آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224358
تاریخ انتشار : 15 آبان 1396 10:53
تعداد بازدید : 778

ارتقای کیفیت عکس به کمک هوش مصنوعی

دانشمندان یک سیستم هوش مصنوعی ایجاد کرده اند که می تواند با دریافت عکس های با وضوح تصویر بسیار پایین، آنها را به صورت یک عکس باکیفیت بازسازی کند.

 رایورز- بسیاری از ما با عکس هایی روبه رو شده ایم که کیفیت بسیار پایینی دارند و با افزایش ابعاد آنها نیز به علت رزولوشن اولیه این عکس ها، کیفیت نهایی به دست آمده نیز بسیار پایین خواهد بود.
حالا دانشمندان انستیتوی مکس پلنک توانسته اند تا نرم افزاری ویژه هوش مصنوعی ایجاد کنند که می تواند به کمک ساختار ویژه یادگیری خود به سراغ عکس ها رفته و کیفیت آن را به میزان چشمگیری بهبود دهد.
 البته انتظار نداشته باشید که تک تک پیکسل های به دست آمده از خروجی این نرم افزار کامل باشند، اما کیفیت کلی عکس بهبود خواهد یافت.
 این امر می تواند برای بهبود عکس های قدیمی به خوبی بکار رود. جالب است بدانید که یکی از افراد موثر در این پروژه، مهدی سجادی نام دارد که این سیستم را با کمک پروفسور مایکل هیرش و پروفسور برنارد شولکوپف طراحی کرده است.
 سجادی در این باره می گوید که عملکرد این ساختار شبیه یادگیری ذهن انسان است و می تواند با بررسی عکس ها، به آزمون و خطا پرداخته و در نهایت، بخش مناسب برای جایگزینی را طراحی کند.
 شایان ذکر است که الگوریتم یاد شده با واردسازی چندین میلیون عکس دارای رزولوشن پایین مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه به دست آمده در هر نوبت بهتر از عکس پیشین بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :