آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224349
تاریخ انتشار : 15 آبان 1396 10:39
تعداد بازدید : 678

عضو کمیته کارشناسی موبایل اتاق اصناف

تلقی عمومی از اجرای رجیستری، اقدامی نمایشی است

عضو کمیته کارشناسی موبایل اتاق اصناف در انتقاد به تاخیر در اعلام مدل گوشی هایی که مشمول رجیستری می شود، اعلام کرد که تلقی جامعه این است که طرح ملی ثبت گوشی های موبایل (رجیستری) محقق نمی شود و این طرح به صورت نمادین اجرا می شود.


فناوران - محمد مهدی غفوریان گفت: با اجرای کامل این طرح می توانیم با کمترین هزینه و انرژی جلوی قاچاق گوشی های تلفن های همراه را بگیریم.
وی با بیان اینکه تاخیر در اعلام مدل گوشی های تلفن همراه باعث ابهام در بازار شده است، گفت: در حال حاضر یک هزار و 141 اتحادیه تلفن همراه در کشور فعالیت می کنند که منتظر اعلام مدل های گوشی تلفن همراه هستند و تعلل در اعلام مدل های گوشی باعث ابهام و سردرگمی بازار شده است.
رییس اتحادیه تلفن همراه استان البرز بیان کرد: حتی یک روز تاخیر در اعلام مدل ها به ضرر مصرف کننده و واحدهای صنفی است.
غفوریان افزود: طرح رجیستری با هدف مقابله با قاچاق گوشی تلفن همراه بود اما متاسفانه این تاخیر در اعلام گوشی های تلفن همراه باعث شده که قاچاقچیان بزرگ بدون نگرانی و با بیان اینکه این طرح همچون سال 1385 محقق نمی شود، بدون نگرانی به فعالیت خود ادامه دهند.
وی به ایرنا گفت: اجرای طرح رجیستری به شکلی که الان شاهد آن هستیم اثرات منفی بیشتری در مقایسه با گذشته دارد و بنابراین باید هر چه سریع تر مدل ها اعلام و طرح به مرحله اجرایی برسد.
عضو کمیته کارشناسی موبایل اتاق اصناف درباره مشکلات اجرای طرح رجیستری گفت: افزایش قیمت و تامین تجهیزات و گوشی های تلفن همراه از مشکلات عمده این طرح است علاوه بر آن حذف ارز رقابتی باعث تشدید این وضعیت شده است.درحالی عضو کمیته کارشناسی موبایل اتاق اصناف به موضوع اجرای نمایشی طرح رجیستری گوشی های موبایل پرداخته که بسیاری از فروشندگان بازار هم نظر مشابهی داشته و بر این تصور هستند که ظاهرا اجرای طرح رجیستری گوشی فقط موضوعی برای افزایش قیمت ها بوده که مردم را مجبور کنند تا از فروشگاه های اینترنتی یا نمایندگی های مجاز خرید کنند.
به گفته بازاریان اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل فقط در حد شایعه بوده تا بازار آشفته شود و در این میان علاوه بر افزایش قیمت گوشی، راهی برای تبلیغات خرید گوشی هایی که به شکل رسمی وارد بازار می شوند، باز شود.
حتی فعالان بازار معتقدند انتشار اخبار مبنی بر نخریدن گوشی های آیفون X هیچ خللی در خرید مردم ایجاد نکرده و می گویند کسی که حاضر است هزینه زیادی صرف خرید آیفون کند، قطعا یا به موضوع رجیستری گوشی اعتقادی ندارد یا اطمینان دارد که حتی اگر چنین طرحی هم اجرایی شود، امکان رجیستر کردن آن با پرداخت وجه وجود دارد.
موضوع ساماندهی بازار گوشی های موبایل با اجرایی شدن طرح ملی «ثبت گوشی در شبکه یا احراز اصالت تلفن همراه» (رجیستری) به 11 سال قبل برمی گردد. این طرح برای نخسین بار در سال 1383 مطرح شد و پروسه اجرایی آن دو سال به طول انجامید و در سال 1385 عملیاتی شد. اما به دلیل ضعف های موجود نتوانست موفقیت های لازم را کسب کند و تا سال 1395 طرح متوقف شد.
پس از 10 سال در تابستان 1395 زمزمه های اجرای مجدد رجیستری به گوش رسید و تعریف جدید برای طرح رجیستری «ثبت نمایندگی رسمی گوشی های موبایل وارداتی» و «ثبت گوشی ها در شبکه اپراتورهای موبایل» به موازات یکدیگر، برای ساماندهی بازار تعریف شد.
مسوولان وعده دادند که این طرح از مهرماه 1395 اجرایی می شود، اما این وعده عملیاتی نشد و حالا با گذشت یک سال از آخرین وعده مسوولان این طرح از 28 مهرماه 96 عملیاتی شد.
به گفته مجریان رجیستری، این طرح تلاش دارد بازار قاچاق تلفن های همراه را ساماندهی کرده و جلوی این معضل را برای همیشه بگیرد و به مردم کمک می کند از شیوه ورود گوشی های تلفن همراه به کشور آگاه شده و از خرید گوشی های وارداتی از مسیرهای غیررسمی خودداری کنند.
همچنین این طرح سبب می شود وارد کنندگان قانونی خدمات مطلوب پس از فروش را در اختیار مردم قرار دهند و کسی از نداشتن خدمات پس از فروش گوشی های تلفن همراه متضرر نشود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :