شده اصلاح شده است. با این حال فاصله کوتاه 10 روزه میان انتشار سند پشتیبان و اصلی، قاعدتا فرصت مطالعه و اظهارنظر قابل قبول و سپس اعمال آن در سند پشتیبان فراهم نبوده است. با این حال امید است نظرات تخصصی اهالی فن درباره سند اصلی مورد استفاده و توجه قرار گیرد.
2- عجله در انتشار سند حمایت: آن طور که مشخص است، وزیر ارتباطات دستور داده بود هر طور شده سند حمایتی تا سیزدهم آبان منتشر شود. حتی در خود سند هم نوشته شده است که «مستند پیش رو حاصل اقداماتی است که در مدت زمان محدود آماده شده و ممکن است نواقص و اشکالاتی داشته باشد که با دریافت نظرات مخاطبان و نقد کارشناسان و متخصصان این حوزه، تصحیح و تکمیل می گردد».
این عجله آن قدر زیادی بود که اشتباهات انشایی و نگارشی در متن کاملا به چشم می آید. کمبود وقت حتما در کیفیت کار هم تاثیر گذاشته و ای کاش وزارت ارتباطات اسیر فعالیت ها و اقدامات مناسبتی نمی شد و به جای سیزده آبان، سر فرصت سند را منتشر می کرد.
3- نکته بعدی اینکه نقش بخش خصوصی در این سند چندان شفاف نیست و در برخی اقدامات، به نظر می رسد وزارت ارتباطات جا پای این بخش می گذارد. در برخی اقدامات وزارت ارتباطات نقش مذاکره کننده میان بازیگران را بازی می کند که ممکن است به دخالت در روابط اقتصادی بخش خصوصی منجر شود. در برخی دیگر از اقدامات نیز به نظر می رسد کار باید از اصل به بخش خصوصی واگذار شود اما به عنوان اقدام های عملیاتی وزارت ارتباطات در این سند درج شده است. 
4- دست اندرکاران ناشناس: نکته آخر این که مشخص نیست در تدوین این سند چه کسانی نقش داشته اند. درواقع معلوم نیست ایا این سند توسط کارشناسان پژوهشگاه ارتباطات نوشته شده و یا اساتید دانشگاه، فعالان حقوق کودکان و ارایه دهندگان خدمات در بخش خصوصی هم در آن نقش داشته اند یا نه.
این هم که بگوییم علاقه مندان نظرات خود را ایمیل کنند، به نظر نمی رسد روش موثر و کارایی باشد. درواقع کارشناسان وظیفه ای ندارند که به رایگان 10ها صفحه سند را مطالعه کرده و سپس نظرات شان را در اختیار پژوهشگاه قرار دهند. بنابراین بهتر بود طراحان این سند در درجه اول اعلام شده و سپس در جلسه ای رسمی از صاحب نظران برای اظهارنظر دعوت شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :