آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224356
تاریخ انتشار : 15 آبان 1396 10:51
تعداد بازدید : 293

چالش‎های فین تک‎ها برای توسعه در ایران

مساله فعالیت ارایه دهندگان خدمات نوین مالی یا همان فین تک‎ها حدود دو سال است که به صورت جدی در عرصه اقتصادی کشور مطرح شده هر چند اساس شکل‎گیری آنها مربوط به سال‎ها قبل است. بعد از کش و قوس‎های فراوان در این سال‎ها اگر از نظر رگولاتوری بخواهیم یک موضوع مثبت را مورد توجه قرار دهیم که به ما نشان دهد فین‎تک‎ها کشورمان در مسیر صحیح و روی ریل توسعه قرار گرفته‎اند؛ تازه ترین بخشنامه بانک مرکزی در این حوزه را می توانیم راه گشا بدانیم.


مــنـصـور اولــی
Mansooroola@
با صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی در حوزه فعالیت فین تکی اصل موضوع فعالیت این استارآپ‎ها به رسمیت شناخته شده است که هر چند شاید یک اصل بدیهی باشد اما رجوعی به منازعات بین برخی زیرمجموعه‏های بانکی با فین تک‎ها نشان می‎دهد فین تک‎ها به زور توانستند از بزنگاه این منازعات بگذرند و حالا بحث قدمی فراتر رفته  و این سوال اساسی مطرح شده است که فین‏تک‎ها باید در چه عرصه‎ای و با چه کم و کیفی فعالیت کنند و مهم‎تر از آن با چه مکانیزمی سرمایه‎ جذب کنند. 
به باور کارشناسان این حوزه فین تک‎ها موتور تحول در حوزه بانکداری الکترونیکی هستند؛ اما با مشکلاتی برای رشد در کشورمان دست به گریابنند. نرخ بهره بانکی پایین، کارمزدمحوری خدمات مالی، بلوغ و حجم بازارهای مالی، سهولت مبادلات فرامرزی و بین المللی، وجود استانداردها و ابزارهای مشابه در آمریکای شمالی و اروپا، برخی از ویژگی های بازار مناطقی است که مرکز فین تک محسوب می شوند. 
نگاهی به وضعیت بازار کشورمان با در نظر گرفتن ویژگی‎های برشمرده شده در کشورهای پیشرفته، نشان می‏دهد فین تک‎ها برای توسعه نیازمند هموار شدن مسیر با همکاری همه دستگاه‎ها و نهادهای مرتبط است. 
به باور کارشناسان در حوزه پرداخت الکترونیکی، کارمزد تراکنش و موانع رگولاتوری، موانعی بر سر راه رشد و توسعه کسب وکارهای فین تک در این حوزه ایجاد کرده است. 
یکی از مهم ترین چالش های این دسته از کسب وکارها در ایران، دریافت کارمزد خدمات است؛ درحالی پرداخت کارمزد تراکنش در کشورهای اروپایی و اساسا در تمام دنیا، بر عهده پذیرنده یا مصرف کننده نهایی است، در ایران دریافت کارمزد از این ذینفعان، با رویکردی که بانک های ایرانی از آغاز ارایه خدمات الکترونیکی در پیش گرفته اند، به معضلی پیچیده تبدیل شده است. 
بنابراین با وجود اینکه توسعه فین تک‎ها در کشور اجتناب ناپذیر است؛ اما برای تسهیل جذب سرمایه‎گذاری و پایه گذاری یک مسیر صحیح و با بالاترین کارآیی نیاز است که چالش‎های مهم موجود در این حوزه به سرعت برطرف شود. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :